Taksi şoförlerinin eğitimleri tamamlandı 29.5.2009

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'na bağlı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün taksi şoförlerinin bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla düzenlediği 2008 yılı eğitimleri tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'na bağlı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün İstanbul’daki taksi şoförlerimizin bilinçlendirilmesini sağlamak ve trafikle ilgili temel bilgi, becerilerini geliştirmek amacıyla taksi şoförlerine yönelik olarak 2008 yılında düzenlediği “mesleki geliştirme ve uyum kursu” başlığı altındaki eğitimleri tamamlayan ve devamsızlık yapmayan 8781 taksi şoförü sınava girdiler.

2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın  katılımıyla gerçekleştirilen törenle başlayan taksicilere yönelik eğitimlerde 2006 yılında 6 bin, 2007 yılında 8 bin ve 2008 yılında başlayan eğitimlerde 10 bin taksi şoförü eğitimlere dahil edildi. Bu sayede 3 yılda toplam 24 bin taksi şoförü eğitim aldı, bu eğitimlere katılıp devamsızlık yapmayan ve yapılan sınavda başarı gösterenlere de ticari taşıt kullanım belgesi ve sertifikaları verildi. Toplam 50 saatlik ders alan taksiciler 7 okulda verilen ve kendileri seçtikleri okullarda eğitimlere katıldılar. Eğitimlere devamsızlık hakkını aşmadan katılım gösteren 8781 kişi sınava girmeye hak kazandı. Önceki yıllarda yapılan sınavlarda 2006 yılında 4935, 2007’de 6068 kişi başarılı oldu.

Taksi şoförlerine eğitimlerde, “halkla ilişkiler, çevre ve şehir bilgisi, turizm bilgisi, trafik mevzuatı ve kuralları, ilk yardım, tarih bilinci ve ahlaki değerlerimiz, taşıt bakımı ve işletme bilgisi ve İngilizce” dersleri verildi. Atatürkçülük ve Laiklik, Demokrasi ve İnsan Hakları, AB Uyum Sürecinin Önemi, Yangın ve Deprem Bilinci, Görgü Kuralları konularında seminerler düzenlendi. Taksi şoförleri belirlenen teknik donanımlara sahip 7 okulda eğitimlerine devam ettiler. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yapılan eğitimler branşlarında uzman öğretmenler tarafından verildi.

2008 yılı Ağustos ayında başlayan ve 24 Mayıs 2009’da yapılan sınavla tamamlanan eğitim sürecine dâhil olan 10 bin taksi şoföründen eğitimlere katılım gösterip devamsızlık yapmayan ve yapılan sınavda başarılı olan taksi şoförleri İstanbul’da nitelikli taksi şoförlüğü yapabilecekler. 2006 yılından bu yana 19784 taksi şoförü eğitilerek sertifikalı hale gelmiş oldu.