Başkan Topbaş Sarıyer’de vatandaşlarla kucaklaştı... 5.1.2009

Sarıyer’de esnaf ve vatandaşlardan büyük destek gören Başkan Topbaş, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Altınşehir’deki açıklamalarının sorulması üzerine, “Altınşehir CHP yönetimi döneminde ortaya çıkmış, en son sorunlu bölgelerden biri. Altyapısını, su ...

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 29 Mart Yerel Seçimleri öncesinde ilçe ilçe gezerek vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün ve AK Parti’nin Sarıyer Belediye Başkanı Adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu ile birlikte ilçe merkezinde vatandaşlarla ve esnafla buluşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbullulardan çok büyük destek gördü. Esnafa ‘Hayırlı İşler’ dileyen ve vatandaşlarla sohbet eden Kadir Topbaş, sık sık “Allah sizi başımızdan eksik etmesin”, “İstediğimiz her şeyi fazlasıyla yaptınız”, “Ölünceye kadar yanınızdayız” sözleriyle desteklendi.

Başkan Topbaş, medyanın da çok yoğun ilgi gösterdiği gezisinde cadde üzerindeki ayakkabı boyacısına ayakkabılarını boyatarak bir süre sohbet etti. Topbaş’ın yanına gelen 75 yaşındaki Nezahat Suyolcu adlı vatandaşın kendisinin yanağını okşayarak “Sizin için dua ediyorum sürekli. Allah yardımcınız olsun” demesi gezinin ilginç anlarındandı.

“CHP döneminin sıkıntılarını biz temizliyoruz!...”

Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Altınşehir’deki açıklamalarının sorulması üzerine, “Altınşehir CHP yönetimi döneminde ortaya çıkmış, en son sorunlu bölgelerden biri. Altyapısını, su atıksu kanallarını ve doğalgazını tamamlıyoruz. Bir tek orası kaldı. CHP döneminin sıkıntılarını temizlemek bize düşüyor. Bir tek orası kalmıştı, çalışmalarımız hızla sürüyor. Bunları da çamur çekiyor demek ki. Çamurlu bölgelere doğru gidiyorlar” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, bir gazetecinin “Karşı tarafta çizme-çamur üzerinden bir belediye başkanlığı yarışı var” hatırlatması üzerine, “Onların hayatı böyle. Tabi ki kendilerini çamur çekmiş. Ama bilmiyorlar ki CHP döneminden kalma son nokta orası. İstanbul’un Pendik, Maltepe, Tuzla ve Sarıyer gibi birçok yerinde onların bıraktığı çöpleri, çukurları ve çamurları biz yok etti AK Parti belediyeciliği” dedi.

Başkan Topbaş, bir gazetecinin “Sayın Başkan bugün Kılıçdaroğlu Tuzla tarafında. Ne diyorsunuz?” sorusuna “Orası da İstanbul, kendisi biliyordur herhalde” şeklinde cevap vermesi vatandaşlar arasında gülüşmelere neden oldu. Kadir Topbaş, “Efendim en zorlu seçiminizin bu olacağı söyleniyor” sözüne ise, “Ben 37 yıldır siyasetteyim ve çok seçim geçirdim. Neler gördüm. Biz önümüze bakıyoruz” cevabını verdi.

“Yılda 80 kilometre metro hangi kaynakla yapılacak?”
Kadir Topbaş, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Yılda 80 kilometre metro yapacağım” sözünün hatırlatılması üzerine de şu cevabı verdi; “Yılda 80 kilometre metro yapmak demek yılda 4 milyar dolar demek. ‘Bunun kaynağını nereden bulacaksınız’ diye sormak lazım. Hayal satarak, ‘Şu kadar fakire, dar gelirliye maaş bağlayacağız’ diyerek vatandaşların umutlarıyla böyle oynanmaz. Ancak yıllarca hep bunları yaptılar. Hep böyle hayal sattılar. Herkes siyaseti etik kurallara göre yapmalı. Biz göreve geldiğimizde yılda 2.5 kilometre olan metro yapımını 15 kilometreye çıkardık. Cuma günü Sayın Başbakanımızın katılımıyla Şişhane-Taksim ve 4. Levent-Atatürk Oto Sanayi arasındaki 7.5 kilometrelik metro duraklarını açacağız. Darüşşafaka İstasyonu’nu ise bu yıl içinde bitireceğiz. Seçim çalışmalarımın bir düello şeklinde olmasını asla istemiyorum. Yaptığımız işler bizi yeterince anlatıyor ve en doğru kararı İstanbullular sandıkta verecek. Bu bir yarıştır. Bu yarışın sonucu sandıkta ortaya çıkar. Şimdiden herkese hayırlı olsun.”

Tavukçu Deresi neden CHP döneminde ıslah edilmedi?

Kadir Topbaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Ben polemiğe girerek Sayın Kılıçdaroğlu’na cevap vermek istemiyorum. Bunu açık ve net olarak söylüyorum. Polemikle siyaset yapmak istemiyorum. Vatandaş zaten gerginlik, sürtüşme ve kavga istemiyor. Bu reyting açısından medyanın işine gelebilir. Ancak biz buna fırsat verirsek bu ülke çok şeyle kaybeder. Tıpkı geçmişte olduğu gibi. Geçmiş dönemin mantığıyla siyaset yapmak istemiyoruz. Herkes kendisinin birikimini, kente katabileceklerini ortaya koyar, düşüncelerini aktarır. Kararı vatandaş verir. Dilara yavrumuzun öldüğü Tavukçu Deresi’nin ıslahından önce dere üzerine yapılan kaçak yapılar onların döneminden kalma. Altyapı yok, hiçbir şey yok. Bunları hep biz İstanbul’da yaşadık. Bilmezler onlar. Sayın Kılıçdaroğlu bilmez. İstanbul’u bilmez ki nasıl oldu bunlar bilsin. İstanbul bir ülke özelliğinde bir şehir. Onların döneminden kalan çöp, çamur, çukur temizlendi. Yine onların döneminden kalan kaçak yapılar yıkılarak Tavukçu Deresi’nin ıslahını tamamladık.”