Başkan Topbaş COPPEM Toplantısı’nda dünyaya barış mesajı verdi 15.12.2010

Başkan Kadir Topbaş, UCLG Dünya Başkanı olarak, Avrupa- Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler İşbirliği Komitesi (COPPEM) Genel Kurul toplantısına katıldı. Başkan Topbaş burada yaptığı konuşmada, “COPPEM Akdeniz havzası içinde çok önemli bir rol üstlenmiştir. AB, Akdeniz'e kıyı Arap ülkeleri ve Orta Doğu'dan olmak üzere 35 ülkenin 219 yerel yönetim ve belediyenin ortak sesi ve işbirliği platformu olmuştur” dedi.

Başkan Topbaş, İtalya'nın Palermo kentinde 29-30 Kasım 2010 tarihlerinde yapılan Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler İşbirliği Toplantısı'na katıldı. Villa Malfitano'da yapılan genel kurul toplantısında 'Yerel Yönetimlerin Akdeniz Bölgesindeki Rolü' üzerine bir konuşma yapan Kadir Topbaş, yerel ve bölgesel yönetimlerin barışa ve refaha önemli katkılarda bulunduğunu söyledi. Topbaş, kent diplomasisi ile birçok uluslararası sorunun çözülebildiğini anlattı. 'Yerel yönetimler klasik görevlerimizin yanında küresel düzeyde insanlığın diğer sorunlarıyla mücadelede ortak yönetimler geliştirmelidirler' dedi.

“Avrupa-Akdeniz Yerel ve Bölgesel İşbirliği Komitesi COPPEM’in Genel Kurul Toplantısında bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sözlerime başlarken, 10. Kuruluş Yıldönümünün de kutlandığı bu toplantıda çok yararlı çalışmalar gerçekleştireceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum” diyen Başkan Kadir Topbaş konuşamasını, COPPEM’in üyelerinin de UCLG şemsiyesi altında bir araya gelmiş olmaları önemlidir. Bu üyeler iki örgütte toplanmışlardır. Birisi, UCLG’nin Avrupa Bölümü olan Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi CEMR’dir.  İkincisi ise Arap Kentler Örgütü- ATO’dur. ATO, hem merkezimizde hem de Orta Doğu ve Batı Asya Bölümümüz olan MEWA’da gözlemci üyedir. Bu demektir ki ortak çalışma alanımız son derece geniştir.

UCLG olarak COPPEM ile birlikte ortak hedefler doğrultusunda çok önemli çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Kapımız herkese açık. İletişim kanallarımız güçlü. Yönetim yapımız son derece şeffaf. Küresel sorunlarımıza ortak çözümler üretecek, çaresizliğin yerine umudu, yoksulluğun yerine refahı, haksızlığın yerine adaleti, şiddetin yerine barışı hâkim kılacak etkin bir işbirliğini UCLG çatısı altında gerçekleştireceğimize inanıyorum” diyerek sonlandırdı.