İstanbul için hizmete hız kesmeden devam… 22.1.2009

AK Parti İl Başkanlığı’nın Pendik’te düzenlediği toplantıda konuşan Başkan Topbaş, “İnsanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışıyla siyaset yaptıklarını belirterek, “İstanbullulardan kamuoyu yoklamalarında bize verdikleri desteği sandığa yansıtmalarını diliyorum” dedi.

AK Parti İl Başkanlığı Pendik’te “İstanbul için hizmete hız kesmeden devam” konulu bir toplantı düzenledi. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya ve AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Dr. Salih Kenan Şahin ile vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İnsanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışıyla siyaset yaptıklarını belirterek, “Önümüzde 29 Mart Yerel Seçimleri var. Tüm siyasi partiler bu yarışta kendilerini ifade etmeye çalışacak ve şehirlerimizi, ilçelerimizi yönetmek için sizlerden yetki isteyecek. Biz ‘insanı yücelt ki devlet yücelsin’ anlayışıyla siyaset yapıyoruz. Kavgayla değil, hizmetle işimi var. Bu seçim sürecinde de hizmetlerimizi anlatacağız” dedi.

“Kamuoyu yoklamalarındaki desteği sandığa yansıtın…”

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından sonra Türkiye’de yerel yönetim anlayışının değiştiğini ve ‘bu milleti adam yerine koymayanların defterlerinin nasıl dürüldüğünün görüldüğünü’ vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Bu milletle aynı duyguyu paylaşmayanların hizmet etmesi de mümkün değil. Bu seçim yerel kaynakların nerelere kullanılacağı açısından çok önemli. Bizi seçimde ilçe belediyelerimizle birlikte tekrar güçlü kılarsanız, hizmetlerimiz de o denli büyüyerek devam eder. Demokrasi verilen oylarla insanları hizaya çekmektir. Bu yetki sizde. Bugün 15 yıl boyunca bu hizmet aşkıyla çalışan Pendik belediye başkanımız Erol Kaya sizlerle vedalaşıyor ve bir diğer kardeşimiz Salih Kenan Şahin sizlere hizmet için ağır bir sorumluluğu üzerine alarak Pendik Belediye Başkanlığına aday oluyor. Sonuçlar inşallah İstanbul ve bizim için hayırlı olacak. Kamuoyu yoklamalarında bize verdiğiniz desteği sandığa yansıtmanızı diliyorum” diye konuştu.

“Dünyanın gıpta ettiği bu şehirde sizlerin verdiği yetkiyle 5 yıl başkanlık yaptım. Bu emanetin ne olduğunu bilenlerdeniz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkının olduğunu bildiğimiz bu emaneti 5 yıl boyunca onurla taşıdık ve İstanbul’a çok önemli hizmetler yaptık” diyen Kadir Topbaş, geriye dönüp baktıklarında ‘Ah keşke şunu da yapsaydık’ diyecek bir hizmet bırakmadıklarını ifade etti. Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Tarlada izi olanın harmanda yüzü olur!…”

“Anadolu’da güzel bir söz var. ‘Tarlada izi olanın harmanda yüzü olur’ Bizim tarlada izimiz var. İnşallah harmanda da yüzümüz olacak. Görev süremiz boyunca İstanbul’da nüfus 1.5 milyon arttı ve 620 bin yeni araç trafiğe girdi. 50 yılda 12 milyon göç alan İstanbul’da kimse ‘Bu şehir planlı olsun’ demedi. Sayın Başbakanımız döneminde yapılan planlar da açılan davalar sonucunda iptal edildi. Ancak bir şehirde arazi kullanım kararları olmazsa plansız ve çarpık gelişme ortaya çıkar. Göreve geldiğimizde kimseyi mağdur etmeden İstanbul’u yenide ele alarak planladık. Ulaşımdan sağlığa ve sosyal konulara kadar her alanda planlar, projeler hazırladık. Dönemimizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak sınırlarımız Tekirdağ’dan Gebze’ye kadar büyümesine rağmen 25 milyar TL yatırım yaparak İstanbul’da yatırım almamış nokta bırakmadık. Bunun 12 milyarını ulaşıma harcadık. İlçe ve beldelere 20 milyar TL yatırım yaptık. Ulaşımda en önemli yatırımı raylı sisteme yaptık. 44 kilometre devraldığımız raylı sistemi 78 kilometreye çıkardık. Şu anda 1 milyon 900 bin insan taşıyoruz raylı sistemlerle. 2012’de ise devam eden hatların tamamlanmasıyla 7 milyon insan taşıyacağız. Nihai hedef 618 kilometrelik metro ağıyla İstanbul’u örmek. Görülüyor ki dönemimizde birkaç döneme sığmayacak kadar çok büyük yatırımlar yapmışız. Bizim idealimiz hizmet.”

