Üç modern gemi daha İstanbulluların hizmetinde… 30.1.2009

Büyükşehir Belediyesi’nin Yenikapı-Yalova hattında çalışacak “Kanuni Sultan Süleyman” ve “Yavuz Sultan Selim” hızlı feribotları ile İstanbulluların seçtiği “Fatih” yolcu vapuru Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş’ın da katıldığı törenle hizmete alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İDO, 3 yeni gemiyi daha filosuna katarak hızlı, güvenli ve konforlu hizmetini daha da geliştirdi. İDO’nun nin Yenikapı-Yalova hattında çalışacak “Kanuni Sultan Süleyman” ve “Yavuz Sultan Selim” hızlı feribotları ile İstanbulluların seçtiği “Fatih” yolcu vapuru, Sirkeci’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete alındı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı törene Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul milletvekilleri, ilçe-belde belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Erdoğan; “Dünya İstanbul’dan çok şey öğrenecek…”

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un ulaşım ağına önemli bir ilavede bulunduklarını belirterek, şehrin yapılan yatırımlarla Avrupa başkenti olduğunu, şimdi ise dünya başkenti olmaya hazırlandığını söyledi. İstanbul'un, Türkiye'nin özü, özeti olduğunu ifade eden Erdoğan, “İstanbul'u anlayan, Türkiye'yi anlayabilir. İstanbul'u tanıyan Türkiye'yi tanıyabilir. İstanbul'u tanımayanlara, ithal gelenlere sesleniyorum. Bak bu denizin altından şimdi şuracıktan ta karşı tarafa Üsküdar'a geçen 11 tane tüp var. Eğer arzu edersen o tüpü de sana gösteririz. Bunları da öğrenmekte fayda var” dedi.

İstanbul'un kültür başkenti olmasının, Türkiye'de ekonomik merkezinin olmasının yanı sıra, Avrupa'nın da saygın bir merkezi haline gelmeye doğru yürüdüğünü vurgulayan Erdoğan,  bu anlayışla hizmete devam ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti; “İstanbul aynı zamanda bir sentez kent. İstanbul'da tek seslilik yok, çok seslilik var. İstanbul'un fiziki yapısında da çok görüntülülük var. İşte bunu anlamak, bunu yaşamak, bunu görmek isteyenleri davet ediyorum. İstanbul'a gelsinler. Bir tarafta Asya var, bir tarafta Avrupa var. Dünyada iki kıtayı böyle bir arada aynı anda görmek herkese nasip değil, ama bize nasip oldu. Biz bunu aynı anda yaşıyoruz. İşte bir tarafta Asya'yı, bir tarafta Avrupa'yı görüyoruz. Bu arada tabii Asya ile Avrupa'yı karıştıranlar da olabilir. Onu da söyleyeyim sizlere. Yani önümüzde bunları da görebilirsiniz. Onun için İstanbul'u iyi tanımak lazım, iyi bilmek lazım, iyi anlamak lazım.”

Sözleri zaman zaman “Dik dur eğilme, Türkiye seninle” tezahüratlarıyla kesilen Erdoğan, “İstanbul'u tanımayanlara söylüyorum, sizler gayet iyi biliyorsunuz. Bazı ithaller yapılıyor. O ithal gelenlere söylüyorum, bak bu denizin altından şimdi şuracıktan ta karşı tarafa, Üsküdar'a geçen 11 tane tüp var. Eğer arzu edersen, o tüpü de sana gösteririz. Bunları da öğrenmekte fayda var. Çünkü bunların liderleri, genel başkanları sadece karada ulaşımı bilirler, bir de havadan. Ama denizden veya denizin altından ulaşım, bunlar böyle şeyleri görmediler. Alışık değiller. Ama AK Parti iktidarı, AK belediyecilik bunları da gösteriyor. Havada da karada da denizde de denizin altında da ulaşımda biz varız. Bu adımları attık, atıyoruz. Bunları halkımıza yaşattık, yaşatıyoruz ve yaşatmaya da devam ediyoruz. Her şey Türkiye için, her şey İstanbul için... Bunu düşünerek bu adımları atıyoruz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Sirkeci'den Üsküdar'ı denizin altından birbirine bağlayan tüpleri yetkililer ve gazetecilerle gezdiklerini anlatarak, Marmaray’ın süratle tamamlanacağını ve 2013’e gelmeden hizmete gireceğini bildirdi. Bu tüpün aynı zamanda Pekin'i Londra'ya, Paris'e bağladığını belirten Erdoğan, “Yani Asya Avrupa'ya, iktidarımızla bağlanmış oluyor” dedi.

