Başkan Topbaş Florya Cami ve yurt binasını inceledi 29.8.2016

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle inşa edilen Florya Cami Kültür ve Yurt Binası Kompleksi’nde incelemelerde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yeşilköy ve Florya bölgesindeki cami, yurt ve kültür kompleksi ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen Florya Cami Kültür ve Yurt Binası Kompleksi’nde incelemelerde bulundu.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 9 bin metrekarelik alana inşa edilen eserin inşaatı bir ay içinde tamamlanacak. Cami, yurt ve kültür kompleksinden oluşan kompleksin camisi Osmanlı mimarisi tarzında inşa edildi. Caminin minaresi, Atatürk Havalimanı uçak iniş kalkış sahası olması nedeniyle biraz kısa tutuldu.

 

Toplam 3 bin 624 metrekarelik alan oturan camide ibadet alanı dışında, Revaklı Dış Avlu, Abdesthane, WC, İmam Odası, Morg, Gasilhane, Çok Amaçlı Salonlar, Kreş, Çocuk Bakım Odası ve Bayan Etüt Odası bulunuyor.

 

Selçuklu mimarisine benzetilen öğrenci yurdu engelli öğrencilerin de konaklamasına uygun yapıldı. 187 kişi kapasiteli yurt, 3 bin 750 metrekarelik kapalı alandan oluşuyor. Yurtta; Eğitim Salonu, Seminer Mescit, Dinlenme Odaları, Sohbet Odası, Fitness, 232 kişilik Yemekhane, 2 bin kişiye yemek çıkarabilecek kapasite de Mutfak, Avlu ve Teraslar, Banyo ve WC gibi bölümler mevcut.

 

3 bin 650 metrekarelik alana inşa edilen Kültür Bloğu ise; 240 kişilik Çok Amaçlı Salon, 175 kişi kapasiteli Tiyatro, Atölyeler, Fuayeler, Kafeterya, Sergi Salonu, Ofisler ve Toplantı Katından oluşuyor.