Avcılar-Kadıköy arası 63 dakika! 28.3.2009

Avcılar ile Kadıköy arasını 63 dakikaya indiren “Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı”nın açılışını Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte yaptı. Hatla günde 1 milyon yolcunun hızlı ve konforlu bir şekilde taşınmasının hedeflendiği vurgulayan Erdoğan, Avcılar-Beylikdüzü, Kadıköy-Bostancı ve Harem-Kozyatağı arasında da metrobüs hattı yapılacağını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin günde 1 milyon yolcu taşımayı hedeflediği metrobüs hattı Kadıköy’e ulaştı. “Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı”nın açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş birlikte yaptı. Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Otoparkı’nda düzenlenen açılış töreninde İstanbul Milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi Bürokratları ile çok sayıda vatandaş da yer aldı.

 

Yeni hatla birlikte 41 kilometreye ulaşan metrobüs hattı, Söğütlüçeşme’den Avcılar’a 63 dakikada ulaşma imkanı sunuyor. Metrobüsle Avcılar-Topkapı-Zincirlikuyu arası 38 dakika, Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arası ise 25 dakika. Şu anda 300 otobüsün hizmet verdiği hatta, her birinin yapımı 8 ay süren 10 metrobüs aracı da hizmete girdi. Saatte 60 kilometre hız yapabilen metrobüsler, 230 yolcu kapasiteli. Çevre dostu metrobüsler, 3 otobüse bedel hizmet verecek, personel, işletme ve yakıtta tasarruf sağlayacak.

 

İki ayrı tünel yol da bu ay içersinde açılıyor…

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul adına tarihi günlerden birine daha şahitlik ettiklerini belirterek, Anadolu ve Avrupa yakasının metrobüsle birleştiğini söyledi. Avcılar-Topkapı metrobüs hattının kullanımının 2007’de başladığını, sonra Topkapı-Zincirlikuyu arasında hizmet vermeye devam ettiğini, bugün ise Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattının açıldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, İstanbul’un ulaşım alanında da kendine özgü çözümler ürettiğini ve projelerini kendisinin oluşturduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti;

 

“Günde 600 aracın trafiğe çıktığı bir şehirde sorunların ne denli büyük olduğunu tasavvur edersiniz. Biz İstanbul'u iyi biliriz. İstanbul'un bu noktadaki sıkıntılarını iyi biliriz. İstanbul’da ilkleri gerçekleştiriyoruz. Dünyaya örnek olacak projelere imza atıyoruz. 2004-2008 döneminde ulaşıma ayrılan 12 milyar TL ile İstanbul'un çehresinin değişmeye başladı. İstanbul’da bir modern şehirde olması gereken her şey bulunuyor. Son 5 yılda İstanbul'a 189 köprülü kavşak yapıldığını düşünürseniz ulaşıma İstanbul Büyükşehir Belediyesinin verdiği önemi zaten görürsünüz. Yine bu ay içinde Büyükşehir Belediyemizin yaptığı 2 ayrı tünel yolun açılışını gerçekleştireceğiz. İstanbul'da artık 7 tepeyi tünellerle delerek Şirin’e, yani milletime çok daha kolaylıkla ulaşmış olacağız. İstanbul’da otoparklar konusunda da ciddi adımlar atılıyor. Toplu taşımada, deniz taşımacılığında, raylı sistemde tarihi ölçekte projeler tamamlanıyor. Biz, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak için gereken ne varsa bunları yapacağız. Biz işimize bakıyoruz. Biz hizmetle siyaseti yapıyoruz. Farkımız bu.”

 

“Abdülhamit Han’ın hayalini biz geçerkleştirdik!...”

13.5 kilometre uzunluğundaki Marmaray Projesi’yle Asya ile Avrupa’nın birbirine bağlandığını, böylece Pekin ile Londra’nın da birbirine bağlandığını anlatan Erdoğan, “Bizim sınırlarımızın ulaştığı yere başkalarının hayalleri bile ulaşamaz. İstanbul için Cumhuriyet’in 100. yılında, 2023 yılında çok iddialı hedeflerimiz var. İstanbul’un hangi semtinde, hangi mahallesinde olursa olsun her bir İstanbullu kardeşim, azami 10 dakika içinde metrobüse veya bir raylı sistem istasyonuna ulaşma imkanını yakalamış olacak” diye konuştu.

