Türkçe Bayramı’na İBB’den tam destek… 19.8.2016

2. Uluslararası Türkçe Bayramı, dünyanın dört bir yanından öğrenciyi İstanbul’da biraraya getirdi. Etkinlik kapsamında düzenlenen tanıtım toplantısına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dilin kültürler arası köprü vazifesi gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle İstanbul’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Türkçe Bayramı, kültür elçilerinin “İnsan ve Türkçe” temalı gösterisi ile dünyaya verdiği büyük bir mesaja sahne oldu. “Türkçe Yaz Okulu” kapsamında 46 ülkeden 540 öğrenciyi 16 ilde ağırlayan program, “Türkçe Bayramı” ile taçlandırıldı.

 

“Türkçe, zengin ve güçlü bir dil…”

Program öncesinde, Türkçe Yaz Okulu ve 2. Türkçe Bayramı Tanıtım Toplantısı düzenlendi. Çırağan Sarayı'nda yapılan toplantı, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, yaz okulu kapsamında, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerin bir aydır çeşitli etkinlik ve eğitim programlarına katıldığını belirtti.

 

Türkçe'nin büyük medeniyetler kuran bir milletin dili olduğunu vurgulayan Avcı, “Her birimiz kendi ana dilimizi severiz ve kuşatıcılığına inanırız. Bütün diller birer mucizedir. Türkçemiz de kelime hazinesinin zenginliği, ahengi ve mecazlarıyla gerçekten güçlü bir dildir.” dedi. Katılımcı öğrencilere “Dilimizi ve kültürümüzü öğrenmenizin sizlere büyük avantajlar sağlayacağına inanıyorum.” diye seslenen Avcı, sevgi dili Türkçe'nin şairinin ismini alan Yunus Emre Enstitüsü'nün organizasyonuyla 7 yıldır gerçekleşen Türkçe Yaz Okulu programının Türkçeyi ve Türk kültürünü tanıtma adına çok mühim bir işlevi yerine getirdiğine inandığını anlattı.

 

Dil, kültürler arası köprü vazifesi görür…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, bütün kültürlerin birbiriyle geçişken olduğuna ve kaderlerin ortak olduğuna dikkat çekerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Üniversitesi ile birlikte “İstanbul Türkçesi Ödülleri” vermesini teklif etti. Bakan Nabi Avcı da projeyi destekledi.

 

“Kişi tanımadığının düşmanıdır. Bu durumda bizler birbirimizi daha iyi tanıyıp, dünya barışına katkı konusunda daha etkili olabileceğimizi ifade etmek isterim.” diyen Başkan Kadir Topbaş, “Bizim kadim medeniyetimizin, birçok değerimizin dünyaya tanıtılması gerekmektedir. Dil kültürler arası köprü vazifesi görür ve karşılıklı etkileşim aracıdır. Lisan öğrenmek sadece konuşmak değil, onun ötesinde değerlerle buluşmak anlamı taşır. Kültürler insanların ortak mirası olarak kabul edilir ve yaşanırsa toplumların kalkınmasında büyük katkı sağlar.” şeklinde konuştu.

 

“Türkçe, dünyanın sayılı dilleri arasında yer alıyor…”

2. Uluslararası Türkçe Bayramı, yoğun bir katılımla Ülker Sports Arena’da yapıldı. Etkinlikte konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Türkçe'nin, büyük medeniyetler kurmuş bir milletin dili olduğunu, yaygınlık ve kullanım bakımından dünyanın sayılı dilleri arasında yer aldığını ifade ederek, dilin tarihi süreç içinde güçlü bir ırmak gibi geçtiği bütün coğrafyalardan kelimeler aldığını, bunları kendi renk musiki mayasında birleştirdiğini, kendi mührünü kelimelerine ve yapısına vurduğunu kaydetti.

 

“Türkçe, Ahmet Yesevi'lerin, Yunus Emre'lerin dilidir…”

Avcı, Türkçe'nin köklü ve güçlü bir dil olduğuna dikkati çekerek, zengin söz varlığı yapısıyla, Türkiye tarihini, kültürünü, sanatını ve medeniyetini taşıyacak güçte olduğunu anlattı. Gönül dili olan Türkçe'nin, dünyayı sevgi ve barışla donatmanın en büyük fazilet olduğuna inanan Ahmet Yesevi'lerin, Yunus Emre'lerin, Sarı Saltuk'ların dili olduğunu dile getiren Avcı, “Bugün kutladığımız bayram, aynı zamanda teröre de verilmiş en güzel en anlamlı cevaplardan biridir. Çünkü terör, bizim gündelik hayatımızı, bu türden faaliyetlerimizi sekteye uğratmak, imkansızlaştırmak için de faaliyettedir. Ona verilecek en güzel cevap, ‘Biz sana rağmen güzel işler yapmaya, hayırlar işlemeye devam edeceğiz.’ demektir.” dedi.

 

Etkinlikte, yurt dışından Türkçe öğrenmek için gelen yabancı öğrencilerin, Osmanlı sokağı temalı dekoru önünde bayram gelenekleri, Hıdrellez ve askerlik canlandırmaları sahneledi. Kafkas, Karadeniz, Ege yöresi gibi halk oyunu gruplarının sahnelediği, horon, zeybek gibi gösteriler izleyicilerden büyük alkış aldı.