Somali’den taziye ziyareti 11.8.2016

Somali Limanlar ve Deniz Ulaştırma Bakanı Nur Farah Hırsi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a taziye ziyaretinde bulundu. Hırsi ayrıca FETÖ’nün Somali’deki tüm okullarının da Somali hükümeti tarafından kapatıldığını söyledi.

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediye Binası önünde şehit düşen 17 vatandaşımız ve diğer şehitlerimiz için Somali Limanlar ve Deniz Ulaştırma Bakanı Nur Farah Hırsi, Başkan Kadir Topbaş’a taziye ziyaretinde bulundu. Başkan Topbaş tarafından İBB binası önünde karşılanan Bakan Hırsi, ilk olarak şehit düşen vatandaşlarımızın fotoğrafların yer aldığı pano önünde dua ederek pano önüne karanfil bıraktı, anı defterini imzaladı.

 

Somali’deki FETÖ okulları kapatıldı…

Bakan Hırsi, FETÖ’nün tüm okullarının Somali’de kapatıldığını belirtti. Türkiye ile Somali arasında köklü bir dostluğun olduğunu söyleyen Hırsi, “Allah, Türk Hükümetini ve halkını korusun ve muhafaza etsin. Somali, 150 sene önce İstanbul tarafından yönetilen bir yerdi. Ben ümit ediyorum ki, İstanbul’un İslam dünyasındaki etkisi ve liderliği inşallah devam eder ve Somali’de İstanbul yönetiminin bir parça olarak devam etsin.” diye konuştu.

 

Zafer milletin, galibiyet Allah’ındır…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde FETÖ’nün hain darbe girişimi Türk halkının darbeye göğsünü siper etmesiyle bertaraf edildiğini aktaran Başkan Kadir Topbaş da, “İman birliğiyle İstanbul’un dört bir yanında halk meydanlara indi. Tanklara ve uçaklara karşı geldi. Halk iradesine Allah’ın izniyle başka hiçbir güç karşı çıkamaz. Zafer milletin, galibiyet Allah’ındır” ifadelerini kullandı.

 

Doğru bildiğinden şaşmayan bir liderimiz var…

 “Bu hain darbe girişimi FETÖ’nün aklının yetebileceği bir iş değil. Bu işte de bir üst akıl var.” diyen Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Ama bunların bu planı da tutmadı. Bu dünyaya bir örnek olarak yansıdı, dünya insanlık tarihinde görülmemiş bir insanlık duruşu sergilendi. Gelen bir ziyaretçi, 3 sene önce bu olsaydı, Mısır’da ki darbe olamazdı dedi. Bütün insanlık bir duruş örneği gördü ve bundan sonra hiçbir ülkede darbe girişiminde halkı göz ardı edemeyecek. Tabi kimse güçlenen bir Türkiye’yi istemiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız gibi korkusuz ve güçlü bir iradeyle devam eden bir liderimiz var. Doğru bildiğinden şaşmayan ve sözünü esirgemeyen bir liderimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımızla 43 yıldan bu yana birlikteyiz. Bütün hedefimiz insanlığa hizmet etmek, ülkeyi Türkiye’yi geleceğe taşımak ve dünyaya mutluluğun ve huzurun gelmesine katkı sağlamak.”

 

Fildişi Sahili Büyükelçiliği’nden ziyaret…

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde 17 vatandaşımız şehit düşmüş, Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla bina içerisinde Taziye Anı Defteri açılmıştı. Bugüne kadar yüze yakın dış temsilci ile STK’nın ziyaret ederek taziyelerini sunduğu defteri, Fildişi Sahili Büyükelçiliği İdari Ataşesi Francis Bolou da imzaladı. Fildişi Sahili adına geçmiş olsun dileklerini sunan ateşe, şehit ve gaziler için üzüntülerini dile getirdi.