Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete açıldı! 26.8.2016

İstanbul’un iki yakası, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile 3’üncü kez biraraya geldi. Dünyanın en ileri teknolojisiyle İstanbul Boğazı'na inşa edilen ve “dünyanın en geniş köprüsü” olma özelliğini taşıyan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye ve dünyadan çok sayıda liderin katılımıyla hizmete açıldı.

İstanbul Boğazı'na inşa edilen ve “dünyanın en geniş köprüsü” olma özelliğini taşıyan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Marmara Otoyolu, Sarıyer Garipçe’de düzenlenen törenle hizmete açıldı.  Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

Açılışa çok sayıda yabancı konuk katıldı…

Köprünün açılışında Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili, eski Lübnan Başbakanı Suat Hariri'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı konuk da yer aldı.

 

31 Ağustos’a kadar geçişler ücretsiz…

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptırdığı toplu duanın ardından kurdele kesilerek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete açıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden ilk geçişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile konuklar, Cumhurbaşkanlığı otobüsüyle gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprüden geçişlerin 31 Ağustos'a kadar ücretsiz olacağı müjdesini verdi.

 

“Köprü, tüm insanlığa hayırlı olsun…”

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ve Kuzey Çevre Otoyolu'nun tüm insanlığa hayırlı olmasını dileyerek, “Sayın Gül ile birlikte temeli attık. Başbakandım, o zaman Ulaştırma Bakanı, Başbakanımız Binali Yıldırım'dı. O zaman 'Yaptırmayacağız' diyenler oldu. Buralara gelip gösteri yapanlar oldu. Allah'a hamdolsun yaptık. Şimdi açılışını milletimizle yapıyoruz. Siz helikopterlerin, F-16'ların önünde duran milletsiniz.” dedi.

 

“Kendi alanında dünyada öncü bir köprü…”

20 Aralık'ta da Avrasya Tüneli'nin açılışının yapılacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu millet neye layıksa bunlar olacak. Bu köprü, hem tekerlekli araç geçişini hem raylı sistemi birlikte sağlıyor olması bakımından kendi alanında dünyada öncü bir köprü, böyle bir özelliğe sahip. Şu anda iftiharla gördüğümüz, seyrettiğimiz bu köprü inşallah dünyada birçok şeye, yayınlara, inanıyorum ki öncü olacak. Bununla iftihar edeceğiz. Bunu göreceksiniz, dünya filmleri buralarda çekilecek, göreceksiniz. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz bunlarla anılacağız. Bu yola bunlarla devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye hedeflerine adım adım ilerliyor…”

Kanal İstanbul'un da hazırlıklarının bitirilmekte olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu da yetmeyecek. Şimdi Çanakkale'ye de bir gerdanlık lazım. Çanakkale Köprüsü’nün de hazırlıklarını yapıyoruz. Bunlar lafla değil azimle oluyor. 3. Havalimanı’nı 2018'de açacağız. İlk etapta 90 milyon bittiğinde 150 milyon yolcu kapasiteli olacak. Türkiye hedeflerine adım adım ilerliyor. İnşallah bütün bunlarla birlikte dünyada Türkiye farklı bir konuma erişecek. Niye hazmedemiyorlar bizi? Niye kıskanıyorlar bizi? İşte bunlardan dolayı. Türkiye tamamlanan, inşası süren, başlanacak olan projelerle hedeflerine adım adım ilerliyor. Ekonomide tüm göstergeler, onca badireye rağmen olumlu yönde seyrediyor, sıkıntılı bir yıl olsa da olumlu yönde seyrediyor.” diye konuştu.

 

“15 Temmuz, oyunun bozulduğu tarih olmuştur…”

“15 Temmuz uzun zamandır, defalarca tekrarlanan bu oyunun bozulduğu tarih olmuştur.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne yüce bir milletsiniz, ne güçlü bir milletsiniz. Bu milletle övünmeyeceğiz de kimle övüneceğiz ya. Ruhunu ve bedenini Pensilvanya'daki şarlatana esir etmiş küçük bir kesim dışında, milletimiz tüm renkleriyle istiklalinin ve istikbalinin yanında yer almıştır. Bir yanda ruhunu bedenini aklını Pensilvanya'daki şarlatana teslim edenler, bir tarafta da aklını ruhunu bedenini her şeyini Allah'a teslim edenler. İşte fark bu. Darbeyi planlayanlar bu girişim başarılı olsa da olmasa da TSK'mız başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin ciddi bir zafiyete düşeceğini sanıyorlardı. Öyle olmadığını görünce PKK'yı ve DAEŞ'i kullanarak gerçek yüzlerini bir kez daha gösterdiler. Bunlar bizim dinimizi lekelediler ama bu oyunu da biz bozacağız. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’nin 945. Yıldönümü ve 1922'de Büyük Taarruz'un başladığı tarih, o yüzden bugün köprüyü açıyoruz..” şeklinde konuştu.

