ABD'nin yeni Büyükelçisi’nden Başkan Topbaş’a ziyaret… 1.1.2009

ABD’nin yeni Büyükelçisi James Jeffrey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Yeni göreve başlayan ABD’nin Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey ile İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener, Saraçhane Belediye Sarayı’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, yeni ABD Büyükelçisi James Jeffrey’nin Türkiye’de değişik dönemlerde görev yapmış ve Türkçe konuşabilen deneyimli bir diplomat olduğunu belirterek, “Sayın Büyükelçi Türkiye’ye atandıktan sonra kendisinden ‘ABD’nin güçlü eli’ olarak bahsedildi. Kendisine ve sayın İstanbul Başkonsolosuna bu nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu akşam Sayın elçinin göreve başlamasıyla ilgili bir resepsiyon var, oraya da katılacağım. Kendilerine yeni görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

James Jeffrey’nin büyükelçilik döneminde Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Yeni ABD Başkanı Sayın Obama’nın göreve başlamasının da dünya barışına önemli katkısı olacağına inanıyorum, kendisini kutluyorum” dedi.

ABD Büyükelçisi James Jeffrey de Türkçe yaptığı konuşmasında “Görüşme sırasında konsolosluğumuza ve Amerikan vatandaşlarımıza yardımlarından dolayı teşekkür ettim” şeklinde konuştu. Kadir Topbaş, açıklamanın ardından misafirlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nu gezdirerek çalışmalar hakkında bilgi verdi.