ABD’de Diyanet Merkezi açıldı! 3.4.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD’de inşa edilen Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin açılışına katıldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin ilk iki minareli camisini de barındıran merkezin tüm Müslümanlara hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

ABD’nin başkenti Washington yakınlarındaki Maryland Eyaleti sınırları içinde bulunan Türk- Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi (Amerika Diyanet Merkezi), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile farklı din ve milletlerin temsilcilerinin katılımıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin ilk iki minareli camisini de barındıran merkezin tüm Müslümanlara hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

Medeniyetler arası ittifak…

Temelin yaklaşık 3 yıl önce atıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkezle ilgili yardımcı olan eski Maryland Belediye Başkanı ile kendilerini karşılayan mevcut belediye başkanına teşekkür etti. “Onlar bizlere yardımcı oldular, işte bu medeniyetler arası bir çatışma değil, medeniyetler arası bir ittifaktır, bunun adımı atılmış oldu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhteşem bir külliye ortaya çıktığını vurguladı.

 

ABD’deki Müslümanlara hizmet verecek…

Merkezin mimari güzelliğini “takdire şayan” olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun asıl önemli olan yanı ABD’deki Müslüman kardeşlerime vereceği hizmettir, vereceği manevi huzurdur. Bu binalara hayat verecek, adeta ruh verecek sizlerin çalışmaları olacaktır. İslam’ın tüm insanlığı kucaklayan değerlerini, Peygamberimizin sevgi ve merhamet mesajını buradan ABD’ye ve dünyaya duyurma konusunda, merkezimize önemli görevler düştüğüne inanıyorum.” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından İBB ve UCLG Başkanı Kadir Topbaş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve beraberindekilerle birlikte kurdele keserek caminin açılışını yaptı. Daha sonra beraberindekilerle camiyi gezerek yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür merkezinde bulunan diğer birimleri de gezdi.

 

ABD’deki iki minareli tek cami…

ABD'nin mevcut kültürel zenginliğine yeni bir renk katan merkezdeki cami, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. ABD’deki iki minareli tek cami olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek. Yaklaşık 16 dönümlük arazi üzerine kurulan merkezdeki caminin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.

 

Selçuklu mimarisine uygun inşa edildi…

Merkezin içinde ayrıca Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ile resepsiyon alanı bulunuyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi'nde de Türkiye'den ABD'ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.

 

Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezinin açılışında, farklı din ve milletlerden önde gelen temsilcilerin yanı sıra çok sayıda kişi biraraya geldi. Merkez, Türkler kadar yabancılardan da ilgi gördü. İçerisinde ABD’nin ilk iki minareli camisinin de yer aldığı külliyenin, medeniyetler arasındaki iletişime önemli katkı sunmasını bekleniyor.