İstanbul’da lale zamanı! 10.4.2016

İstanbul ve İstanbullular, şehrin simgelerinden biri olan lale ile bir kez daha buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 11’incisini düzenlediği İstanbul Lale Festivali kapsamında Emirgan Korusu, Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı çeşitli etkinliklere sahne oldu. İstanbul’un 563’üncü Fetih Yıldönümü’ne özel olarak 563 bin lale kullanılarak yapılan lale halısı ile bir dünya rekoru kırıldı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 11’incisi düzenlenen İstanbul Lale Festivali’nin açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Emirgan Korusu’nda yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival açılışına, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek de katıldı.

 

Festivalin açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, 2005 yılında başlattıkları “Lale Evine Dönüyor” projesinin o dönemde eleştirildiğini hatırlarak, “Ne gerek var şimdi buna? Yine lale dönemini mi yaşayacağız? diyordu bazı kesimler. Ama şimdi geldiğimiz nokta itibariyle ne kadar da haklı bir iş yapmış olduğumuzu anlıyoruz.” dedi.

 

“Laleyi öz vatanına kavuşturduk…”

Lalenin dünya tarafından bilinen bir çiçek olmasında Osmanlı kültürünün büyük bir önemi olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Lale bizim çiçeğimizdi. Ama yabancı gezginler lale soğanını yanlarında götürdüler ve laleler orada açmaya başladı. Sonrasında bu topraklarda lale unutulmaya başlanınca sanki lale yabancı bir çiçekmiş gibi algılandı. İşte biz o algıyı kırdık ve laleyi öz vatanına kavuşturduk.” diye konuştu.

 

“20 milyon lale soğanı İstanbul’u süslüyor…”

“Lale bizim için sadece süs bitkisi değil.” diyen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nasıl gül çiçeği Hz. Muhammed Peygamber efendimizi temsil ediyorsa, lale de Allah’ı temsil etmiştir. Laleyi sadece bir süs bitkisi olarak kullanmamışız da. Ecdadımız lale çeşidini 1.500 çeşide kadar ulaştırmış. Ama biz hala 200 çeşitte kalmışız. Onlara yetişemedik. 2005’te 600 bin lale soğanıyla başladık. Bugün 20 milyon lale soğanı İstanbul’u süslüyor ve bu lalelerin hepsi yerli. Bunu üreten üreticilerimize maddi katkı sağlıyor. Yeni istihdam alanları yaratıyor.”

 

“Lale, ekolojik dengede de önemli bir etkiye sahip…”

İstanbul’un her köşesinde açan lalenin ekolojik dengede de önemli bir etkiye sahip olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Artık arıları görüyoruz. Arıların bu hayatın devamında etkisi bilim adamları tarafından da kanıtlanan bir şey. Bizim lalelerimiz ekolojik düzenin devam etmesi için de önemli bir etkiye sahip.” diye konuştu. Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının sonunda Lale Festivali’nin açılışını temsil eden lale özlerinden elde edilen gıda boyalarıyla hazırlanmış yaş pastayı kesti.