 

Son 5 yılda İstanbul'da kara yolu taşımacılığında günde 5 milyon 600 bin kişilik artış sağlandığını kaydeden Erdoğan, 2004 yılında raylı sistemle taşınan yolcu sayısı 532 bin kişi iken şimdi bunun 1 milyonu aştığını söyledi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bakın biz, hani vardır ya, kuyuya kimse bakmaz. Çünkü görmez. O yerin altında. Ama o da hayırlı bir iş. Ama minare bittiği zaman herkes görür. Ve bazı hayır sahipleri de minare dikmeye gayret eder. Gel de kuyu yapalım bak suya ihtiyacımız var. Biz diyoruz ki, ona da ihtiyacımız var, ona da ihtiyacımız var. Şunu demek istiyorum, şu anda Boğaz’ın 82 metre derinliğinden 11 tüp birleştirildi ve Üsküdar, Sirkeci ile birleştirildi. Ama inanıyorum ki İstanbullu vatandaşlarımın belki de ciddi bir kısmı 'yapma ya Boğaz’ın altında öyle bir şey var. Biz bu denizin altından hakikaten raylı sistemle geçecek miyiz?' diyor. Evet geçeceğiz. 2013 yılında geçeceğiz. 149 yıl önce Sultan Abdülhamid Han’ın bu hayaliydi. Bu hayali biz gerçekleştirdik. Bizden önce gelenler lafını yaptı. Biz ise icrasını yaptık. Şu anda bu çalışmalar devam ediyor.”

 

3. Köprü ve 2. Tüp Geçit de yolda…

Birinci köprü yapıldığında karşı çıkanlar olduğunu, karşı çıkanların bugün de var olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikinci köprü yapıldığında da karşı çıkanlar olduğunu hatırlatarak, “Bakın biz üçüncü köprüyü konuşuyoruz. Başladılar karşı çıkmaya. Kardeşim hem ulaşım sıkıntısı diyorsun... Diyoruz ki üçüncü köprüye de Türkiye'nin ihtiyacı var. Tüp ve tünel ihtiyacı var. Tüp geçitlere ihtiyacı var. İkinci tüp geçidin de ihalesini yaptık. Bir raylı tüp geçit, bir de lastikli araçlar için tüp geçit... Onun da ihalesi yapıldı. Kazma vurulacak. Tüm bunlar bitirildiğinde İstanbul'un ulaşımdaki sıkıntısı büyük ölçüde rahatlayacak. 3. köprü bittiğinde ağır vasıtaların tamamını kuzeye yönlendireceğiz” şeklinde konuştu.

 

İstanbul-Ankara arası 2 saat 15 dakikaya inecek!...

Ankara-İstanbul arasındaki hızlı tren projesinin de çok önemli olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, Ankara-Eskişehir etabını bu ayın 15'inde açacaklarını, projenin İstanbul'a kadar uzanmasıyla Ankara-İstanbul arasının 2 saat 15 dakika olacağını kaydetti. Ankara-Konya arası hızlı tren çalışmasının da sürdüğünü ifade ederek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği hani demir yollarla ördük diyor ya, işte biz şimdi onu yapıyoruz. Demir ağlarla örmeyi yine biz yapıyoruz” dedi.

 

Kadıköy’e 2 büyük yeşil alan kazandırılacak…

Kadıköy’de bulunan Devlet Malzeme Ofisi'nin yerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yeşil alan olması için devredeceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, ayrıca Bağdat Caddesi üzerinde bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanlığına ait yeri de devredeceklerini, oranın da altının otopark, üstünün yeşil alan yapılacağını müjdeledi. İstanbul’un her yönüyle ele alınmasının kendilerine nasip olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti;

 

“Kaçak yapılaşma, gecekondulaşma bütün bunlarda bir dayanışma içinde olmamız lazım. İlçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesinin bir dayanışma içerisinde yürümesi lazım. Merkezi yönetim bir dayanışma içinde olması lazım. Farklı siyasi parti de olsa ‘gel kardeşim’ diyoruz. Bu şehir için ne gerekiyorsa biz yanındayız... Biz bağcı ile uğraşmıyoruz, biz milletçe üzüm yiyelim istiyoruz. Derdimiz bu. Şehirler güzelleşsin, modern hale gelsin istiyoruz. Dünyada bir istisna olan metrobüs yatırımı da hem ucuz, hem de kısa zamanda hizmete giren önemli bir yatırım.”

