Başkan Topbaş Sancaktepe’de emekçilerle buluştu 7.2.2009

Seçim gezilerini Sancaktepe’de sürdüren Başkan Topbaş, AK Partili kadınlarla ardından da iki ayrı fabrikada işçilerle buluştu. Sancaktepe’ye kadar uzanacak metronun temelini bu yıl atacaklarını müjdeleyen Topbaş, “Dönemimizde toplam 136 kilometre metro hattı tamamlayacağız...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçim çalışmalarını yeni ilçe olan Sancaktepe’de sürdürdü. Sabah saatlerinde AK Parti Sancaktepe Belediye Başkanı Adayı İsmail Erdem ile birlikte Kadın Kolları Teşkilatı’nın organize ettiği kahvaltılı toplantıya katılan Başkan Kadir Topbaş, burada yaptığı konuşmada dönemlerinde yaptıkları yatırımları 5 yıl önce söylemeleri halinde hayal olarak nitelendirileceğini belirterek, şöyle konuştu;

“Biz işimizle ortadayız. İstanbul’a talip olan bazı siyasi partiler de projeleri olmadığı için ‘çamur at izi kalsın’ mantığıyla vatandaşlarımızın kafasını karıştırmaya çalışıyor. Ekibimizle 365 gün 24 saat tatil bile yapmadan gece gündüz hizmete koyulduk ve geride bıraktığımız 5 yılda İstanbul’a her alanda 25 milyar TL yatırım yaptık. Sadece İSKİ 5 milyar TL yatırım yaparak şehrimizin su, atıksu ve çevre problemlerini büyük ölçüde çözdü. Melen’den su getirerek geçen yılın kuraklığına rağmen İstanbulluları susuz bırakmadık. Bir rekora imza atarak şu ana kadar 189 kavşak ve yol düzenlemesi bitirdik. 44 kilometre raylı sistem devraldık. Dönemimizde 28 kilometre raylı sistemi hizmete aldık. Bu yıl tamamlayacağımı metro yatırımlarıyla İstanbul’un raylı sistem hattını 136 kilometreye ulaştıracağız. Ayrıca 82 kilometre uzunluğunda 4 ayrı metro hattı da ihale aşamasında. Ulaşım Master Planımız çerçevesinde toplam 618.3 kilometre metro yaparak İstanbul’un erişim sorununu çözmeyi hedefliyoruz. Raylı sistemlerimizle şu anda 1 milyon 200 bin kişiyi taşıyoruz. Göreve geldiğimizde bu rakam 420 bindi. 2012 yılında günde 7 milyon insanı metroyla taşıyacağız. Bu kapsamda Sancaktepe’de artık metroya kavuşuyor. İhale aşamasına getirdiğimiz 1 milyar 250 milyon dolarlık bir yatırım olan Üsküdar-Ümraniye-Tepeüste-Çekmeköy Metro Hattı’nın inşaatı bu yıl içinde başlayacak. Yakın zamanda tamamlanacak bu hatla sizler Üsküdar’a oradan da Marmaray bağlantısıyla Tarihi Yarımada’ya, Taksim’e, Maslak’a ve Olimpiyat Stadı’na kadar hızlı ve konforlu şekilde gidebileceksiniz. Metrobüs bu ay sonunda Kadıköy’e ulaştığında Kadıköy-Avcılar arasında çok kısa zamanda erişim sağlanacak. Böylece 8500 yıllık tarihi olan İstanbul daha medeni bir yaşama kavuşuyor. Bu yatırımlar İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma iddiasında ne kadar haklı olduğunu ispatlıyor. Biz insanlara bu yatırımlarla zamanlarını geri iade ediyoruz. Yolda kaybedilen zamanları geri kazandırıyoruz. Bizim icraatlarımıza başkalarının hayalleri bile yetişemez…”

“Sayın Başbakanımız Davos’taki dik duruşunun gücünü sizlerden alıyor”

Konuşmasında AK Parti Kadın Kolları’nın çok önemli bir görev üstlendiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Sayın Başbakanımız Davos’taki dik duruşunun gücünü sizlerden alıyor. İnanıyorum ki sizler 29 Mart Yerel Seçimleri öncesinde de kapı kapı dolaşarak vatandaşlarımıza hizmetlerimizi en iyi şekilde anlatacaksınız. Hazreti Mevlana’nın güzel bir sözü var. ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır’. Bizler vatandaşlarımızla aynı duyguyu paylaşıyoruz. Bunu başkalarının anlaması mümkün değil” diye konuştu.

