Bakan Eroğlu’ndan Başkan Topbaş’a tebrik ziyareti 10.5.2009

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret ederek yeniden göreve seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Saraçhane Belediye Sarayı’na gelerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Kadir Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ikinci kez başarıyla kazanarak tarihe geçmesini kendisini sevindirdiğini ifade eden Bakan Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre açısından önemli hizmetler yaptığını ve Başkan Topbaş’ın da ‘çevreci’ bir belediye başkanı olarak Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi.

Çevre ve Orman Bakanlığının Kadir Topbaş’a bu nedenle “Çevre Beratı” takdim ettiğini hatırlatan Veysel Eroğlu, özellikle bir süre önce hizmete giren Odayeri Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’nin tüm illere örnek teşkil edecek bir proje olduğunu kaydetti. İstanbul’un çiçek ve lalelerle donatıldığını gördüğünde, kentin çevre açısından nereden nereye geldiğini gördüğünü dile getiren Eroğlu, Başkan Topbaş’ın, İstanbul’u kültür ve kongre merkezi yapmak için çalıştığını dile getirerek, “Kongre turizmi, diğer turizmlere göre çok daha önemli. Çünkü, bu kongrelere katılanlar ülkemize daha fazla döviz bırakıyor” dedi.

 

Başkan Kadir Topbaş da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı belediyecilik anlayışını devam ettirdiklerini vurgulayarak, İstanbul’da her alanda çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. İstanbulluların bu nedenle ikinci kez kendisinin başkanlık koltuğunda kalmasını istediğini ifade eden Başkan Topbaş, “Çevreye duyarlı bir başkan olduğumu düşünüyorum ve çevre konusunda çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Yakın zaman önce Başbakanımızın açtığı Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi çok önemli bir tesis. Bu, günde 600 bin aracın trafikten çekilmesi gibi şey” diye konuştu.

İstanbul’a son 5 yılda 1 milyon civarında ağaç diktiklerini ve özellikle Boğaziçi’ni 32 bini erguvan olmak üzere 200 bin çiçek açan ağaçla donattıklarını anlatan Topbaş, İstanbul’un su problemini çözme yolunda da çok önemli yatırımlar yaptıklarını hatırlattı. “İstanbul artık inşallah gelecekte de susuzluk yaşamayacak” diyen Topbaş, Hükümetteki kabine değişikliğinde Çevre ve Orman Bakanlığı görevine devam eden Veysel Eroğlu’nu tebrik etti ve başarılı çalışmalarının devamını diledi. Bakan Eroğlu da ziyaretin sonunda Başkan Topbaş’a Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi dolayısıyla takdir plaketi sunarak, “Doğanın Penceresinden Türkiye” adlı kitabı hediye etti.