İstanbul’un 35. kardeşi Tunus oldu 27.12.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tunus’un Başkenti Tunus Belediyesi ‘Kardeş Şehir’ oldu. Protokole imza atan Başkan Kadir Topbaş ile konuk Belediye Başkanı Mohamed Beji Ben Mami, iki dost ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha çok geliştirilmesi” kararlılığında olduklarını vurguladılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tunus’un Başkenti Tunus Belediyesi, Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleştirilen törenle ‘Kardeş Şehir’ protokolüne imza attılar. Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tunus Heyetini İstanbul’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, Tunus ile yüzyılları aşan ortak değerlerimizin ve kardeşliğimizin bulunduğunu söyledi.

 İstanbul bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya hazır

Gelişen dünya şartlarında iki ülke arasındaki iyi ilişkileri daha ileri taşımanın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Günümüz dünyasının en önemli aktörü olan yerel diplomasi ülkelerin ve ülkeler arasındaki ikili ilişkileri gelişmesinde çok önemli rol oynuyor. İstanbul’un 34 tane kardeş şehri ve 32 şehirle de işbirliği protokolü bulunuyor. Bugün kardeş Tunus ile 35. kardeş şehir protokolünü imzalıyoruz. İmzaladığımız bu protokolle esasen var olan kardeşliğimizi imza altına almış oluyoruz. Yoksa her zaman her alanda bilgi ve deneyim paylaşımına hazırız” diye konuştu.

 Ocak ayının 20’sinden sonra Tunus Belediye Başkanı Mohamed Beji Ben Mami’nin davetiyle Tunus’a bir ziyaret gerçekleştireceğini ifade eden Kadir Topbaş, “UCLG Başkanı seçildikten sonra artık dünyadaki bütün yerel yönetimlerin derdi benim derdim oldu. Oluşturduğumuz UCLG yönetimine, ‘Dünyanın hangi şehrinde bir sorun varsa takip edin ve imkânlarımız çerçevesinde yardım edelim’ dedim. Biliyorsunuz şu an İstanbul olarak Pakistan’a çok ciddi yardımlar yapıyoruz. UCLG olarak bundan sonra şehirlerimize ve insanlığa yardım etmek için kolkola gireceğiz” şeklinde konuştu.

"İstanbul'a ve Türkiye'ye güveniyoruz"

 Tunus Belediye Başkanı Mohamed Beji Ben Mami de Başkan Kadir Topbaş’ın UCLG Başkanı seçilmesinden çok mutlu olduklarını belirterek, şöyle konuştu; “Sayın Başkan siz çok önemli ve örnek bir karaktersiniz. Size saygı duyuyoruz ve Türkiye’ye güveniyoruz. Türkiye her alanda dünyanın hayranlığını kazanmış bir ülke. İstanbul da dünya başkenti olmuş bir şehir ve son yıllarda çok önemli atılımlar gerçekleştirdiniz. İstanbul ile sadece ekonomik değil, kültürel ve sportif alanda da işbirliği yapmak istiyoruz. Kardeş Türkleri Tunus’ta görmekten çok mutlu olacağız. Tunus Osmanlı Devleti ve Türkiye’ye çok şey borçlu.”

 Tunus’un 1500’lü yıllarda Osmanlı Devleti’nin yardımıyla Müslüman kalabildiğini ve 1935’te Türkiye’nin yardımlarıyla bağımsızlığını ilan edebildiğini hatırlatan Mohamed Beji Ben Mami, “Biz de Osmanlı Devleti’nin birçok savaşına katıldık ve yine Türkiye’ye bağlı kalmak istiyoruz. Bu protokolle birbirimizi daha yakından tanıyacağımızı düşünüyorum” dedi.

 Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve Mohamed Beji Ben Mami, İstanbul ile Tunus’u ‘Kardeş Şehir’ yapan protokolü imzaladılar. İmzanın ardından Kadir Topbaş konuk belediye başkanına üzerinde Osmanlı tuğrası bulunan cam bir vazo hediye etti. Mohamed Beji Ben Mami de Topbaş’a Tunus’un simgesi olan zeytin ağıcının maketi ile Tunus Belediyesi’nin amblemini hediye etti.