Pakistan Ulusal Meclisi’nden taziye ziyareti 20.8.2016

Senatör ve milletvekillerinden oluşan Pakistan Parlamentosu Heyeti, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a taziye ziyaretinde bulundu. Darbe girişimini kınayan heyet, Türkiye ve İstanbul halkının yanında olduklarını vurguladı.

Pakistan Parlamentosu Senato Savunma Komitesi Başkanı Senatör Mushahid Hussain Sayed, Senato Adalet ve Parlamento İşleri Komitesi Komitesi Başkanı Senatör Javed Abbasi, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bn. Senatör Sehar Kamran ve Cemiyet-i Ulema-i İslam Lideri Senatör Muhammad Talha Mahmood ile Pakistan İstanbul Başkonsolosu Yousaf Junaid’in de aralarında bulunduğu 13 kişilik heyet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ziyarette bulundu. Ziyarette İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hadi Diler, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren ile Başkan Topbaş'ın Danışmanları Mehmet Duman ve Sefer Kocabaş da hazır bulundu.

 

Başkan Kadir Topbaş’ın Saraçhane belediye binasının kapısında karşıladığı heyet, 15 Temmuz’da İstanbul’da şehit düşen vatandaşların fotoğraflarının yer aldığı dev panoya karanfil bıraktı ve dua etti. Taziye anı defterini imzalayan Pakistan Parlamentosu Senato Savunma Komitesi Başkanı Senatör Mushahid Hussain Sayed, heyette Pakistan'daki tüm parti yetkililerinin bulunduğunu söyledi.

 

Pakistan tüm siyasi unsurlarıyla Türkiye’nin yanında…

Heyettekilerin hükümet ve muhalefet partilerinden oluşan senato ulusal meclis temsilcilerinden oluştuğunu ifade eden Hussain Sayed, tüm eyaletlerden Türkiye ve İstanbul'a Pakistan halkının taziye ve desteklerini sunmak için geldiklerini kaydetti.

 

Birlik ve beraberlik mesajını getirmek için İstanbul'a geldiklerini vurgulayan Sayed, “Konu Türkiye Cumhuriyeti demokrasisi olunca, konu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olunca görüşümüz tektir. Hepimiz Türkiye'nin yanındayız. Bugün tek bir mesaj vermek için burada bulunuyoruz; tek bir ümmetiz, iki ülkeyiz ama tek yüreğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Kardeş ülke Pakistan ve halkına teşekkür…

Pakistan heyetine İstanbul’a yaptıkları bu tarihi ziyaret dolayısıyla teşekkür eden Başkan Kadir Topbaş da, “Dostluklar zor zamanlarda belli olur. Pakistan halkının İstiklal Savaşı’nda gösterdiği fedakârlığı asla unutmayan bir milletiz.” dedi.

 

Pakistan’ın her daim Türkiye’nin yanında yer almaya devam eden kardeş ülke olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “Biz de her daim kardeş Pakistan halkının yanındayız. İki ayrı millet olsak bile yüreklerimizin bir olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Pakistan halkına Türkiye’ye desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye konuştu.

 

Yenikapı Mitingi hayranlık uyandırdı…

Başkan Kadir Topbaş, ziyaret sırasında, hain darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni işgal etmek isteyen darbecilerin açtıkları ateş sonucunda binaya isabet eden kurşun izlerini Pakistanlı heyete gösterdi. Darbe girişimine tepki olarak Yenikapı'da 5 milyondan fazla insanın toplanarak demokrasiye sahip çıktığını anlatan Başkan Topbaş, heyete mitingin fotoğraflarını da gösterdi. Buna karşılık Cemiyet-i Ulema-i İslam Lideri Senatör Muhammad Talha Mahmood, toplanan kalabalığa şaşırdıklarını söyleyerek takdir ettiklerini belirtti.