“İstanbul’u altyapı yatırımlarıyla ördük…”

İETT’ye 650 yeni otobüs alarak ulaşımı konforlu hale getirdiklerini, Avcılar-Zincirlikuyu arasında inşa ettikleri Metrobüs hattıyla her gün ortalama 500 bin insan taşıdıklarını dile getiren Topbaş, “Sadece Pendik’e 696 milyar TL’lik yatırım yaptık. İlçe belediyesinin yatırımlarıyla bu rakam 1 milyar TL’ye yaklaşır. İstanbul’da günde 15 bin ton çöp toplanıyor ve 2 milyon metreküp su kullanılıyor. Bunların bütün sistematiğini kurduk. İstanbul’da susuzluk problemi yaşatmadık. Atıksu kanallarıyla denizlerin kirlenmesini önlüyoruz ve çöplerimizi zararsız bir şekilde bertaraf ediyoruz. Su, atıksu ve doğalgaz gibi altyapı yatırımlarıyla 5 yılda şehrin altını üstüne getirdik. Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri kurduk. Yılda 480 bin bayan buradan istifade ediyor. Özürlü ve yaşlı vatandaşlarımıza evlerinde bakıyoruz, tedavi ediyoruz. TOKİ ve KİPTAŞ vasıtasıyla yaptığımız konutlarla vatandaşlarımızı ödeyebileceği taksitlerle kaliteli ev sahibi yapıyoruz. İstanbul’da 50 bin öğrencimize ayda 100 TL’lik burs veriyorduk. Ama ana muhalefet partisi bunu öğrencilerimize çok gördü ve Anayasa Mahkemesi’nde bunu iptal ettirdi. Sanıyorlar ki burs alamazlarsa insanlar bizden soğur. Arzumuz kimsenin bunlara ihtiyacı olmaması. Ama insanlar bu noktaya gelinceye kadar bu yardımları yapmak bizim sosyal sorumluluğumuz.”

Pendik’te kan değişimi…

Üç dönem Pendik Belediye Başkanı görevini sürdüren Erol Kaya’nın veda konuşmasının ardından kürsüye gelen AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Dr. Salih Kenan Şahin ise, 500 bin nüfuslu Pendik’e hizmet etmenin çok onur verici bir görev olduğunu belirterek, “Bizi seçerseniz, bunun hakkını vermek için gece gündüz takatimizin son noktasına kadar çalışacağız. AK Parti belediyeciliğini daha yüksek noktalara taşımak için ekibimizle birlikte göreve hazırız. Kavganın değil, uzlaşmanın tarafı olacağız. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız da 5 yıl boyunca İstanbul’da kavganın değil hizmetin tarafında oldu. İstanbul çok önemli yatırımlar aldı. 29 Mart akşamı AK Parti’nin zaferini hep birlikte kutlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, Erol Kaya ve Salih Kenan Şahin ile birlikte Pendik’te esnaf ziyaretinde bulundu. Uzun gezi sırasında işyeri sahipleri ile vatandaşlardan yoğun ilgi gören Başkan Topbaş, vatandaşlarla sohbet etti ve İstanbullulardan hizmetin devam etmesi için kamuoyu yoklamalarında kendilerine verilen desteği sandığa yansıtmalarını istedi.