İstanbul'da trafiği raylı sistemle entegre hale getirildiğine dikkat çeken Erdoğan, yakın zamanda Gebze'den çıkanların Ayazağa'ya, Çayırbaşı'na, Halkalı'ya kadar raylı sistemle gidebileceğini, uzun yolların kısa ve modern olacağını söyledi. Erdoğan sözlerini, “Sizlerle daha çok bir arada olacağız ve çok şeyleri birlikte konuşacağız, çok açılışları yapacağız. 'İşte Halep oradaysa arşın burada' diyorum. Bak Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim ve Fatih, torunları da burada.... Hep beraber geleceğin Türkiyesini kuruyoruz. 'Durmak yok yola devam, durmak yok hizmete devam' diyoruz. Her şey İstanbul için, her şey Türkiye için. Kalın sağlıcakla” diyerek tamamladı.

Başkan Topbaş; “Hedefimiz deniz taşımacılığını yüzde 10’a çıkarmak…”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Marmara ve Boğaz’ın gözbebeği İDO’ya 2’si hızlı feribot olmak üzere 3 yeni gemi daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Yenikapı-Yalova Hattı’nda çalışacak Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim 2 Hızlı Feribotları ile ‘Haydi İstanbul Vapurunu Seç’ kampanyası kapsamında İstanbul halkının oyları ile seçtiği Fatih Vapuru’nu hizmete alıyoruz. Bu vapurlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz yeni ulaşım vizyonumuzun bir göstergesidir. Biz kentlerde toplu taşımanın gelişmesini bir medeniyet göstergesi olarak görüyoruz. Kentlilere alternatif toplu taşıma hizmetleri sunmayı şehirlerin gelişmişlik ölçüsü olarak kabul ediyoruz. Toplu taşımaya, raylı sistemlere ve bu arada İstanbul’un bir deniz şehri olması dolayısıyla deniz ulaşımına ağırlık veriyoruz. Çalışmalarımızla İstanbul’da deniz ulaşımını ileriye taşıdık. Yolcu sayısında ve kârlılıkta her yıl yeni rekorlara imza atıyoruz. Yeni vapur ve gemilerle filomuzu büyütüyoruz. Ayrıca yılların yıpratıcı etkisiyle kullanılamaz hale gelen vapurlarımızı bakıma alıyor ve yeniliyoruz. Böylece bu gemilerin ömrünü uzatıyoruz. Bundan başka tüm iskelelerimizi de yenileyerek yarınlara hazır hale getirdik. İstanbul kent-içi ulaşımında deniz ulaşımının payını artırmayı hedefliyoruz. Halkımıza denizyolunu tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. ‘Önceliğiniz köprü değil, deniz yolu olsun’ diyoruz. Bu kapsamda İstanbul’da deniz ulaşımının kent içi ulaşımdaki payını yaklaşık yüzde 2,5’tan yaklaşık yüzde 5’e çıkardık. Hedefimiz bunu yüzde 10’lara çıkarmak” diye konuştu.
İstanbul’da şehir içi hareketliliğin dönemlerinde 11 milyondan 21 milyona çıktığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, deniz ulaşımındaki atılımlarımız İDO’yu sektöründe dünyanın en önemli kuruluşlarından biri haline getirdiğini dile getirerek, şunları kaydetti; “İDO 87 iskelede 102 vapur ile İstanbullulara hizmet veriyor. Yeni açtığımız 17 hat ile birlikte 34 hatta günde 1300 sefer yapıyor. İDO ile taşıdığımız yolcu sayısı 2004’te 11 milyon iken, bu rakam bugün 102 milyona ulaştı. 2003 itibariyle yılda yaklaşık 500 bin araç taşırken bugün bu sayıyı 6,5 milyona çıkardık. 2005’te 404 milyon lira olan aktif büyüklüğü 2008’de % 60 artarak 647 milyon TL’ye çıktı. Bu muazzam bir başarıdır. Bu başarıyı elde etmek için İDO’ya 5 yılda 361 milyon dolarlık yatırım yaptık.

