İstanbul’un atıkları uydudan takip ediliyor!... 27.1.2009

Büyükşehir Belediyesi’nin çevre kirliliğini önlemek için geliştirdiği “Atık Yönetim Otomasyon Projesi” ile İstanbul’daki evsel atıkları taşıyan ve süpürme yapan araçlar ile hafriyat kamyonları uydudan takip edilecek. Sistemi tanıtan Başkan Topbaş ...

İstanbul’da günde üretilen 14 bin ton evsel atığın naklini sağlayan ve ana arterlerin süpürülmesi ile yıkamasında kullanılan 6 bin aracın faaliyetlerinin uydudan web tabanlı bir teknolojiyle denetleyecek olan “Atık Yönetim Çevre Kontrol Merkezi” hizmete alındı. Merkezin yöneteceği “Atık Yönetimi Otomasyon Sistemi” ile Büyükşehir Belediyesi’nin temizlik araçları ve sisteme bağlı 7 bin 500 hafriyat kamyon, GPRS bağlantılı araç kiti sayesinde uydu görüntüsüyle kontrol altında tutulacak. Sistemle iş süreçlerinin verimi ve hizmet kalitesini yükseltilmesi de mümkün olacak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İSTAÇ ve İSBAK’ın Turkcell’in işbirliğiyle gerçekleştirdikleri sistemin tanıtım töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Piyalepaşa’daki İSTAÇ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Törende İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanı İbrahim Demir, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Hakkı Tok, İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül, İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener ile çok sayıda basın mensubu da yer aldı.

 

Başkan Topbaş; “Proje Türkiye’de bir ilk…”

 

Toplantıda “Atık Yönetim Çevre Kontrol Merkezi”ni ve “Atık Yönetim Otomasyon Projesi” tanıtan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir şehrin gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden birisinin temizlik olduğunu belirterek, “Bu şehri tertemiz tutmak ve öylece bırakmak için hepimize büyük görevler düşüyor. Yerel yönetimlerin en önemli sorumluluk alanlarından birini çevre oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu alanda da öncü ve örnek bir belediyeyiz. Bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Atık Yönetimi Otomasyon Projesi’nin Türkiye’de bir ilk olması bunun kanıtıdır” dedi.

 

Projenin amacının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı içinde gerçekleştirilen her türlü atıkların naklini sağlayan araçlar ile yol süpürme ve yıkama araçlarının faaliyetlerinin elektronik ortamdan denetlenmesi ve yönetilmesi olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İnşaat atıkları, hafriyat atıkları, evsel, tıbbi, sanayi atıklarının hepsi bu kapsamın içine girmektedir. Proje çerçevesinde atıkların üretildiği noktadan bertaraf edileceği nihai tesise iletilinceye kadar taşıma sürecinin anlık takip, denetim ve yönetimi imkânı sağlanıyor. Atıkların toplanması ve taşınması süreci artık el yordamı ile değil, uydudan takip ediliyor. Atık taşıma işleminde kullanılan araçlara takılan GPS sayesinde uydudan alınan bilgilerle konum ve hız tespiti yapılıyor. Araçların takibinin yanı sıra damper kaldırma, yük alma, süpürme ve benzeri bilgileri de alınarak atık lojistiğinin yönetimi ve denetlenmesi sağlanıyor. Çevre Kontrol Merkezi’mizde atık taşıyan araçların İstanbul il sınırları içinde takibi, denetimi ve raporlanması mümkün. Burada rota ihlali, hız ihlali ve benzeri ihlaller bu sitem sayesinde tespit edilip, raporlanıyor, olaylar incelenerek kaçak dökümler tespit ediliyor ve önleniyor. Ayrıca çalışanlarımızın performans kriterleri ölçülüyor. ‘Alo Çevre Çağrı Merkezi’mizde ihbar, talep ve şikayetleri değerlendiren Çevre Kontrol Merkezi, AKOM ve Trafik Kontrol Merkezi ile koordineli olarak çalışıyor.”

 

“Damperini kaldıran kamyon görüntüleniyor…”

 

Atık Yönetimi Otomasyon Projesi ile İstanbul’un atık yönetiminin çok daha etkin çalışacağını vurgulayan Kadir Topbaş, “Göreve geldiğimizde bir İstanbullu olarak en çok rahatsız olduğumuz konuların başında hafriyat kamyonlarının hafriyatlarını gelişigüzel dökmeleriydi. Bunun bize maliyetinin ötesinde çok ciddi de çevre kirliliği faturası vardı. Moloz ve çöp yığınları o güzelim yeşil ormanlarda hepimizin karşılaştığı görüntülerdi. Bu konuda arkadaşlarımdan bir çalışma yapmalarını istedim. Daha önce ihbarlar üzerine ceza yazıyorduk, elimizde delil olmadığı için cezalar mahkemelerden dönüyordu. İspat edemiyorduk. Şimdi kamyon damperini kaldırınca görüyoruz. Araçları gerekli uyarıları yapıyoruz ve gerektiğinde ceza kesiyoruz. Artık İstanbul’da molozları, kaçak inşaat atıklarını kaçak olarak gelişigüzel yerlere dökme devri bitti. Diğer taraftan çevreye zarar veren tehlikeli atık maddeler kaynağından götürüleceği noktaya kadar uyduyla takip edilir bir noktaya geldi. İstanbul'da bu tür iş yapan ve hafriyat döken kamyonlar bizden ruhsat almak zorunda. Bu sisteme dahil olmayanlar bizim gezici ekiplerimiz tarafından takip edilip daha büyük cezalara tabi tutulacaklar. Bugüne kadar 223 belediye aracı bu sistemle merkeze bağlandı. Yılsonuna kadar bütün araçlarımız ve hafriyat kamyonları aynı şekilde merkeze bağlanacak. Yani Tuzla'da gördüğünüz gibi kaçak varil gömme ve kaçak moloz dökerek çevreyi kirletme olaylarına son veriyoruz. Bu çok ciddi bir çevre projesi olan bu yatırımla daha temiz bir İstanbul oluşturacağız” diye konuştu.

 

Sistemle kamyonlar yoğun trafiğe giremeyecek…

 

Proje çerçevesinde kent içinde trafik yoğunluğu olan bölgelere kamyon girişinin önleneceğini, böylece trafik yükünün de hafifleyeceğini anlatan Başkan Topbaş, “Hız ve rota ihlallerinin denetlenmesine bağlı olarak trafik kaza riski azalacak, ayrıca yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacak. Kamyonların hangi zaman dilimi içerisinde trafiğe çıkmaları gerektiğini de Trafik Yönetim Merkezimiz belirleyecek. Sistemler birbirine entegre olduğu için çöp ve hafriyat kamyonları trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafikte olmayacaklar” şeklinde konuştu.