 

“Tarihimize sahip çıkacağız…”

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, açılış törende yaptığı konuşmada, köprülerin, tarihi taşıdığını belirterek, “Eğer biz tarihe saygılı olmazsak, köksüz olursak, köksüz ağaç gibi kururuz, yok oluruz. Tarihimize sahip çıkacağız. Öz kültürümüze sahip çıkacağız ve inşallah bu eserlere daha nicelerini katacağız. Türkiye geliştikçe ve böyle eserlerle ilerledikçe önü kesilmek isteniyor. Çok yakın bir zamanda kara bir gün yaşadık ve 20 saat gibi kısa bir zamanda o kara gün atlatıldı ve inşallah bir daha öyle kara günler olmayacak.” diye konuştu.

 

“Köprü milletimize, İstanbul'a hayırlı olsun…”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, bundan 3 yıl önce köprünün temelini attıklarını, o zaman Cumhurbaşkanı olarak köprünün isminin Yavuz Sultan Selim Köprüsü olduğunu açıklama onurunu da yaşadığını belirterek, “Şimdi de ne mutlu ki, 3 sene içerisinde, bu büyük mühendislik harikası sanat eseri, bu muhteşem Boğaz'ın üçüncü incisinin açılışını, hep beraber yapıyoruz. Milletimize, İstanbul'a, bütün insanlığa hayırlı olsun.” dedi.

 

“İstanbul, doğuyla batının köprüsüdür…”

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım da, şunları söyledi: “Bugün İstanbul için büyük bir gün. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü. İstanbul kapılarını açan Sultan Alpaslan'ın ruhu şad olsun. İstanbul, doğuyla batının köprüsüdür. Yavuz Sultan Selim Köprüsü aynı zamanda bir sanat eseri, bir mühendislik harikasıdır. Dünyanın en geniş köprüsüdür. Üzerinden demiryolu geçen en uzun köprüdür. 29 Mayıs 2013'te temeli attık. O gün dedik ki bu köprü 3 yılda bitecek. İki yıl sonra gazetenin birinde köprüden geriye iki kule kaldı dendi. O manşetleri atanlar gelsinler İstanbul'un köprüsünü görsünler. Bu köprüyü yapmaya karar verirken cumhurbaşkanımızla çok düşündük. Güzergahları beraber inceledik. Dört tane güzergah inceledik, sonunda en doğru yeri bulduk. İşte boğazın en kuzeyinde Karadeniz'in girişinde bu tarihi eseri İstanbul'a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Köprünün özelliği şu, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen bütün kamyon, otobüs ve TIR'lar yarından sonra şehir içine giremeyecek.”

 

“Milletin hizmetinde olacağız…”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise “15 Temmuz'daki hainlik omuzlarımıza yeni bir yük yükledi. Dünden daha çok çalışacağız, dünden daha çok bu milletin hizmetinde olacağız.” dedi. Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü üzerindeki demiryolu ile birlikte yaparken amaçlarının Avrupa'yı Asya'ya bağlamak ve Bakü-Tiflis-Kars ile birlikte bu köprünün üzerinden trenleri geçirmek, Avrupa'ya götürmek olduğunu vurguladı.

 

“En”lerin köprüsü…

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na inşa edilen köprü, dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak. Yapım maliyeti 3 milyar dolar olan, 148 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesimi üzerindeki köprünün, gidiş ve geliş istikametlerinde 4’er karayolu şeridi ile ortada 2 demiryolu şeridi olmak üzere toplam 10 ulaşım şeridi olacak.

 

Dünyanın en uzun asma köprüsü…

Köprü, raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle de dünyada ilk olacak. Genişliği 59 metre, kule yüksekliği 322 metre olan köprü, bu konuda da bir rekor kıracak. 1.408 metre açıklığa sahip ve toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olan köprü, bu özelliğiyle de “üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü” unvanını alacak.

 

Enerji ve ekonomik kaybın önüne geçilecek…

Yatırım maliyeti 3 milyar dolar olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü özel sektör işletecek. Köprüde, günlük 135 bin "otomobil eşdeğer" trafik geçişi için idare garantisi de bulunuyor. Yeni köprü ile yılda yaklaşık 1 milyar 450 milyon doları enerji, 335 milyon doları iş gücü kaybı olmak üzere toplam 1 milyar 785 milyon dolarlık ekonomik kaybın önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Asya’dan Avrupa Yakası’na geçişler ücretsiz…

Köprü geçiş ücretleri, Avrupa'dan Asya'ya geçişte otomobillerde 9,90 lira, aks aralığı ve sayısına göre ağır tonajlı araçlarda 13,20 liradan başlayacak. Asya'dan Avrupa'ya geçişler ise ücretsiz olacak. Köprünün bağlantı yollarının ücreti ise kilometre başına 8 sent (24 kuruş) olarak belirlendi. Ücretler, 2 Ocak 2017'ye kadar geçerli olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsünde OGS ve HGS'nin yanı sıra vatandaşın köprüye alışmasını sağlamak için nakit para ile geçiş imkanı da sunulacak. Ancak sonraki süreçte nakit geçiş kaldırılacak.