İstanbul Fransa ile ilişkilerini yerel düzeyde geliştiriyor 15.3.2009

Fransa’nın Pacha Bölgesi Başkanı Michele Vausselle ile görüşen Başkan Topbaş, Türkiye ile Fransa’nın yerel düzeyde iyi ilişkiler kurma yolunda olduğunu belirterek, “Sayın Bölge Başkanı ile Akdeniz havzası ve bölgemizdeki işbirliği imkanlarını geliştirmek adına mutabakata vardık” dedi.

Fransa’nın Pacha Bölgesi Başkanı Michele Vausselle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Pacha Bölgesi Başkanı Vausselle’e nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, “Kendileri gerçekten çok deneyimli bir siyasetçi ve iyi bir yerel yönetici. Başkanlık yaptığı bölge de Fransa’nın Akdeniz bölgesi. Sayın Vausselle ile özellikle yerel yönetimler arasındaki yerel diplomasiden bahsettik. Yerel yönetimlerin dünya barışına etkisi ve katkısı olduğunu konuştuk” dedi.

 

Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eski zamana dayandığını ve bu ilişkilerin daha da gelişmesi adına kendilerinin de çalışma içinde olacağını dile getiren Kadir Topbaş, “Dünya artık yerel yönetimlerin ağır bastığı sürece girdi. Görüşmede aylıca, dünya barışının ve mutluluğunun bizim gayretimizle gelişebileceğinden bahsettik. Yerel yönetimler adına bilgi  ve deneyimler paylaşımında bulunduk. Özellikle Akdeniz havzası ve bölgemizdeki işbirliği imkanlarını geliştirmek adına kendileriyle  mutabakata vardık” diye konuştu.

 

Fransa’nın Pacha Bölgesi Başkanı Michele Vausselle de 5. Dünya Su Forumu nedeniyle İstanbul’da bulunduğunu ve Başkan Topbaş ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti belirterek, başkanlık yaptığı bölgenin Nis ve Marsilya şehirlerini içine aldığını söyledi. “İstanbul’da çok özel gönül bağlarımız var” diyen Vausselle, şöyle konuştu; “Galatasaray da bizim için sadece bir futbol ekibi değil. Bizim için çok önemli olan, Fransızca’nın öğretildiği eğitim kurumlarının da bulunduğu bir kuruluştur. Öte yandan, hükümetlerimizin ve Avrupa’daki hükümetlerin Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili yaklaşımları ne olursa olsun, yerel yönetimlerimizin bu  konuda çok ciddi yapabilecekleri şeyler var. Yerel yönetimlerimizin bu konudaki desteği tamdır. Aynı zamanda yerel düzeyde üniversitelerin, özel sektörlerimizin, gençlerimizin ve bütün yerel aktörlerin kendi aralarında köprü kurabilmeleri için görev başındayız.”