Laleler İstanbul’un ekonomisini de canlı tutuyor… 28.4.2009

“4. Uluslararası İstanbul Lale Festivali” kapsamında Başkan Topbaş ‘lale’ temalı resim sergisini gezdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “4. Uluslararası İstanbul Lale Festivali etkinlikleri kapsamında Taksim Cumhuriyet Resim Galerisi’nde Ressam İsmail Acar’ın ‘lale’ temalı resim sergisi açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, serginin açılışını Ressam İsmail Acar ile birlikte gerçekleştirdi.

İstanbul’un dünyanın gıpta ile baktığı bir şehir olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, özellikle Avrupa Kültür Başkenti olma iddiasıyla ortaya çıkan İstanbul’un tarihsel ve sanatsal değerlerinin korunmasının önemine ditta çekti. Bir döneme adını veren lalelerin, ‘Kentlilik bilinci’ ve ‘Kent kimliği’ oluşturmada özel bir önemi olduğunu dile getiren Başkan Kadir Topbaş, lalenin bozkırlarda yabani bir çiçek olarak başlayan serüveni hakkında bilgi verdi.

Zarafetinden ve güzelliğinden hiç bir şey kaybetmeden bugüne kadar gelen lalenin, özellikle 12. yüzyıldan sonra Türk kültürünün her alanında kendini gösterdiğini ifade eden Kadir Topbaş, lalenin sadece park ve bahçelerde kalmadığını, zamanla Türk-İslam kültürünün estetiğiyle sanata da çokça konu olduğunu kaydetti.

İstanbul’da lale çeşidinin 25’ten 65’e yükselerek şehri rengarenk donattığını ve insanların estetik duygularını geliştirdiğini anlatan Başkan Topbaş, “2010 Avrupa Kültür Başkenti” seçilen İstanbul’un çevre yatırımları ve peyzaj düzenlemeleriyle de 2010’a hazır olduğunun altını çizdi. Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Sanatçı İsmail Acar ile sergiyi gezerek eserler hakkında bilgi aldılar.