“12. Avrasya Ekonomi Zirvesi” İstanbul’da başladı 3.5.2009

“12. Avrasya Ekonomi Zirvesi”nde konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un dünyada önemli kararların alındığı bir turizm, kongre ve finans kenti olma yolunda hızla ilerlediğine dikkat çekti.

Marmara Grubu Vakfı tarafından Eminönü’ndeki İTO binasında düzenlenen 12. Avrasya Ekonomi Zirvesi çok önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti. Ev sahipliğini İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı zirveye; 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sajdiu, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic, İşadamı Rahmi Koç, Avrupa ve Asya’dan çok sayıda eski cumhurbaşkanı, bakan, milletvekili ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Başkan Topbaş; “İstanbul artık kararların alındığı şehir!...”

Zirvenin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyadaki kaynak ve imkanlarının eşit dağılımının ve birlikte kullanılmasının önemine dikkat çekerek, “Gezegenimizde barış ve huzuru tesis ederek geleceği beraberce inşa etmek zorundayız. Üç büyük medeniyetin izlerini taşıyan İstanbul’un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen bu medeniyet kentinin bir sanayi kenti olmaktan öte yeni yüzüyle kongre, fuar ve finans şehri olması için ciddi adımlar attık. Bu şehir artık dünyaca önemli toplantıların yapıldığı, önemli kararların alındığı ve medeniyetler ittifakının ve işadamlarının buluştuğu bir kent olmaktadır. Biz de yerel yöneticiler olarak şehrimizin bu yönde ilerlemesi için üzerimize düşeni yapıyoruz” diye konuştu.

Dünya barışına katkı sağlayacak en önemli şeylerden birinin de halkın gerçek anlamda temsil edildiği yerel yönetimler ile bu yerel yönetimler arasındaki uluslararası diplomasi olduğunun altını çizen Başkan Kadir Topbaş, “Biz de İstanbul’un dünyanın diğer kentleriyle bilgi ve deneyim paylaşımına önem veriyoruz. İstanbul’da toplanan bu 12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin ülkeler ve işadamları arasındaki ilişkileri geliştireceğine ve bilgi-deneyim paylaşımına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. İstanbul gerçekten yaşanılması güzel, insanların duygularına hitap eden farklı bir kent. Sizleri İstanbul’da ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti dile getiriyorum. Sizleri her daim İstanbul’a bekliyorum” şeklinde konuştu.

Zirveye Cumhurbaşkanı Gül de mesaj gönderdi

12. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Gül ise, zirvenin mühim konularda faydalı ve zamanlı bir fikir teatisine imkan tanıyacağına inandığını belirterek, şunları kaydetti; “Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin önceki toplantılarda olduğu gibi bu sene de bölgemizde ve dünyada gündemin üst sıralarını işgal eden son derece mühim konularda faydalı ve zamanlı bir fikir teatisine imkan tanıyacağına inanıyorum. Ekonomiden uluslararası ilişkiler ve siyasete, enerji politikalarından çevre ve iklim değişikliğine uzanan geniş bir yelpazede yeni arayışların hız kazandığı, küresel meselelere küresel cevapların tartışıldığı bir dönemde, geleceğe dönük verimli neticeler alınmasına vesile olacağını düşündüğüm 12. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin, bölge halklarının refah ve mutluluklarına katkı sağlayacağı ümidiyle çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”