Balıkçılar “vira bismillah” dedi 31.8.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2016-2017 Su Ürünleri Av Sezonu’nun açılışına katıldı. Son dönemdeki yatırımlar ve uygulamalarla birlikte balıkçılık sektöründe iyi gelişmeler yaşandığını ifade eden Başkan Topbaş, “Vira bismillah, inşallah yeni balık sezonu bereketli geçer.” dedi.

2016-2017 Su Ürünleri Av Sezonu’nun açılışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra balıkçılık derneklerinin yetkilileri, balıkçılar ve ailelerinin katılımıyla Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’nda yapıldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’nin deniz ülkesi olmasına rağmen yeterince denizlerinden faydalanamadığını söyledi. Son dönemdeki uygulamalarla birlikte balıkçılık sektöründe güzel gelişmelerin yaşanacağına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Türkiye bir kıta özelliği gösteriyor. Bu kadar zenginlikleri olan bir ülkenin ekonomik açıdan da dünyada çok farklı bir noktada olması gerekir. Yerleşim sürecini doğru değerlendiremediğimiz için o günlerden bu güne gelen sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalıyoruz.” diye konuştu.

 

“Denizlerimiz yeniden girilir hale geldi…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık dönemine kadar Türkiye’nin 5 Yıllık Kalkınma Programlarının yanlışlıklarına vurgu yapan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bir teknik adam olarak söylemek isterim ki, maalesef Türkiye’de 5 Yıllık Kalkınma Planları yapılırken bununla birlikte aynı zamanda arazi kullanım haritaları, ulusal planlar maalesef yapılmamış. Maalesef yine eskiden İstanbul’da İSKİ’nin kararlarında, eğer bölgenizde atık su şebekeniz yoksa dere ve ırmaklara atık sularınızı bağlayabilirsiniz gibi kararlar alınmış. Tabi bu dereler denizlere de yetiştiğinde, kirlenmez denen dereler ve sonrasında da denizler kirlenmiş ve buralardaki hayat bizlere küsmüştü. Bugünlere geldiğimizde Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde başlattığı süreci hızla bizler devraldık ve İstanbul’da yüzde 97 ölçekte arıtma tesislerimiz tamamlandı ve denizlerimiz yeniden girilir bir hale geldi. Dere ıslah çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz.”

 

“Uyarılara rağmen yasak avlanma devam ediyor…”

Alınan tedbirlere ve uyarılara rağmen yasak avlanmanın hala devam ettiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Maalesef yanlış avlanmalar oluyor. Zaman zaman denizde görüyorum, av mevsimi dışında büyük gemiler projektörlerle avcılık yapıyorlar. Esasında bunlar denizciliği öldürüyorlar. İnsanların geleceğini yok ediyorlar. Biz dengeli ve doğru bir avcılık yapsak dünyada ekonomisi denizden gelen en yüksek ülke haline geliriz.” diye konuştu.

 

“Boğaz’dan Haliç’e can suyu…”

Deniz ülkesi olmasına rağmen Türkiye’de kişi başına düşen balık tüketimin 8 kilo gibi az bir miktara tekabül ettiğini ifade eden Başkan Topbaş, bunu artırmak için balıkçıların ve yerel yönetimlerin önemli bir sorumluluğa sahip olduklarını söyledi. Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Yerel yönetim olarak bizler atıksularını denize akıtmayan bir İstanbul ortaya çıkardık. İstanbul’un Boğazı takriben 30 km. Her iki sahilden yol boyunca uzanan ve yolun altında bulunan yalıların atıksuları denize akardı. Bunların fosseptikleri vardı. Bizler göreve geldiğimizde her iki yakada da bunu itme yöntemiyle bu atıksuları arıtma tesisinde arıtabilecek bir sistem kurduk. Kuşaklama yaptık ve denizlerde hayat yeniden başladı. Haliç için eskiden toprak doldurulup park yapılması yönünde üniversitelerin bilirkişi raporları vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde yoğun ve hummalı bir çalışma ile başlattığı 600 bin ton çamur bertaraf edildi. Bizler de Boğaz’dan günde 265 bin küp suyu Haliç’e basacak sistemi hayata geçirerek Haliç’i yeniden canlandırdık. Demek ki çalışılırsa her şey başarılır.”

 

“Gürpınar’a 3,5 km’lik yeni yol yapılacak…”

Başkan Topbaş, Gürpınar’da 460 bin metrekarelik bir balık hali yaptıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Buraya geldiğimizde, bizlere tuttukları balıkları Gürpınar’a götürmek için kara yolunda bir sorun yaşadıklarını ve 3,5 km’lik bir yolun yapılması halinde sorunun çözüleceği bilgisini verdiler. Bize bir sorun iletildiğinde anında çözüm bulmak zorundayız. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi: ‘Biz bu millete hizmetkâr olmak için buraya geldik.’ Ayrıca burada imarla ilgili bazı problemler var. Muhtarlarımız da köylerdeki arıtma tesisleriyle ilgili sorunlar olduğunu bize bildirdiler. İnşallah köylerdeki derelerin ıslahı konusunda da hayvancılığın gelişmesi adına bir takım çalışmalara başlayacağımızın bilgisi vermek istiyorum.”

 

“Vira bismillah, inşallah yeni balık sezonu bereketli geçer.” diyen Başkan Topbaş, balıkçılara ve yerel yöneticiler olarak kendilerine düşen görevleri şöyle sırladı: “Balıkçılarımız sabırla işlerini yaparsa, biz yerel yöneticiler olarak da balıkçılarımızın tuttukları balıkları vatandaşlarımızın sofrasına ulaşmasında kendilerine yardımcı olursak hem İstanbul halkı hem de Türkiye daha sağlıklı bir şekilde balık yeme fırsatına ulaşmış olur. Balıkçılarımız, ‘balığı hale sokmayayım da balık değerlensin?’ mantığıyla değil, ‘ben daha taze balığı halkıma nasıl yedirebilirim?’ diye düşünmek zorundadır.”