Türkiye ile Libya arasında tarihi dostluk… 27.8.2016

Libya Yerel Yönetim Bakanı Badad Kansu Mesut Abdülcelil, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Türkiye ile Libya arasında tarihin derinliklerine dayanan bir dostluk olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Libya ile daima bilgi ve deneyim paylaşımına hazır olduklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Libya Yerel Yönetim Bakanı Badad Kansu Mesut Abdülcelil ve beraberindeki heyetle Sait Halim Paşa Yalısı’nda biraraya geldi. Aralarında Abu Sleem Belediye Başkanı Abdulrahman Awn Dhaw Awn, Sidi Asayeh Belediye Başkanı Abdulfattah Awn Ali M. Celal, Hay Alandalous Belediye Başkanı Necmeddin H. Emhamed Hamza’nın da bulunduğu heyette Libya’nın önemli bürokratları da hazır bulundu. Görüşmede, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve İBB şirket genel müdürleri de yer aldı.

 

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde ortaya koyduğu vizyon İstanbul’u geliştirdi. Onun yol haritası ve projeleri bu kenti geliştirdi ve bizler de onun çizdiği güzergahta yolumuza devam ediyoruz. İstanbul dünyadaki 124 ülkeden büyük. Ekonomi olarak da 117 ülkeden büyük.” dedi.

 

“Libya ile Türkiye arasında tarihi dostluk…”

Libya ile Türkiye arasında tarihin derinliklerine dayanan bir dostluk olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle devam etti: “Sizler ve bizler kadim bir medeniyete sahibiz. Hem inanç hem de tarihi bir derinliğe sahip geçmişimiz var. Sizin belediyelerinizle ve bakanlığınızla her zaman bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmaya hazırız. Teknolojiyi en iyi kullanan ve dünyadaki pek çok belediyeden ileride olduğumuzu açık bir şekilde ifade etmek isterim. Bizlerin zorluklarla edindiğimiz bu tecrübeler dostlarımız için cömertçe açacağımız değerlerdir.”

 

“Halkımız büyük bir demokrasi dersi verdi…”

Türkiye’nin 15 Temmuz’da profesyonel bir terörist hareketine hedef olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, darbe sonrasında yaşananların da dünyaya büyük bir ders olduğunu belirtti. Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Darbe girişiminin olduğu gece Cumhurbaşkanımız halkı demokrasiye sahip çıkma adına sokağa davet etti. Milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına cevap vererek imanı ve yüreğiyle tankların, silahların ve uçakların önüne atladı. Tüm dünya insanlarına halka rağmen hiçbir gücün söz sahibi olamayacağını gösterdi. Dünya insanlık tarihinde görülmemiş bir mücadele ortaya koydu.”

 

“Libya’ya her konuda yardıma hazırız…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bilgi ve deneyim paylaşımına hazır olduklarını ve daha önce de bu konuda başarılı çalışmalar yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Bundan birkaç yıl önce Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif bize gelerek Lahor’da katı atık yönetimi ile ilgili olarak kendilerine yardımcı olmamızı istemişti. Bizler de ekiplerimizi göndererek kendilerine yardımcı olmuştuk ve şu anda Lahor, Pakistan’ın en temiz şehri oldu. Beş şehirde daha o kurduğumuz sistem uygulanıyor. Yine Lahor’da metrobüs sitemini kurarak hayata geçirdik. Şu anda iki şehirde daha bu sistemi kurmanın çalışmaları devam ediyor. Yine 2011 yılında Libya’dan bir ekip gelerek bizdeki katı atık yönetimi ile ilgili bazı incelemeler yaptı ve bizim bir heyetimizde oraya gitti ve bir rapor hazırlanarak takdim edildi. Sizler de her istediğiniz konuda genel müdürlerimiz dahil gelerek orada bilgi ve deneyim paylaşımında bulunabilirler.”

 

“Türk halkı dünyayı şaşkınlığa uğrattı…”

Konuk Bakan Badad Kansu Mesut Abdülcelil de, Başkan Topbaş’a sıcak karşılama ve konuşmasından dolayı teşekkür ederek, “Türk kardeşlerimizin desteğini her zaman arkamızda hissettik. Türk halkını da 15 Temmuz zaferinden dolayı tebrik ediyoruz. O tarihte Türk halkı dünyayı şaşkınlığa uğratmıştır. Demokrasi yolunda o duruşuyla da pek çok insan canını feda etmiştir. Tanklar ve uçaklar önünde birçoğu şehit olmuştur. Dünyaya da liderleriyle olan birlikteliklerini göstermişlerdir. Bu zaferden dolayı sizleri bir kez daha tebrik ediyorum.”

 

Türk halkının kalkınmada gösterdikleri başarıyı yakından takip ettiklerini ve açılışı yapılan 3. Köprü’nün de Türk halkına hayırlar getirmesini dileyen konuk Bakan Abdülcelil , “Türk kardeşlerimizin yerel yönetimlerde edinmiş oldukları bilgi ve deneyimleri yerinde incelemek, istifade etmek üzere buradayız.  Çevre koruma ve katı atık yönetimi de bu konular arasında. Ve bizler de çok iyi biliyoruz ki, Türk kardeşlerimiz bu alanlarda çok büyük deneyimlere sahipler. Öyleye bu deneyimleri muhakkak ki Libya halkına taşımamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.