TBB darbeye karşı tek yürek! 6.8.2016

Başkanlığını Kadir Topbaş’ın yaptığı Türkiye Belediyeler Birliği, FETÖ’nün hain darbe girişimine karşı “Darbeye Karşı Milli İrade Toplantısı” düzenledi. Başkan Topbaş, yerel yönetimler olarak ‘ülke, vatan ve millet’ diyerek geleceğe yürümek zorunda olduklarını söyledi.

Taksim’de bulunan bir otelde gerçekleştirilen “Darbeye Karşı Milli İrade Toplantısı’na, TBB üyeleri ellerindeki Türk bayraklarıyla katıldı. Toplantı öncesinde hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesine ait görüntüler izlendi ve ardından İstiklal Marşı okundu. Toplantıda meclis üyelerine hitap eden Başkan Kadir Topbaş, “15 Temmuz kırılma noktasıydı. 15 Temmuz’da biz millet olarak hem ihaneti gördük hem de dünyaya millet nedir gösterdik.” dedi.

 

“Demokrasi ve milli irade sadece millete aittir…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hain darbe girişiminin yaşandığı gece dik durarak ve sokağa çıkın çağrısıyla birlikte tüm vatandaşların sokağa çıktığını, böylelikle de darbecilerin geri püskürtüldüğünü dile getiren Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Adeta tarih yeniden yazıldı. Bir dönüm noktası. Millet tankları, meydanları teslim aldı. İşgal edilmiş olan devlet kurumlarını milletimiz aldı. Millet kendi iradesini namus bildi. Sen, ben duygusuyla değil, ‘bu mesele vatan davasıdır, bayrak davasıdır, millet davasıdır’ dediler can verdiler, kan verdiler. Gözlerini kırpmadan tereddüt etmeden ‘vatan elden giderse hiçbir şeyin önemi yoktur’ dediler. Eşkıyaya bu ülke teslim edilemez dendi. Tüm dünyaya gösterildi ki, demokrasi ve milli irade sadece millete aittir. Hiçbir kimsenin gücü bunu yetmeyeceği gösterildi. Tüm dünya insanlığına bir örnek teşkil etti bu duruş.”

 

“Ülke, vatan ve millet diyerek geleceğe yürümek zorundayız...”

Darbe girişiminden en çok etkilenen birimlerden birinin de yerel yönetimler olduğunu ve bu girişimden sonra da her türlü desteğin vatandaşlara verildiğinin altını çizen Başkan Topbaş, “Dostlarımız bizim bu cesurca duruşumuzdan memnun. Ama bazı çevrelerde gelişen bir Türkiye istemedikleri için farklı şekilde davrananlar var ve olacaktır. Bizler yerel yönetimler olarak, halka en yakın birimler olarak verdiğimiz hizmetleri etkin bir şekilde sürdürürken, bir taraftan da birbirimizle olan ilişkilerimizde siyasi parti mülahazaları bir tarafa iterek ülke, vatan ve millet diyerek geleceğe yürümek zorundayız.” dedi.

 

“Batı’dan farklı bir tavır beklerdik…”

Hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde FETÖ’nün hain teröristlerinin acımasızlığını tüm dünyanın gördüğünü belirten Başkan Topbaş, “Biz Batı’dan farklı bir tavır beklerdik. Ama bunu Bosna Hersek’te, Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da görmedik zaten. Üzülerek belirtmek istiyorum ki, Türkiye’de de bunu göremezdik, görmüyoruz.” diye konuştu.

 

“Bu mücadele bitmeyecek…”

FETÖ'nün sirayet ettiği her noktayı temizlemek zorunda olduklarını bildiren Başkan Topbaş, UCLG Dünya Başkanı olarak, tüm belediye başkanlarına mektup yazarak, FETÖ'ye karşı tedbir almalarını istediğini söyledi. TBMM'nin bombalandığını ve milli iradeye tarihin hiçbir döneminde bu kadar saldırı olmadığını belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle noktaladı: “Orada parlamenterlerimiz sağ olsunlar yüreklerini ortaya koydular, ‘buradayız’ dediler. ‘Burada şehit olacağız’ dediler. Orada duruş sergileyen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bu mücadele bitmeyecek. Belki yarın ekonomik platformlarda gelişecek. Her türlü argümanlarını ortaya koydular, koymaya devam edecekler. Bunun için bizim daima tetikte olmamız gerekiyor. İhtilallerin başarılı olabilmesi için zayıf, gergin toplumlar olması gerekir. Bunu bildikleri için zemini hazırladılar. Bizi kardeş kavgasına düşürdüler. Aramıza sınırlar çekilmek zorunda kalındı ve darbeyi yaptılar. Bu şehit ve gazilerimiz ve evlatları bize emanet. Bölgelerinizde ekonomik sıkıntıları olanlar varsa bu insanlara el uzatacağız.”

 

Toplantıda, Başkan Kadir Topbaş ve meclis üyeleri tarafından Türkiye Belediyeler Birliği Darbeye Karşı Milli İrade Ortak Bildirisi’ne imza atıldı.

 

“TBB üyeleri Taziye Anı Defteri’ni imzaladı…”

Türkiye Belediyeler Birliği üyeleri daha sonra İBB binası önüne gelerek, şehitlerin fotoğraflarının bulunduğu panonun önüne karanfil bıraktılar. Taziye Anı Defteri’ni de imzalayan TBB üyeleri, Başkan Topbaş’a geçmiş olsun dileklerini ilettiler.