Milli sporlar Etnospor Kültür Festivali’nde… 26.8.2016

Başkanlığını Bilal Erdoğan’ın yaptığı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. Festivalde, yağlı güreş, atlı cirit, mas ve aba güreşi gibi geleneksel spor dallarının yanı sıra tarihi el sanatları çarşısı, kılıç kalkan gösterileri ve atlı akrobasi gibi pek çok etkinlik de yer aldı.

Küçükçekmece Bezirganbahçe Meydanı’nda gerçekleştirilen Etnospor Kültür Festivali’nin açılış törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, Etnospor Konfedarasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, ilçe belediye başkanları ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Türki Cumhuriyetlerden de yoğun katılım oldu.

 

“Milletleri millet yapan değerler vardır…”

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın en köklü geçmişe sahip milletlerinden birine mensup olmaktan gurur duyduğunu söyledi. “Milletleri millet yapan değerler vardır.” diyen Başkan Topbaş, bu değerlerin toplamının da o milletlerin kimliğini oluşturduğunu söyledi. Kadim geçmişe sahip bir millet olduğumuzun altını çizen Başkan Topbaş, “Bu topraklardaki bin yıllık geçmişimiz ve Orta Asya’da ise daha da geçmişe dayanan değerlerimizle tekrar buluşmak, kimliğimizi yeniden belirleme adına çok önemli bir etkinlikte şu anda birlikteyiz. Bu değerlerimizle buluşarak yarınlara çok daha emin adımlarla yürüyeceğiz.” diye konuştu.

 

“Etnaspor etkinlikleri bizleri yeniden biraraya getirecek…”

Gururla ifade edilebilecek geçmişe sahip bir milletin fertleri olmaktan herkesin gurur duyması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hem bu topraklar da hem de Orta Asya’da köklü bir geçmişimiz var. Bizi biz yapan işte bu geçmişimiz ve değerlerimiz. Bu değerlerimiz arasında ve ata sporu dediğimiz spor dalları da var. Spor da insan tarihi kadar eski. İnsanla birlikte var olmuştur. Sporun başlangıcı da tamamen insani değerler üzerinedir. Orada hile yoktur, orada teknoloji yoktur, olduğu gibi nettir. Sonra bir takım insanlar sporu farklı boyutlara taşıdılar, kendilerine göre düzenlemeler yaptılar. İnanıyorum ki, Etnaspor etkinlikleri bizleri yeniden biraraya getirecek ve bir kıta özelliği gösteren ülkemiz, bu etkinliklerle dünyada çok daha bilinir hale gelecek.”

 

“79 milyon el ele vererek büyük bir aile olduğumuzu gösterdik…”

Bugünün bireylerinin kendine güven duyan ve geleceğe umutla bakan bir nesil yetiştirmek için elinden ne geliyorsa yapmak zorunda olduğunu kaydeden Başkan Topbaş,  15 Temmuz darbe girişiminin de bu millet için bir milat olduğunu söyledi. Darbe girişimi sonrasında tüm milletin el ele vererek dünyaya büyük ders verdiğini anlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bunu iyi değerlendirmek zorundayız. Yeni bir sayfa açıldı. Milletçe 79 milyon el ele vererek büyük bir aile olduğumuzu gösterdik. Dost olan ülkelerle de el ele vererek geleceği şekillendirme adına dünyada ezber bozan, doğruları ortaya koyan bir çalışma sürecine girmek zorundayız. İnanıyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın o kararlılığı sayesinde, idealleriyle ve devlet başkanlığıyla bu ulus bunu başaracak.”

