Paris Belediye Başkanı Delanoe’den Başkan Topbaş’a ziyaret… 29.4.2009

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Topbaş, İstanbul Boğazı’nda Paris’teki gibi yerel yönetimler sarayı oluşturmanın hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, meslektaşı Bertrand Delanoe’nin Medeniyetler İttifakı 2. Forumu için İstanbul’a geldiğini ve kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

Delanoe ile Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı'nın (UCLG) eşbaşkanlığını yürüttüklerini hatırlatan Kadir Topbaş, görüşmede 8 Ekim’de Paris’te düzenlenecek “Türk Sezonu Başlangıcı” etkinliğinin de gündeme geldiğini kaydetti. Etkinliğin açılışının her iki ülke cumhurbaşkanlarının ve kendisinin de katılımıyla yapılacağını dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Paris’te kabullerin yapıldığı çok güzel bir belediye sarayı bulunuyor ve bu saray yabancılar üzerinde büyük etki yapıyor. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul Boğazı’nda böyle bir yer hazırlığı içindeyiz. Dünyada yerel diplomasi çok gelişti ve dünya barışına katkı açısından çok önem kazandı. Bunun en güzel örneği, Sayın Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde İstanbul ve Atina arasında gelişen yerel diplomasidir. Aslında Medeniyetler İttifakı’nda da yerel yönetimlerin aktif olması lazım. Bu tarzda ilişkileri geliştirdiğimizde dünya barışına katkımız büyük olacak. Bunun da yeri, kabul mekanlarımızı daha saygın, daha etkileyici hale getirmek.”