Portekiz ve Güney Amerika temasları 17.3.2012

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Başkanı olarak Portekiz ve üç Güney Amerika ülkesine temaslarda bulundum. Şili’nin başkenti Santiago’da yapılan 6. Latin Amerika Yerel Yönetim Zirvesi’nin açılış konuşmasını yaptım.

Portekiz ve Güney Amerika’yı kapsayan temaslarının ilk durağı olan Portekiz’de, başkanı olduğum UCLG’nin Eş Başkanı ve Lizbon Belediye Başkanı Antonio Costa’ya nezaket ziyaretinde bulundum. Ziyaretimden duyduğu memnuniyeti dile getiren Costa ile birlikte daha sonra Lizbon’da devam eden restorasyonlar ve kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledim. Ayrıca el yazmaları, takılar, çiniler, sikkeler, halı ve mobilyalar ile dünyanın sayılı koleksiyonları arasında yer alan Gülbenkyan Müzesi’ni de gezdim.

Bir günlük Lizbon ziyaretimin sonunda Portekiz eski Cumhurbaşkanı ve BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio ile bir araya geldim.  Samimi bir havada geçen görüşmede Sampaio, başkanlığını yürüttüğüm Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın medeniyetler ittifakı girişimine yaptığı katkıdan dolayı teşekkür etti. Görüşmede yaptığım konuşmada, dünya barışının ve medeniyetler ittifakı girişiminin yerel alanda desteklenmesinin önemli olduğunu, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın bu amacı desteklediğini söyledim.

KOSTA RİCA’DA TÜRK BAYRAĞI’NI GÖNDERE ÇEKTİM

Kosta Rica ziyaretimde San Jose kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Üniversitesi'nde Büyükelçilik Sertifika törenine katıldım. Rektör Vekili Dina Rodriguez tarafından karşılandığım ve  bir süre üniversite öğretim üyeleri ile sohbet ettim. Törende, Büyükelçilik Sertifikası Rektör Vekili Dina Rodriguez tarafından takdim edildi. Rodriguez'e Türk Bayrağı ile İznik çinisinden bir tabak hediye ettim. Sertifika törenin ardından yapılan bayrak töreninde, üniversite bahçesinde BM Bayrağı'nın yanındaki Türk Bayrağı'nı alkışlarla göndere çektim ve Atatürk Anıtı’na çelenk koydum.

Törende yaptığım konuşmada, 57 ülkeden 200 master öğrencisi bulunan BM Barış Üniversite'sinin en başarılı 5 öğrencisini İstanbul'da bir hafta ağırlama sözü vererek öğrencileri gerçek bir barış kenti olan İstanbul'a davet ettim.  Kosta Rica temasları çerçevesinde planlanan Devlet Başkanı ile görüşmem ise biyolojik çeşitlilik bakımından son derece önemli olan Chirripo orman bölgesindeki yangın nedeniyle gerçekleşemedi. Devlet Başkanı Chinchilla, görüşmenin gerçekleşmemesi nedeniyle duyduğu üzüntüyü gönderdiği mesajla belirtti.

KOLOMBİYA’DA SICAK KARŞILAMA

Resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kolombiya’nın Başkenti Bogota’da çok sıcak bir şekilde karşılandım. Bogota’da ilk önce Belediye Başkanı Antonio Navarro Wolf ile görüştüm. Başkan Wolf’a İstanbul halkının selamlarını ilettim. Daha sonra UCLG başkanlık seçiminde şahsıma destek veren Kolombiya Belediyeler Federasyonu Başkanı Gilberto Toro Giraldo ile görüştüm. Görüşme, tatil günü ve dini bayram olmasına rağmen Bogota Belediye Sarayı’nda gerçekleşti.

Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, “Bütün çabamız dünya iklimini korumak, kültürel zenginliklerimizi paylaşmak için. Dünyanın bazı bölgelerindeki kıtlık için yerel yönetimler olarak birlik olmalıyız. Şehirlerin gelişmesi için teknolojik ortaklıklar kurmalıyız. Yerel yönetimler birleşirse dünyanın çehresini değiştiririz. Eminim ki meslektaşlarımda bu yolda önemli adımlar atacaklardır” diye konuştum. Görüşmede İstanbul ile Bogota arasındaki Mutabakat Zaptı’na imza attık.  

Ekvatorun merkezinde soğuk bir iklime sahip Bogota’nın en önemli ulaşım araçlarından biri olan ve çift gidiş-geliş olmak üzere toplam 82 kilometre uzunluğundaki Metrobüs Hattı’nı da inceledim. Metrobüsle yaptığı yolculuğa Kolombiya medyası da büyük ilgi gösterdi. Türkiye’nin Kolombiya Büyükelçisi Cemil Karaman da Bogota’daki temaslarımda bana eşlik etti.

CARTAGENA İLE İSTANBUL ARASINDAKİ İLİŞKİLER GÜÇLENİYOR

Kolombiya ziyareti kapsamında Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Cartagena Belediye Başkanı Başkan Campo Elias Teran Dix ile biraraya geldim. Cartagena Belediye Sarayı'ndaki görüşmede Başkan Campo Elias Teran Dix, şehrin temsili altın anahtarı hediye etti.  Yaptığı açıklamada karşılıklı heyetlerin kentleri ziyaret etmesinin, bilgi ve deneyim paylaşımını sağlayacağını ve ekonomik ilişkileri güçlendireceğini söyledim.

6. LATİN AMERİKA YEREL YÖNETİM ZİRVESİ

Şili ziyaretimin ilk gününde Şili Konut ve Şehircilik Bakanı Rodrigo Perez Mackenna ile bir araya geldim. Bakan Mackenna, ülkesinin konut politikalarını anlattı. 400 doların altında geliri olanlara bedava ev yaptıklarını, orta hallilere yüzde 60 katkı sağladıklarını ifade eden Bakan Mackenna, yılda 3 milyar dolar kaynakla 9 şiddetinde depreme dayanıklı 200 bin konut inşa ettiklerini söyledi. Daha sonra Santiago Valisi Bayan Cecilia Perez ile bir araya geldim.

Şili’nin başkenti Santiago’nun ev sahipliğinde yapılan, “Amerika Deneyimi” başlıklı 6. Latin Amerika Yerel Yönetim Zirvesi’nin açılış konuşmasını yaptım. Konuşmamda, “Latin Amerika ülkelerinin, dünyanın bundan sonraki sürecinde daha etkili olmaya başlayacağını söyledim. Konuşmamdan önce salonda gösterilen "Martı Gözüyle İstanbul" adlı tanıtım filmi, salonu dolduran Orta ve Latin Amerika şehirlerinin belediye başkanlarından büyük alkış aldı. 3 gün süren zirveye Orta ve Güney Amerika ülkelerinin belediye başkanları ile eyalet yönetimleri katıldı.