 

“Kültürel değerlerimizle de kuşanmaya ihtiyacımız var…”

Törende konuşan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da, “Kültürleri yok edilmeye çalışılan bütün milletlerin, kendi geleneksel sporlarıyla yeniden ayağa kalkmasını arzu ediyoruz.” dedi. Türkiye'nin son 15 yılda daha güçlü, iddialı ve istikamet aldığını vurgulayan Erdoğan, “Bunun devam edebilmesi, geleceğe taşınabilmesi ve kalıcı olabilmesi için bizim aynı zamanda kendi kültürel değerlerimizle de kuşanmaya ihtiyacımız var. Geçtiğimiz 100 yılı aşkın süreçte maalesef egemen güçlerin baskılarıyla kendi dilimizden, tarihimizden, kültürel değerlerimizden uzaklaştırılmak istendik. Bunun bir nebze de olsa başarıya ulaştığını maalesef kimse inkar edemez. Ancak şu anda bizler, yakın zamanda 15 Temmuz hadisesinin de ortaya koyduğu gibi geleceğin milleti olarak çok daha iddialı yürüyüş sergileyeceksek, unutulmaya yüz tutmuş dilimizle, edebiyatımızla, sanatımızla, estetik anlayışımızla, sporlarımızla yeniden kucaklaşmak, bunlarla yeniden kuşanmak durumundayız.” diye konuştu.

 

Geleneksel sporların Türkiye'de hak ettiği değeri görmediğini bildiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İster istemez insanların dikkatini de çekmemiz gerekiyordu. Maksadımız elbette geleneksel ata sporlarımızın yanında, bu sporlarımız gibi unutulmaya yüz tutmuş olan müziklerimizi, el sanatlarımızı, geleneksel halk kültürlerimizi, dilimizi, kuşamımızı, danslarımızı ve oyunlarımızı güzel bir şekilde buluşturmak suretiyle, yeniden Türk milleti olarak kendi renklerimizle boyanalım.”

 

“Çocuklarımız artık gaza niyetine ‘ya hak’ diyerek, ok fırlatarak yetişecek”

Organizasyona ev sahipliği yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de, Küçükçekmece’de böyle bir festivali organize ettikleri için Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, “Bu bir diriliş, uyanış, silkiniş, kültürümüzle barışma ve buluşma festivalidir. Sumo güreşini duyduk, kriketi duyduk, beyzbolu duyduk. Mas güreşini, mangalayı yeni yeni duyuyoruz. Bize kendi kültürel değerlerimizle barışma şansı verilmedi ve kültürel değerlerimize karşı bir kompleks oluşturulmaya çalışıldı. İnşallah çocuklarımız artık gaza niyetine ‘ya hak’ diyerek ok fırlatarak yetişecek.” dedi.

 

Dervişlerin duasının ardından açılış kurdelesi kesildi…

Festivalde konuşmaların ardından, okçuluk, kılıç kalkan ekibi, atlı akrobasi ekiplerinin kortej geçişi ilgiyle izlendi. Ardından protokol üyeleri;  atlı oyunlar, güreş, okçuluk, oba meydanı alanını gezdi. Dervişlerin duasının ardından Erdoğan, Etnospor Kültür Festivali’nin açılış kurdelesini kesti.  Alana kurulan obada, Cuma Selası ve duaların ardından Cuma namazı kılındı.

 

Orta Asya ve Türk tarihi yeniden canlandı…

3 gün boyunca devam eden festivalde, atlı cirit oyunları, mas güreşi, aba güreşleri, geçmişten günümüze geleneksel çocuk oyunları, Orta Asya ve Anadolu mutfağının eşsiz lezzetleri, uzmanlar eşliğinde Osmanlı okçuluğu atış talimleri, geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı ve kültür tarihimiz, tarihi el sanatları çarşısı, kılıç kalkan gösterileri, atlı akrobasilerle Orta Asya ve Türk tarihi adeta yeniden canlandı.

 

İstanbul'da gerçekleştirilen festival, ödül töreni ile tamamlandı…

Küçükçekmece'deki Bezirganbahçe Meydanı'nda gerçekleştirilen ve Anadolu Ajansı’nın da global iletişim ortağı olduğu festival, 3’üncü ve son gün müsabakaları ile tamamlandı. Müsabakaların ardından düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporculara madalyalarını, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve protokol üyeleri verdi.

 

 Menzil sahasında düzenlenen, protokol menzil müsabakalarında 280 metreye ok atarak birinci olan Bilal Erdoğan'a ödülünü ise organizasyonun en genç sporcularından 11 yaşındaki Alperen Sivrikaya takdim etti.