Dünyanın en modern sivil savunma araçları İstanbul’da… 13.3.2009

İstanbul Büyükşehir Belediyesi dünyanın en modern 12 yeni sivil savunma aracını hizmete aldı. 4,5 milyon TL’ye mal olan araçları basına tanıtan Başkan Topbaş, “Türkiye’deki tüm belediyeler arasında tek ISO–9001 kalite belgeli bir sivil savunma ekibi bizimki…” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi dünyanın en modern 12 yeni sivil savunma aracını hizmete alarak olası bir depreme karşı ekipmanını güçlendirdi. Sivil savunma ekiplerinin kullanacağı 12 yeni aracın hizmete alınma töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Dolmabahçe Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törende bazı milletvekilleri, Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve çok sayıda vatandaş da yer aldı.

 

Başkan Topbaş; “Ekiplerimiz İstanbulluların huzurunun güvencesi…”

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaklaşık 4,5 milyon TL’ye mal olan 12 yeni sivil savunma aracıyla daha da güçlenen sivil savunma ekiplerinin İstanbulluların daha güvenli ve huzurlu yaşamasının teminatı olacağını belirterek, “dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyen” bir İstanbul için gece-gündüz hız kesmeden çalıştıklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her 12 dakikada bir olaya müdahale ettiklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

 

“Ulaşımdan kültür-sanata, çevreden konuta yaptığımız tüm hizmetlerimizi bu vizyona göre yapılandırıyoruz. Fakat dünyayı etkileyen bir kent olmak için sadece altyapı sorunlarını çözmüş olmak yeterli değil. Aynı zamanda afetlere hızla müdahale edilen güvenli bir kent de olmak gerekiyor. Çünkü dünya kentleri, büyük beyinleri; bilişim, finans gibi kompleks sektörlerin temsilcilerini barındıran, yaşam standartları yüksek kentlerdir. Acil müdahale sistemi olmayan, afetlere karşı korumasız kentlere bu stratejik sektörleri ve bunların kalifiye çalışanlarını çekemezsiniz. Daha da ötesi böyle bir kentte geleceğe dair umutlarınız da olamaz. İşte bu nedenle biz İstanbul’da afet ve deprem ile mücadeleye çok önem veriyoruz. Çünkü deprem kuşağında bir kentte yaşıyoruz. Ayrıca İstanbul, günlük yoğun bir hareketliliğe sahne olan 12,6 milyonluk bir kent. Bu kadar büyük bir kentte ister istemez birçok kazayla, yangınla ve istenmeyen olayla karşılaşıyoruz. Yaz aylarında 12, kış aylarında 15 dakikada bir yangın, kaza, kurtarma gibi olaylara müdahale ediyoruz. Asılsız ihbarlarla birlikte günde 2 bin aramaya cevap veriyoruz. İşte bütün bu yoğunlukla baş edebilmek, vakit kaybetmeden mücadele edebilmek için AKOM’dan sivil savunmaya ilgili tüm ekiplerimizi güçlendiriyoruz. Bu tarihî birikim kentimizi dünya kentleri arasında öne çıkarıyor. Fakat aynı zamanda dar sokaklarıyla, ahşap binalarıyla acil müdahale açısından bazı özel şartlar da doğuruyor. Bu sebeple ekiplerimizi güçlendirirken İstanbul’un özel şartlarını dikkate alıyoruz. İtfaiyemize aldığımız dar sokak araçları ve Koca Yusuflar gibi… Sivil savunma ekibimizi de kentin bu özel şartlarını göz önüne alarak güçlendirdik.”

 

Komuta kontrol aracı olağanüstü durumlarda kesintisiz iletişim sağlıyor. Hizmete alınan komuta kontrol aracı, 600 metre uzaklığa kadar resim çekme özelliğine sahip olduğunu ve aracın bilgileri depolayabilen bir merkez sistem bilgisayarı bulunduğunu anlatan Başkan Topbaş, “Bunlara ek olarak araçta, 2 tam donanımlı komuta bilgisayarı ve çekilen görüntülerin izlenebildiği bir LCD ekran da var. Hava durumunu gösteren seyyar meteoroloji istasyonunun yanı sıra bu araçta kesintisiz elektrik sağlayan güç kaynağı da bulunuyor. Yazıcı, faks ve tarayıcının yanı sıra araçta 2 uydu telefonu da yer almakta. Yurdumuzda hiçbir birimde olmayan kesintisiz internet ve iletişim sağlayabilen, bu 4x4 aracın bize maliyeti yaklaşık 624 bin TL oldu. Öte yandan, burada tanıtımını yaptığımız kurtarma araçlarında ise 80 farklı malzeme var. Bunlar afet ya da zincirleme kaza, tren kazası gibi büyük kazalarda kullanılabilecek son teknoloji cihazlar. Gelişmiş ülkelerde sivil savunma ekiplerinde hangi malzemeler kullanılıyorsa, aynılarından bizim araçlarımızda da var. Bir başka deyişle bu alanda da büyük düşünüyoruz ve gelişmiş ülkelerle yarışıyoruz. Bu malzemeler personel tarafından, olay anında, rahatlıkla taşınacak boyut ve ağırlıkta. İstanbul’a kazandırdığımız bu 5 kurtarma aracının bize toplam maliyeti yaklaşık 3 milyon 615 bin TL oldu. Kurtarma vincimiz ise 5 ton kaldırma kapasiteli ve hidrolik pompalı arka kafaya sahip. Maliyeti, 156 bin TL. Deniz olaylarına müdahale etmek için aldığımız 5 kurtarma botunun ise toplam maliyeti yaklaşık 40 bin TL” diye konuştu.