“Sandıktan öyle bir oran çıksın ki, şaşırsınlar…”

Bir önceki yerel seçim çalışmasında çamurdan dolayı Sarıgazi’yi çizmeyle gezmek zorunda kaldıklarını ve birçok beldeyi bu halde devraldıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Üç ayrı beldenin birleşmesiyle oluşan Sancaktepe’de belde belediye başkanlarımızın bizimle birlikte hizmet için ne kadar çok çalıştığını çok iyi biliyorum. Hatırlayın İstanbul’da geçmiş CHP yönetiminde susuzluk vardı, çöp dağları ve patlayan çöplükler, ölen insanlar vardı. Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde İSKİ Genel Müdürü olan Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu, ‘CHP döneminde İSKİ’nin sadece Yalova’dan tankerle su getirmesinin ve 1 katrilyon borçla bırakılmasının haberi vardı’ dedi. Bu zihniyet Çatalca’nın Yalıköy semtinden Fransa’ya ihraç edilen mikro kumu, yaptıkları anlaşma nedeniyle arıtmada kullanılmak üzere fahiş fiyatlarla tekrar Fransa’dan ithal etmişti. Bugün CHP’li Çankaya Belediyesi’nin arka  sokaklarına gidip baksınlar. Şimdiki CHP belediye başkanı adayının oturduğu sokak bile çamur, çukur içinde. İSKİ sadece Sancaktepe’de 5 yılda 181 milyon TL’lik çevre yatırımı gerçekleştirerek buraları çamurdan, susuzluktan ve ıslah edilmemiş derelerden kurtardı. Sandığa gidildiğinde bunlara inat öyle bir oran sandıktan çıkmalı ki bunlar şaşırsın. Bunu partililerim olarak sizlerden istiyorum. Kalkıp nereden bir çürük buluruz diye dosyalarla uğraşıyorlar, bu şehri daha ileri götürmek için proje üretmek yerine. Sayın Başbakanımız gibi ‘hız kesmeden yola devam’ diyoruz.”

Toplantıda konuşan AK Parti Sancaktepe Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem de Sancaktepe’yi oluşturan beldelere bu dönem yapılan yatırımların hız kesmeden devam etmesi için çalışacaklarını belirterek, Sancaktepe’ye metro sözü veren Başkan Topbaş’a teşekkür etti.

“Ülkemizin daha iyi noktaya gelmesi için özenle çalışmalıyız…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve beraberindekiler konuşmaların ardından Sancaktepeli işadamlarıyla biraraya geldi. Hemen sonra da Viko ve Örsan fabrikalarını gezerek işçilerle sohbet etti ve birlikte yemek yedi. Viko Fabrikası’nda çalışanlara hitap eden Başkan Kadir Topbaş, bazı işyerlerinde işçilerin çıkarıldığı bir süreçte bu firmada işçilerin çıkartılmamasının İstanbul ve Türkiye adına çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Hangi görev ve sektörde olursak olalım hepimiz ülkemizin daha farklı noktalara gelmesi için üzerimize düşen görevi ulusumuzun gelişmesi adına en iyi şekilde yapmak zorundayız. Çalışanlar olarak sizlerin işinize fabrika sahibi gibi hassasiyet gösterdiğinize inanıyorum. Böyle olduğu taktirde hem sizler emeğinizin karşılığını alırsınız. Hem de Türk ekonomisi gelişimini sağlar. Böylece ülkemize, ulusumuza çok büyük destek vermiş olursunuz. Siizler Japonya’da, Amerika’da ve Almanya’da aynı sektörde çalışan insanlarla rekabet halindesiniz. Ürününüzü ne kadar kaliteli yaparsanız Türkiye’nin dünya pazarındaki pastası da o kadar büyür. Biz de yerel yöneticiler olarak insan nerde varsa oraya en kaliteli hizmeti en kısa zamanda götürmek için çalışıyoruz. Beş yıl içersinde aldığımız mesafeleri bu şehirde yaşayanlar olarak hissediyorsunuz” diye konuştu.

Bugüne kadar İstanbul’un arazi kullanım kararları olmadığı için, şehir bugüne kadar kendiliğinden çarpık bir gelişme gösterdiğini ve şehri planlı yapmak için daha önce hazırladıkları 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planları iptal edildiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “Yeni planları hazırladık ve zannediyorum bu Cuma güne Belediye Meclisimizin gündemine gelerek kabul edilecek. Yani İstanbul artık rotasını bilen, planlı ve gelişme süreçleri dikkate alınan bir şehir oluyor” dedi.