İBB’den Çatalca’ya dev yatırımlar 2.9.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çatalca Sosyal Konutları Anahtar Teslimi ile Çatalca İlçesine Yapılacak Doğalgaz Yatırımları Temel Atma Töreni’ne katıldı. Bugüne kadar ilçeye 960 milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Halkalı - Bahçeşehir Metro Hattı, Çatalca’ya uzatılacak. 33 kilometrelik mesafe, 33 dakikaya inecek.” dedi.

Çatalca Sosyal Konutları Anahtar Teslimi ile Çatalca İlçesine Yapılacak Doğalgaz Yatırımları Temel Atma Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Çatalca Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene, İstanbul Milletvekilleri Tülay Kaynarca ve Mürteza Zengin, Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çatalca Belediye Başkan Vekili Remziye Arslanca, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Çatalca’ya konut ve doğalgaz yatırımı…

İstanbul’a bu yılsonuna kadar yapılan yatırımlar toplamının 97,6 milyar lirayı bulacağını, bu yıl 16,3 milyar liralık yatırım bütçeleri olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Çatalca ilçesine de bugüne kadar 960 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi. Çatalca’da Roman vatandaşlara yönelik inşa ettikleri 3 blokluk 69 konutun hak sahiplerine teslim edileceğini dile getiren Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “İBB olarak, selden zarar gören vatandaşlarımıza 5 milyon 190 bin lira harcayarak 69 tane konut yaptık. 3 aile açıkta kalmış. İnşallah onları da en kısa zamanda ev sahibi yapacağız. Silivri’de de sel baskınından zarar gören ve konteynerlerde yaşayan Roman vatandaşlarımıza sosyal konut yapacağız. Vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine Çatalca Hallaçlı Köyü’ne sağlık ocağı yapacağız. Silivri’deki Roman vatandaşlara da aynı şekilde sosyal konut inşa edeceğiz.”

 

İstanbul’a 1.000 kilometre metro…

Göreve geldiklerinde Çatalca’daki su sıkıntısını 2 ayda çözdüklerini, hayal olan doğalgazı ilçeye getirdiklerini hatırlatan Başkan Topbaş, “Köylerimize kadar atıksu arıtma tesisi kurduk. Asfaltsız yol bırakmadık. 29 köy ve mahalleye park yaptık. Köylerimize, ihtiyacı olan biçerdöver ve çeltik kurutma makinesi hediye ettik. Şimdi metroyu konuşuyoruz. Metro ne demek, hayal bile edilemezdi. İstanbul’a 1.000 kilometre metro yapıyoruz. 43 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızla siyaset yapıyorum. Hep insana önem verdik. Nerede insan varsa oraya hizmet götürmek için çalıştık. Siyasi mülahazalar yapmadık ve kurumsal taassup göstermeden hizmet etmeye özen gösterdik.” şeklinde konuştu.

 

Doğalgaz Çatalca’nın tamamına yayılıyor…

Çatalca’ya doğalgazı 2007 yılında 93 kilometre hat döşeyerek getirdiklerini ve köylere kadar ulaştırdıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, törenle birlikte doğalgaz hatlarını genişletecek yatırımların temelini attıklarını ifade etti. 2007’de Çatalca merkez dışında Ovayenice, Elbasan ve Çakıl Mahallelerine doğalgaz getirdiklerini, bu yılsonuna kadar İnceğiz, Kabakça ve İhsaniye Köylerinin de doğalgaza kavuşacağını ifade eden Başkan Topbaş, temeli atılan yatırımla da 130 kilometre hat döşeyerek Akalan, Subaşı, Oklalı, Kestanelik, Çanakça, Dağyenice, İzzettin ve Gökçeali Mahallerine ulaştıracaklarını anlattı.

 

Çatalca’ya metro geliyor…

İGDAŞ’ı özelleştirmek yerine halka arz etmeyi düşündüklerini ve hazırlıkların yapıldığını belirten Başkan Kadir Topbaş, Çatalcalılara metro müjdesi verdi. Başkan Topbaş, “2019 sonrasında Çatalca’ya metro getirmek için çalışma yürütüyoruz. Halkalı - Bahçeşehir Metro Hattı, Çatalca’ya uzatılacak. 33 kilometrelik mesafe, 33 dakikaya inecek.” dedi.

 

 

Başkan Kadir Topbaş’tan ekonomiye örnek destek…

“FETÖ darbe olayı sonucunda Türkiye’de milletçe büyük bir direniş gösterdik. Piyasaların ve ekonominin sarsılmaması için başka tedbirler de almak gerekiyor.” ifadelerini kullanan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya Ticaret Merkezleri Türkiye Başkanıyım. Yönetim Kurulu olarak bir karar aldık. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde kiracılarımız var. Bir karar aldık, kira bedellerinden yüzde 15 indirim yaptık. Hayırlı olsun. Özellikle AVM’lerdeki mal sahiplerine sesleniyorum. Ekonomiye hep beraber destek vermeliyiz. İşyerleri kapanmasın, işçi çıkartılmasın diye herkes kendi gücü yettiğince bir parça fedakarlık yapması gerekiyor. Her şey devletten beklenmez.”

 

Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler, daha sonra sahnede temsili olarak 9 aileye konutlarının anahtarlarını teslim etti. Ardından Çatalca’nın Kabakça Köyü’ne canlı bağlantı yapılarak doğalgaz temel atma töreni gerçekleştirildi.

 

Konutların ev eşyaları ve doğalgaz abonelikleri İBB’den…

Konut sahiplerine anahtarlarının dağıtılması sırasında Başkan Kadir Topbaş, İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik’e bu ailelerin doğalgaz bağlantılarının ve kombilerinin İGDAŞ tarafından karşılanması talimatını verdi. Başkan Topbaş, konut sahibi olan ailelerin çamaşır makinesi ve diğer ev eşyası ihtiyaçlarının da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağını da müjdeledi. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da, 72 dairenin tamamına buzdolabı sözü verdi.