“Teşekkürler İstanbul! Yine birlikteyiz…” 3.4.2009

Mazbatasını alan Başkan Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’na gelişinde bando ve çiçeklerle karşılandı. Vatandaşların çok yoğun ilgi gösterdiği törende konuşan Topbaş, “Dönemimizde yaptıklarımız kitaplara sığmaz, ancak bazıları gölgelenmeye çalışıldı...

İstanbul’da iki kez üst üste başkan seçilerek tarihe geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, düzenlenen görkemli bir törenin ardından görevine başladı. Mazbatasını aldıktan sonra Cuma namazını Eyüp Sultan Camii’nde kılan Başkan Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’na gelişinde vatandaşların ve belediye çalışanlarının yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet, Genel Sekreter Mesut Pektaş, Genel Sekreter Yardımcıları, İSKİ ve İETT Genel Müdürü ile diğer Belediye Bürokratları ve çalışanlar tarafından çiçeklerle karşılanan Başkan Topbaş, Belediye Bandosu’nun çaldığı “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısı eşliğinde balkonlardan dökülen gül yaprakları altında binaya girdi. Belediye binasının önünü dolduran vatandaşlar, “Laf değil, hizmet üreten başkan”, “Çalışanı severiz, kadir kıymet biliriz” ve “Yeniden, daha güçlü yeniden” tezahüratlarıyla Topbaş’a destek verdiler.

“Bütün İstanbulluların başkanı olacağım…”
 

Belediye Sarayı’nın Kokteyl Salonu’nda çalışanlara ve İstanbullulara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2004 seçimlerinde 1 milyon 917 bin 500 oy aldıklarını, bu seçimde ise yeni ilçelerin de Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesiyle oylarını 3 milyon 93 bine yükselttiklerini belirterek, “Yüzde 81 oy kullanan İstanbulluların yüzde 44.34’ünün oyunu aldık. Bu rakam yerel yönetimlerde bir şahsa verilen en büyük oy sayısıdır. Yine bu oy, Avrupa’nın birkaç ülkesinin nüfusundan daha çok. Türkiye’nin nüfusu ve nüfusuyla oranladığınızda da çok ciddi bir oy. Ana muhalefet partisiyle aramızdaki oy farkı ise 530 bin civarında. Bu desteğe layık olmak için çalışacağımı burada vurgulamak istiyorum. Bize gösterilen büyük ilgiye teşekkür ediyorum. Bizler hizmeti dert etmişiz. Bizler vatandaşın yüzündeki tebessüme hasretiz. O tebessüm ortaya çıktıkça yorgunluk da hissetmiyoruz. Hizmetin ve emanetin ne demek olduğunu bilenlerdeniz. Daha çok çalışacağız, daha çok koşacağız. Geceyi gündüze katarak zamanı daha çok İstanbul’a vereceğiz. İstanbullular bu seçimde bizi ikinci defa seçerek bize bir ilki de bahşettiler. İstanbul tarihinde ilk defa seçimle ikinci kez görev tevdi edilen birisiyim. Bundan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Bize yakışan da bu. Teşekkürler İstanbul! Yine birlikteyiz, beraberiz…” diye konuştu.

“Hizmette siyaset değil yarış olur…”

 

Bu seçim sonucu kendileri için büyük bir mesuliyeti de ortaya çıkarttığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Şimdi geriye doğru bakmadan, İstanbullularla ve belediye meclisimizle kolkola girerek bir önceki dönemki birlikteliği yine sağlayarak hizmete devam edeceğiz. Seçimlerde başarılı olarak seçilen tüm belediye başkanlarına, meclis üyelerine ve muhtarlarımıza da başarılar diliyorum. Hizmette siyasi çekişme olmaz, yarış olur. Tüm seçilmişler mutlaka bu hizmet yarışının içine girecek. Biz de daha fazla hizmet etmenin heyecanını yaşayacağız. İstanbul’da yaşayıp da sandık başına giden veya gidemeyen, oyunu bize takdir eden veya etmeyen, başka partinin mensubu yada sempatizanı olan, kim olursa olsun, artık İstanbul’da yaşayan her bir yurttaş benim için güzeldir ve bana eşit mesafededir. Bu anlayışla hizmetimizi sürdüreceğiz. Daha fazla daha fazla hizmet edeceğiz. Çalışmalara hiç durmadan devam edeceğiz. 5 yılda yaptıklarımı kitaplara sığmaz. Ciddi ölçekte yatırımlar yaptık. Bazılarını anlatmaya çalıştık bazıları da gölgelenmeye çalıştı. 5 yıl sonunda artık kimse gizleyemeyecek ve inkar edemeyecek. Kimse görmedim diyemeyecek. Dönem sonunda 7 milyon kişinin günde metroyu kullandığı bir şehir haline geleceğiz. Ulaşım sıkıntısı nerdeyse çözüme ulaşmış olacak.”

“Seçimdeki vaatlerin takipçisi olacağız!...”

 

Konuşmasında seçim öncesinde kimsesizlere, garip gurebaya sahip çıkacaklarını söyleyen ve çeşitli vaatlerde bulunan siyasilere de seslenen Başkan Kadir Topbaş, “Ana muhalefet partisinin ve diğer partilerin İstanbul’un ilçelerinde ve Türkiye genelindeki illerde kazandığı belediyeler var. Orada göreceğiz, bu bahsettikleri problemleri çözmeyi hayata geçirecekler mi? Fakirlere ayda 600 TL verecekler mi? Bunları da takip edeceğiz. Söyledikleri edebiyatların arkasında duracaklar mı? Sarıyer’de 3 ayda tapu vereceğiz dediler, verebilecekler mi göreceğiz. Umarız medya da bunu dikkate alır. Vaat edilenler var, insanlara umutlar dağıtıldı. Bakacağız bu sözlere ne kadar sahip çıkacaklar. Umarım o güzel vaatleri yerine getirirler, biz de takipçisi olacağız. 5 yılda 25 milyar TL yatırım yapan bir başkanın, 5 yıldaki olumlu haber boyutunun ölçüsü nedir? 1,5 ayda Sayın Kılıçdaroğlu’na sağlanan medya desteğinin oranı nedir? Bir bakın arada ne kadar fark var. Medya tarafsız kalsın dedik. Siyasetçi konuşsun, medya aktarsın. Ama böyle cereyan ettirilmedi. Her noktadan bizimle mücadele etmek isteyen, bizi düşürmek, paçamızdan yakalamak isteyenler hep oldu. Olmaya da devam edecek. Ama biz ayaklarımızı yere sıkı basıyoruz” şeklinde konuştu.

Vatandaşın kararına da sonuna kadar saygı duyduklarının altını çizen Kadir Topbaş, “Vatandaş belki bizi ikaz etmek babında da olsa karar vermiştir, vatandaş bize çeki düzen vermemiz konusunda bir uyarı yapmıştır. Bu genel seçim öncesi olduğu için çok önemlidir. Bununla ilgili gerekli çalışmalar yapılacaktır. Vatandaş her zaman haklıdır. Bizim de demek ki bazı noktalarda yapmamız gerekenler vardır, doğrudur” dedi.