Başkan Topbaş; “İşimiz bizi anlatıyor…” 8.1.2009

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Topbaş, “Sayın Kılıçdaroğlu’ndan asla çekinmiyorum. İstanbul’da yaptıklarımız ortada, işlerimiz bizi yeterince anlatıyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 29 Mart Yerel Seçimleri öncesinde AK Parti Üsküdar İlçe Teşkilatı’nın Niyazi Sayın Kültür ve Eğitim Merkezi’nde düzenlediği toplantıya katıldı, ardından da Nakkaştepe Bridge Restoranda düzenlenen yemekli bir toplantıda gazetecilerle bir araya geldi. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, Bir gazetecinin ‘CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan çekiniyor musunuz?’ sorusuna, “Sayın Kılıçdaroğlu’ndan asla çekinmiyorum. O konuda asla tereddütüm yok. İstanbul’da yaptıklarımız ortada, işlerimiz bizi yeterince anlatıyor” cevabını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncelikle İstanbul’u öğrenmesi gerektiğini belirten Başkan Kadir Topbaş “Sayın Kılıçdaroğlu’na İstanbul’u rahatlıkla öğrenebilmesi için İBB Şehir Rehberi verebiliriz. Sitemizde yayında olan ve son teknolojiyle yaptığımız elektronik şehir rehberinden semtleri ve ilçeleri tüm detaylarıyla öğrenebilir. Kağıttepe’nin Kağıthane olduğunu, Gültepe’nin İstanbul’da bir ilçe değil, semt olduğunu buradan öğrenebilir. Kâğıthane’ye Kağıttepe diyip sonra özür dilemek için oradan ev tutuyor. İşi kolay değil. İstanbul bir devlet böyle bir şehir yönetmeye talip. Önce belediyeyi ve İstanbul’u tanıması lazım. Benim ailem 1860’larda İstanbul’a yerleşti. Ben bu şehirde yürümeyi, konuşmayı öğrendim. Bu şehirde 800 bin nüfus varken yaşadım, 3 kuruşa tramvaya bindiğim günleri biliyorum” diye konuştu.

Kadir Topbaş, başka bir gazetecinin “Bazı medya kuruluşlarının Kılıçdaroğlu destek vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusunu da “Medya demokrasilerin 4. koludur. Medyanın inandırıcılığını yitirmemesi için tarafsızlığını koruması ve doğru haber aktarması gerekir. Medya tarafsızlığını korusun doğru olan adımları atsın” şeklinde cevapladı.

Hayal satarak başkan olunmaz!...

Başkan Topbaş, Kemal Kılıçdaroğlu’nun televizyonda düello teklifiyle ilgili soruyu ise şöyle cevapladı; “Sayın Kılıçdaroğlu’nun hüneri bu. Bu şehre müfettişlik yapmaya geliyor herhalde. Benim kendisiyle karşı karşıya gelmem çok önemli değil ki. Bildikleri varsa, elinde dosyalar varsa, bunu saklaması bile suç, suç işliyor. Varsa elinde dosyalar hemen yargıya teslim etmeli. Kendisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğuna göre vizyonunu, bu şehre katmak istediklerini, düşüncelerini söyler, vatandaş da tartar. Ona göre değerini verir, kaç kırat ise ortaya çıkar. Hayal satılmaz, olmayacak vaatlerle insanların umutlarıyla böyle oynanmaz. İstanbullulara hayal satarak peşinize alamazsınız. Biz hep yapacağımızı söyledik ve söylediğimizi muhakkak yaptık. Biz yaptığımız hiçbir işte, bize olan emanete ihanet etmedik, ettirmeyiz de. Bu şehirde kaynakları en doğru şekilde kullanmayı başardık. Geçmişte CHP döneminde personelinin maaşını ödeyemeyen bir belediye ve çöp yığınları vardı. Şimdi büyük yatırımlar yapıyoruz.”