İBB Meclisi’nde Başkan Vekili ve İhtisas Komisyonu Seçimi 11.4.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde; Meclis 1. Başkan Vekili, 2. Başkan Vekili, Katip, Encümen Üyeleri ile İhtisas Komisyonlarının seçimi gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yönettiği meclis, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ni yöneten Başkan Kadir Topbaş, 12 yıldır Meclis Üyeleri ile birlikte İstanbul’da çok önemli hizmetler verdiklerini ve önümüzdeki 3 yılda da siyasi mülahaza gözetmeden gurur duyulacak işler yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Belediye Meclisi’nin 2019’a giderken bir seçim kulvarına girdiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, meclis üyeleriyle birlikte 3 dönemdir İstanbul’a güzel hizmetler kazandırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

 

Halktan siyasi kimliklerle oy istediklerini, ancak yerel yönetimde hizmet ederken birlikte, müşterek adım atmayı arzu ettiklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Siyasi mülahazalarla hizmet etme lüksümüz yok. Kentin her köşesi birlikte kalkınmalıdır. Şehrin dengelerini ve balansını bozmaya hakkımız yok. Bu nedenle siyasi değerlendirme yapmadan, hep birlikte hizmet etmek zorundayız. Doğru olan işlerde muhalefetin de buna katkı sunmasını isteriz. Yanlışlarda da ‘Burada yanlış yapıyorsunuz, şöyle olabilirdi’ dendiği zaman, biz mutlaka dikkate alırız. 3 dönemdir kenti düşünen ve kent adına hareket eden bir meclis oluşturabilmeyi arzu ettik. Bu meclis Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar ve milletvekilleri çıkardı. Bundan sonra da nice devlet görevlilerinin bu meclisten çıkacağını kalben temenni ediyorum.”

 

Önümüzdeki 3 yılda da gururla anacakları ve İstanbulluların hayırla yad edecekleri önemli hizmetler yapacaklarına inandığını vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul Türkiye’ye ve bütün dünyaya karşı sorumlu ve bu şehirde yaşamak, hizmet etmek ayrı bir onur. Seçimden sonra 2 yılımız çok çabuk geçti ve önümüzde 3 yıl var. Hep birlikte gelecek nesillere daha güzel bir İstanbul bırakma sorumluluğumuz bulunuyor” diye konuştu.

 

“Bilerek yanlış yapıyorsanız ihanettir. Ama yanlışlıkla yapıyorsanız hatadır, düzeltilir” ifadelerini kullanan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “15 milyonu aşkın nüfuslu bu kentin hizmetkarı olarak altyapıdan ulaşıma, ekolojisinden kültürüne kadar her konuda çalışmak, hizmet üretmek bizim için büyük bir şeref. Geçmişte de hizmet edenleri, aramızda olmayanları, taş üstüne taş koyanları hayırla yad ediyoruz. Mahkeme kadıya mülk değil. Herkes dönemle yetkilendirilmiş. İstiyoruz ki, bizden sonra da bizi hayırla yad etsinler…”

 

Kadir Topbaş’ın konuşmasından sonra yapılan Meclis 1. Başkan Vekilliğine 163 oyla Ahmet Selamet yeniden seçildi. Göksel Gümüşdağ da Meclis 2. Başkan Vekilliğine 163 oyla yeniden seçildi. Divan Katipliğine de AK Parti’nin aday gösterdiği 10 kişi seçildi. Mecliste Encümen Üyeleri ile İhtisas Komisyonları da belirlendi. 23 İhtisas Komisyonuna AK Parti'den 5, CHP'den 4'er üye seçildi.

 

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti’nin yeni Gurup Başkan Vekili Kağıthane Meclis Üyesi Avukat Temel Başalan oldu. Bir önceki Grup Başkan Vekili Ebubekir Taşyürek de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın danışmanlığına getirildi.