 

İstanbul’da ‘ISO–9001 Kalite Belgeli’ bir sivil savunma var!…

Olası afet ve depremlere hazırlık konusunda son derece titiz çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Kadir Topbaş, bu hassasiyetimizin en güzel örneğinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma birliğinin ISO–9001 kalite belgeli bir sivil savunma ekip olması olduğunu kaydetti. Topbaş, “Türkiye’deki tüm arama kurma ekipleri arasında ISO–9001 kalite belgesi sadece biz de var. Bu ekip, sizlerin güven ve huzuru için toplam 113 personeli, 4 K–9 köpeği, 23 aracıyla günde 3 vardiya sürekli nöbette. Çünkü biz, ‘önce insan diyen’ bir hizmet anlayışına sahibiz. Bize insan dediğinizde akan sular durur” dedi.

 

Afet ve deprem ile mücadelemiz sadece sivil savunma ekiplerinin güçlendirilmesinden ibaret olmadığının altını çizen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Çünkü biz, insanları enkaz altından kurtarmayı değil, enkaz altında kalmamalarını amaçlıyoruz. Bu amaçla son 5 yılda bu alana 1 milyar 19 milyon yatırım yaptık. Bu kapsamda hizmet - itfaiye binaları güçlendirildi. Köprülerde çalışmalar sürüyor. Acil müdahale planı hazırladık. Acil müdahale ve erken uyarı sistemini AKOM’a bağladık. Böylece afet sonrası 5 dakikada hasarlı bölgeler belirlenecek. Bildiğiniz gibi Deprem Master Planı hazırladık. Bunun yanı sıra deprem ve afet verilerini 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’na işledik. Depremde 10 riskli ilçe belirledik. Zeytinburnu’nda bina tarama çalışmalarını bitirdik ve Sümer Mahallesinde deprem dönüşümü başlattık. Fatih, Küçükçekmece, Bayrampaşa, Güngören ve Bahçelievler’de toplam 155 bin binada tarama çalışmaları bitti. Kayabaşı’nda depreme dayanıklı 60 bin konut yapacağız. İGDAŞ yatırımlarını deprem gerçeğini dikkate alarak hayata geçirdik. Afet zamanında lojistik merkezi günde 250 bin kişiye yemek çıkaracak kapasiteye ulaştırıldı. Haberleşme sistemleri yenilendi. Afet anından kesintisiz haberleşme için yaklaşık 200 kilometre fiber optik ağ döşedik. Sayısı 9 olan deprem izleme ve kayıt istasyonu 18’e çıkarıldı. Yine İstanbul’un 2 yakasında birer afet deposu oluşturuldu. Bunlara ek olarak 75 bin kişiye yangın, kurtarma ve ilkyardım eğitimleri verildi. Ayrıca 6 bin metrekarelik doğal afetler eğitim parkının temelini bu yıl atıyoruz. Bu ebatta bir tesis Türkiye’de ilk olacak. Bu parkta 200 kişilik planeteryum (keşif kubbesi), ilk yardım deneyim bölümü, deprem sarsıntı odası, duman deneyim odası, yangın söndürme deneyim bölümü, üç boyutlu görüntü (sıvılaşma, tsunami v.b simülasyonları) bölümü olacak. Sizlerin can ve mal güvenli bizler için çok önemli. Bu sebeple deprem ve afet konularında bundan sonra da hız kesmeden yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Bugün hizmete aldığımız araçların bu konuda ekiplerimizi daha da güçlendireceği bir gerçek. Fakat benim dileğim, bu araçları hiç kullanmak zorunda kalmayalım” diye konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek araçları hizmete aldı. Ardından da 2 K–9 köpeğinin yaptığı gösteri ilgiyle izlendi. Kadir Topbaş, daha sonra basın mensuplarına hizmete alınan araçları tek tek tanıttı ve görevlilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.