İstanbul’dan Pakistan’a 100 otobüs… 13.3.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pakistan dönüşü ziyareti değerlendirdi. Pencap’ta Eyalet Yönetimi ve halk tarafından çok büyük sevgiyle karşılandıklarını belirten Başkan Topbaş, yeni otobüs alımlarıyla devre dışı kalan 100 adet otobüsü yenileyerek kardeş ülke Pakistan’a hediye edeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bilgi ve teknoloji desteği sağlanan Lahor Metrobüs Hattı ile Lahor Katı Atık Tesisi’nin açılış törenine katılan Başkan Kadir Topbaş, Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere ziyareti ile ilgili açıklamalar yaptı.

Başkan Topbaş: “Halkın coşkusu bizi mutlu etti”

Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif’in daveti üzerine 40’a yakın işadamı, iki meclis üyesi ve milletvekilleriyle birlikte Pakistan’a gittiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Orada gerçekten dostluğun, kardeşliğin nişanelerini ve sevgisini gördük. Çünkü havaalanında devlet töreni niteliğinde büyük bir karşılama, arkasından geçtiğimiz bütün caddelerde halkın coşkusu bizi çok mutlu etti. 1,5 günlük seyahatimizin her kademesinde Pencap Eyaleti Başbakanını da çok şaşırtan ve tamamen kendiliğinden gelişen büyük bir ilgiyle karşılandık. Gösterilen ilgi bizi ziyadesiyle memnun etti” dedi.

Pakistan çöp yönetimini İstanbul’dan öğreniyor

Başkan Kadir Topbaş, Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile İSTAÇ A.Ş. tarafından projelendirilen katı atık tesisinin açılışını yaptıklarını söyledi. İSTAÇ A.Ş. denetiminde ihalesi yapılan katı atık tesisinin iki Türk firmasınca işletileceğini belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Günde 5 bin ton çöp üreten Lahor’da ciddi bir katı atık yönetimi sergilenecek. İnanıyoruz ki bu atık yönetim sitemi Lahor’un ardından Pakistan’ın diğer şehirlerinde de aynı şekilde sirayet edecektir ve bu talep devam edecektir.”

Pakistan’da kendisine fahri doktora unvanı verildiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Burada ilk defa felsefe dalında bir fahri doktora unvanını bana taktim ettiler. Tabi ki bu İstanbul’un geldiği nokta, Türkiye ile olan dostluk ve kardeşliğin temsili anlamındaydı. Görüşmelerimizde bir de sürprizle karşılaştık. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın Pakistan’a gitti, kendisinin ismi bir viyadüğe verilmişti. Kadir Topbaş Kavşağı olarak değerlendirdikleri bir kavşağın açılışını yaptık” diye konuştu.

İstanbul’un otobüsleri Lahor’da hizmet verecek

Lahor Metrobüs Hattı için verilen siparişlerin zaman içinde geleceğini belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni otobüs alarak filomuzu yenilediğimizden dolayı, yıllardır İstanbul’a hizmet veren, ancak kullanım dışı kalmış 100 adet İkarus marka otobüsü kendilerine hediye olarak vereceğimizi söyledik. Gerçekten çok duygulandıklarını gördük. Kardeşlik nişanesi olarak bir sürprizimizdi. Onların en meşhur bahçesi var. Orada 4 bin civarında Pakistanlıya hitap etme şansı da bulduk. Türkiye ile Pakistan arasında dostluk ve kardeşlik mesajları verdik. Konuşmamız bir miting havasında geçti.”

Belediye şirketleri de Pakistan’da

Pakistan Gezisi’nde Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSPARK’ın parklanma konusunda çalışmalarını aktardığını, İSBAK’ın da Pakistan’da 80 kavşakta trafik sinyalizasyon çalışması yapacağını dile getiren Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Sayın Başbakan Şahbaz Şerif’in arzusuyla, asfalt üretimi ile ilgili çalışmalar hakkında da teknik bilgi aktaracağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekten asfalt konusunda dünyanın en iyileri arasına girdik. Modifiye asfalt ürettik. Aşınmayan ve sessiz asfalt da ayrı bir başarıdır. Mastik asfaltı ürettik. Bu da bizim özellikle asfalt yamalarında yama farkı olmayacak kadar netleştiren ve ömrünü daha da artıran bir malzemeydi. Bizden önce çok ciddi bedeller ödeyerek ithalatı yapılan çalışmaları, artık kendimiz üretiyoruz.”