Başkan Kadir Topbaş’a Japonya’da Fahri Hemşerilik Beratı 7.4.2016

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, üst düzey temaslarda bulunmak üzere Japonya’ya gitti. Başkan Kadir Topbaş’a, İstanbul’un kardeş şehri Şimonoseki’de Fahri Hemşerilik Beratı takdim edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin davetlisi olarak gittiği Japonya’da üst düzey temaslarda bulundu. Görüşmede, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkiler ele alındı. İstanbul’daki 3. Köprü ve Avrasya Tüneli’nde Japon işadamları ve mühendislerinin çalışmasını çok önemsediklerini ifade eden Başbakan Abe, Türk-Japon Teknoloji Üniversitesi kurulması için çalışma yürüttüklerini açıkladı.

 

Türkiye ile ilişkileri daha da geliştirme yolunda olduklarını ifade eden Başbakan Abe, gelecek yıl İstanbul ile Japonya’nın Şimonoseki Belediyesi arasındaki “Kardeş Şehir” protokolünün 45’inci yılının kutlanacak olmasının da memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

Laleler sakura ağaçlarıyla bir başka güzel olacak…

Başkan Kadir Topbaş da, Japonya’daki yerel yönetimlerin, kendisinin 3 dönemdir başkanlığını yürüttüğü UCLG ile daha çok işbirliği içinde olmasını arzu ettiklerini ifade ederek, “Güvenilir kentler kurmalıyız.” dedi. Başkan Topbaş, “İstanbul’da Sirkeci’den Bakırköy’e uzanan Kennedy Caddesi’ne Sakura ağaçlarından dikeceğiz. Şehrin her tarafına ektiğimiz 20 milyon lale, Sakura ağaçlarıyla birlikte daha güzel olacak.” diye konuştu.

 

Başkan Topbaş’a Şimonoseki’de Fahri Hemşerilik Beratı…

Başkan Kadir Topbaş’a, İstanbul’un kardeş şehri Şimonoseki’de Fahri Hemşerilik Beratı takdim edildi. Beratı ve şehrin sembolik anahtarını Şimonoseki Belediye Başkanı Tomoaki Nakao’nun elinden alan Başkan Topbaş, gelecek yıl kardeşliğin 45’inci yılının İstanbul’da kutlanmasından büyük memnuniyet duyacaklarını kaydetti. Şimonoseki Belediye Başkanı Nakao da, iki şehrin 45 yıllık kardeşliğinin her alanda daha da gelişmesini istediklerini söyledi. Başkan Kadir Topbaş, Japonya ziyareti kapsamında ülkenin önde gelen işadamları ve şirket yöneticileriyle de iş yemeğinde buluştu.