Başkan Topbaş Büyükşehir’in eğitim ve sosyal hizmetlerini anlattı 4.2.2009

Ümraniye’de eğitimciler, öğrenciler ve özürlülerle buluşan Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime ve özürlülere yönelik hizmetlerinin de 5 yıla sığmayacak kadar çok olduğunu vurguladı.

İlçe gezileri kapsamında vatandaşlarla buluşmaya devam eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, eğitimcilerle akşam yemeği yedi. Ardından da Haldun Alagaş Spor Salonu’nda engelli vatandaşlarla bir araya geldi ve Ümraniye Karslılar Derneği’ni ziyaret etti. Ümraniye Belediyesi nikah sarayında eğitimcilere, “Kutsal bir görev yapıyor ve geleceğimizi hazırlıyorsunuz. Geleceğimiz sizin ellerinizde” diyen Başkan Kadir Topbaş, dünyanın her alanda bir rekabet içinde olduğunu belirterek, şöyle konuştu; “Öyle bir rekabet içerisindeyiz ki saniyesi dakikası boş geçirildiğinde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşabiliriz. Şu anda Ümraniye’de ki bir gencimiz dünyanın her hangi bir köşesindeki başka bir çocukla rekabet halinde yetişiyor. Çocuklarımızı buna göre hazırlamazsak, donanımlı hale getirmezsek, yetişkin hale geldiğinde bu rekabette başarısız olabilir. Ülkemizin kazancı adına da sonuç çok farklı olur.”

“Başka illerdeki çocuklar da bizim evladımız…”

Bir ülkenin gücünün artık yetişmiş insan gücüyle ölçüldüğünü ve ne kadar çok başarılı genç yetiştirilirse ülkemizi geleceğe o denli iyi hazırlayabileceğimizi ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime çok ciddi destek veriyoruz. Dönemimizde 696 derslik yaptık. Sayın Başbakanımız Diyarbakır’da bitirdiğimiz 32 derslikli bir liseyi açacak. Patnos’da 24 derslik bir okul yaptık. Başka vilayetlere de destek veriyoruz, birçok yatırım yaptık. Oradakiler de bizim evlatlarımız. Okullara yaptırdığımız 120 kapalı spor salonundan öğrencilerimizin yanı sara ailelerimiz de faydalanabiliyor. Ayrıca dar gelirli vatandaşlarımızın da eğitimlerine destek veriyoruz. Maalesef sayın Başbakanımın döneminde başlattığımız ve bugüne kadar devam eden üniversitelilere yönelik burs hizmetimiz Anayasa Mahkemesi’ne götürülerek iptal ettirildi. 50 bin üniversite öğrencimize burs veriyorduk ve şimdi de maalesef bunu farklı kullanmaya çalışıyorlar. Yardımı başlatmış bir zihniyetin temsilcileriyiz. Neden burs vermeyi keselim ki?.. Bizim verdiğimiz bu bursu maalesef öğrencilerimize çok gördüler. Biz öte yandan, belediyemizde çalışan ve dünyanın 40 farklı üniversitesinden eğitim almaya hak kazanmış personelimize burs vererek okula gönderiyoruz. Eğitimlerini alırken oradaki belediyelerde çalışma şartını da getiriyoruz. Ayrıca İstanbul’daki üniversitelerde dereceye girmiş öğrencilerimizi ‘Buyurun bizimle çalışın’ diye davet ediyoruz. İstanbul’daki 23 üniversitemizle yaptığımız anlaşmayla da İstanbul ile ilgili tez ve araştırma çalışması yapan öğrencilere destek veriyoruz. Çok şükür bunu iptal ettirmediler.”

Kadir Topbaş, konuşmasında eğitimcilere de “Sizler gelecekte çok daha fazla işler yapacak, Türkiye’yi omuzlayacak gençler ve nesiller yetiştireceksiniz. Buna inanıyor ve güveniyorum. Biz de Türkiye’nin ilk silikon vadisini Kağıthane Cendere bölgesinde kurarak bilgi teknolojilerine çok önemli bir yatırım yapacağız. Yani beyinlerimizi orada değerlendirip dünyayı etkileyeceğiz” diye seslendi. Yemeğe AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve çevre ilçe belediye başkanları ile başkan adaylarının yanı sıra, Ümraniye’deki 45 ilköğretim okulu ve 16 lisenin müdürleri, okul idarecileri ve okul aile birliği üyeleri katıldı.

İstanbul 17 yeni özürlüler merkezine kavuştu

Yemeğin ardından Haldun Alagaş Spor Salonu’nda engelli vatandaşlarla buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın başlattığı ‘Kimsesizleri kimi olma’ anlayışıyla garip gurebanın sahibi olmak için çalıştıklarını belirterek, “Böyle bir anlayışla halkımızın her katmanının sorumluluğunu çözme sorumluluğu omuzlarımızda. Sizler bizim kardeşlerimizsiniz. Dertlerin çözülmesi için yeter ki yönetimle halk buluşabilsin. Mevlana’nın güzel bir sözü vardır. ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır’ der. Bizim duygularımız bir, gönüllerimiz aynı. Onun için her türlü hizmeti kendimize prensip edinmişiz” dedi.

İstanbul’un ülke ölçeğinde bir şehir olduğunu ve kendisini ziyaret eden İsviçre büyükelçisinin kendisine “İsviçre’nin iki katı nüfusa sahip bir şehirsiniz” dediğini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Birçok ülkeden daha büyük bu şehirde yaşayan insanların mutlu olmasını sağlamak bizim görevimiz. Dertleri dert edinirseniz mutlaka çözüm yolunu bulursunuz. Ben göreve geldiğimde 2 tane özürlü merkezi devraldım. Dönemimizde 17 tane daha yaparak bu sayıyı 19’a çıkardık. İlçe belediyelerimizin yaptıkları ayrı. Önümüzdeki dönem bir tanesi Avrupa yakası diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki tane büyük engelliler kampüsü yapmayı planlıyoruz. İçinde yüzmeden, at binmeye kadar, engelliler için her şey olacak. Engelli vatandaşlarımız sabah gelecek bu tesislere, üretime mi katılacak, bir kulübe mi üye olacak, eğitim mi almak istiyor, spor mu yapacak. Neyle vakit geçirmek istiyorsa her şey içinde olacak. Evden alıp yine evine bırakacağız. İstiyoruz ki engelli vatandaşımız bu tesislerde hayata katılsın, mutlu olsun. Yaz kış demeden bu hizmetimizden faydalansın. Bu kentte yaptığımız her şeyin engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği şekilde olmasına özen gösteriyoruz. Bunun için bir komisyon oluşturduk. Oluşturacağımız her projeyi özürlülere göre gözden geçiriyoruz. Bir de seçtiğimiz bir pilot bölgede işyerlerini engellire göre düzenliyoruz. Sahillere artık taş döşemiyor beton döküyoruz. Çünkü tekerlekli sandalye kullanan kardeşlerimiz bu sandalyelerin vibrasyonu yüzünden kolları mahvoluyordu. Bundan dolayı en rahat şekilde dolaşabilmeleri için bu alanları yeniden düzenledik. Engelli vatandaşlarımızın şehri en iyi şekilde kullanmaları için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz.”