Bugün hizmete aldığımız hızlı feribotlar katamaran tipinde ve güvertesi açık olup iki yönlü yanaşma ve seyir imkanı sağlıyorlar. Boyu 85 metre, eni 21 metre olan feribotlar 112 araç ve 600 yolcu kapasiteli. 2 bin 950 gros tonilatoluk bu araçların güverteleri 4,30 metre uzunluğunda ve 1,85 metre genişliğinde. Hızlı feribotlar saatte 22 deniz mili hız yapabiliyorlar. Gemiler Damen Shipyards firması tarafından Çin’in Hong Kong kentinde inşa edildi. 2 hızlı feribot için yaklaşık 66 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. İstanbul’dan Bursa, Bandırma ve Yalova’ya sefer yapan hızlı feribot sayımız böylece 8’den 10’a çıktı. Biz göreve geldiğimizde dış hatlardaki gemi sayısı 4 idi. Bu sayıyı 5 yılda % 150 artırmış olduk. Bu yatırımlarla Güney Marmara’yı İstanbul’a biraz daha yakınlaştırdık. Böylece daha fazla sayıda İstanbulluya daha hızlı ve güvenli seyahat imkanı sağlıyoruz.”

Beş yeni şehir hatları vapuru geliyor…

Törende konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kurdele keserek gemileri hizmete aldı. Ardından Erdoğan ve beraberindekiler "Fatih" vapuruna binerek yetkililerden gemi hakkında bilgi aldı. Daha sonra kaptan köşküne çıkarak, vapurun hareket etmesini izleyen Erdoğan, Sirkeci'den Beşiktaş'a kadar vapurla seyahat etti. Büyükşehir Belediyesi İstanbulluların tercihleri doğrultusunda ilk etapta 5 adet gemi siparişi verdi. Tamamen Türk mühendislerince ve kendi tersanelerimizde inşa edilen yeni vapurların isimleri Şirket-i Hayriye geleneği üzerine semt isimlerinden oluşuyor.

İstanbul’un sembolü haline gelen Şehir Hatları Vapurlarına 19 yıl aradan sonra bir yenisini ekledi. Boyu 68 metre, eni ise 13 metre olan Fatih Vapuru’nun hızı saatte 14 deniz mili. Manevra kabiliyeti yüksek. Yolcu kapasitesi ise 1800 kişi. Dünyanın en gelişmiş manevra gücü ve kabiliyetine sahip sistemleri ile donatılmış vapur, İstanbullulara güvenli, hızlı ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak. Çevreci bir teknoloji ile üretilen geminin yakıt sarfiyatı da minimum düzeyde. Emisyon değerleri ise ideal düzeyde. Engellileri de düşünerek üretilen vapurda engellilere göre rampa ve zemin kaplaması, engelli tuvaleti, özel ışık ve ses düzeni gibi ayrıntılar düşünüldü. Vapurda ayrıca bebek bakım odası, revir, büfe, 6 adet plazma TV ve evcil hayvan barınakları gibi sosyal alanlar da mevcut. Gemicilerin halat mahalli de yolculardan ayrılarak daha güvenli hale getirilen vapurun maliyeti yaklaşık 9,3 milyon dolar. Diğer şehir hatları vapurları ise üçer ay ara ile hizmete alınacak.