 

Başkan Topbaş; “İstanbul’un geleceğini tasarlıyoruz…”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçmişte doğru bir planlama yapılmadığı için İstanbul’da ulaşım başta olmak üzere birçok sorunlar yaşandığını, kendilerinin de bu sorunları çözmek için gece gündüz çalıştığını söyledi. “Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur” diyen Başkan Kadir Topbaş, planlı ve geleceği tasarlanmış bir şehir oluşturmak için 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nı bitirerek Belediye Meclisi’nden onay aldıklarını kaydetti. Kadir Topbaş, “Çevre Düzeni Planı’nın hazırlanmasıyla İstanbul’un geleceğini garanti altına alan arazi kullanım kararları ortaya çıktı. Şehrimizin çehresi bundan böyle farklı değişecek” dedi.

 

Fikirtepe Mahallesi’nin imarıyla ilgili Kadıköy Belediyesi tarafından yanlış bir bilgilendirme yapıldığını ifade eden Başkan Topbaş, “Büyükşehirden 3 emsal talebinde bulunduklarını, ama bu talebin kabul edilmediğini söylüyorlar. Doğru değil, böyle bir talep yok. Zaten böyle bir talep olsa bile bunu kabul etmememiz mümkün değildi. Yaptığımız planlar çerçevesinde bu bölge farklı bir plan dahilinde yeniden planlandı. Önümüzdeki Mayıs ve Haziran ayları içerisinde bu planlar meclisimizden geçecek şekilde şu anda tasarlandı. Kimseyi mağdur etmeden, orada yaşayan insanlarımıza fırsat verecek şekilde düzenleme yapılacağın özellikle ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

İstanbul’da yaşam konforlu hale geliyor…

 

Göreve geldiklerinden bu yana 25 milyar lira yatırım yaptıklarını ve bunun 12 milyarını ulaşıma yatırdıklarını hatırlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Raylı sistemden deniz ulaşımına, kara ulaşımından kavşak yapımına, tünellere kadar İstanbul’da yer sütünde ve yer altında çok ciddi ulaşım yatırımlar yapıldı. Dönemimizde 189 yol ve kavşak çalışması bitirdik, 302 kilometre yol yaptık. İDO denize yaptığımız yatırımlar sonucunda geçtiğimiz yıl 102 milyon insan, 6,7 milyon araç taşıdı. İstanbul’da yaşam artık daha konforlu hale geliyor. Göreve geldiğimizde 11 milyonluk bir hareket vardı şuanda 21 milyonu geçti. Buna rağmen yaptığımız yatırımlarla insanımıza artık trafikte kaybettiği zamanı geri iade ediyoruz. Bunun adımlarını attık, bir rahatlama söz konusu oldu. Göreve geldiğimizde minibüsler dahil günlük toplu taşım kullanımı 6 milyon 200 bin iken, şu anda 12 milyon 480 binleri buldu. Raylı sistemlerde 28 kilometre bitirerek 73 kilometreye ulaştık. Şu anda 54,5 metro inşaatı da devam ediyor.  Bundan sonda her 6 ayda bir metro istasyonu devreye girecek. Bu yıl ayrıca 4 farklı hatta 82 kilometre metro inşaatının ihalesi yapacağız.”

 

Metrobüs yatırımıyla istimlakler yapmadan yeni bir ulaşım hattı oluşturduklarını ve trafiğin akışına zarar vermeden hızlı, konforlu ulaşım sağladıklarını anlatan Topbaş, “Söz verdiğimiz zamanda Söğütlüçeşme’ye ulaştık. Böylece Asya ve Avrupa yakasını Avcılar’dan Söğütlüçeşme’ye kadar bugün itibariyle bağladık. 150 günde bitirdiğimiz bu aks ile günde 750 bin insan taşıyacağız. Hedefimiz bu hat üzerinden 1 milyon kişiyi iki kıta arasında hızlı ve konforlu bir şekilde taşımak. Birçok şey satın alınabilir ama zaman asla. Bu aksın devreye girmesiyle İstanbullular günde 42 bin 100 iş günü kazanmış olacak. Hizmet bizim işimiz, bizim sevdamız. Sayın başbakanımızın 1994’te başlattığı vizyonunu biz aynen takip ediyoruz. Yolumuza hız kesmeden devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Başkan Topbaş’a “Çevre Beratı”…

Törnede konuşmaların ardından Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı çevre dostu çalışmalar dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a “çevre beratı” verileceğini belirtti. Çevre beratını Topbaş'a, Başbakan Erdoğan takdim etti. Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra metrobüse bindiler. 63 dakika süren yolculuğun ardından Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, açılışı yapılacak olan Avcılar Murat Külük Devlet Hastanesi’ne vardılar.