İstanbul lalesi, dostluk nişanesi… 18.4.2016

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ve beraberindeki Japon işadamları ile biraraya geldi. Başkan Topbaş, uzaktaki yakın ülke Japonya’da açan İstanbul lalesinin dostluk nişanesi adına gurur verici olduğunu söyledi.

Emirgan’daki Beyaz Köşk’te Japon misafirlerini ağırlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya - Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eski tarihe dayandığını ve iki kültürün birbiriyle çok benzer özellikler gösterdiğini söyledi. Kısa bir süre önce de Japonya’da yaşanan deprem felaketinden dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Göreve geldiğim dönemde ilk ziyaretimi Tokyo’ya yapmıştım ve deprem konusunda brifing almıştım. Bizim ülkemiz de deprem kuşağında yer almakta ve bu acıları bizler de zaman zaman yaşamaktayız. Japon halkının acısını en iyi bizler anlarız. Tüm Japon halkına geçmiş olsun diliyorum.  Hayatını kaybedenlerin yakınlarına da baş sağlığı diliyorum” dedi.

 

İki ülke arasındaki kadim dostluk…

Türk halkının Japonya dostluğunu çok iyi bildiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Japonya bizim için her zaman dost bir ülke olmuştur. Acı gün dostu olmuştur. Japon halkı bu yönüyle de bizim için çok önemlidir. Biz Japonya için, ‘Uzaktaki yakın ülke’ deriz. Ertuğrul Gemisi döneminden gelen bir acı paylaşımımız var. Japon halkının o zamanki zor şartlara rağmen nasıl fedakarlık yaptığını Türk milleti olarak çok iyi biliyoruz. Tokyo’da da yaşanan Tsunami sonrasında meydana gelen nükleer santral patlaması sonrasında da ne yapabiliriz diye bir ekip göndermiştim. Dünyamızda tüm insanların kaderleri birbirine bağlı. Artık uzaklıkların hiçbir önemi yok.”

 

Türk ekonomisi içerisinde Japon işadamlarının önemine de vurdu yapan Başkan Topbaş, “Türk ekonomisinin gelişmesinde Japon işadamlarının büyük etkisi var. Çok önemli projelerde yer almaktalar ve bundan sonra da yer almaya devam edeceklerine inanıyorum. Marmaray’da, metrolar da, İzmir Geçiş Köprüsü’nde Japon işadamlarının yer aldığını biliyoruz.” diye konuştu.

 

İstanbul lalesi, dostluk nişanesi…

Başkan Topbaş, Japonya Shimasaki şehriyle de 4 yıldır kardeş şehir olduklarını ve kısa süre önce de Shimasaki’ye ziyarette bulunduğunu hatırlatarak, “Kendi evimde gibi hissettiğim bir Japonya ziyaretim oldu. Shimasaki’deki Sakura Parkı’nı gezdik. Bizim de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak verdiğimiz 50 bin lalenin orada açılmasını gördük. Siz de Sakura neyse bizde de lale o anlamı taşımakta. Bizim lalelerimizin dostluk nişanesi adına orda açması bizlere gurur verecektir.” dedi.

 

Japonya ile ilişkiler gelişiyor…

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yaptıkları görüşmeden de detaylar aktaran Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Sayın Abe’den Tokya’da yer alan 2 havaalanından bir tanesine Türk Hava Yolları’na iniş izin verilmesini rica ettim. Kendileri de hemen Ulaştırma Bakanı’na talimat verdi. Haftada 3-4 gün böyle bir fırsat verilirse çok iyi olacağını söyledim. Diğer bir konuda bizim burada 5 yıl önce Türk-Alman Üniversitesi’nin temeli atılarak şimdi faaliyet gösterdiğini söyledim. Türk-Japon Üniversitesi’nin de İstanbul’da olmasını arzu ettiğimi söyledim.”

 

Türkiye-Japonya dostluğu sonsuza kadar devam edecek…

İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara da, kendilerini ağırladıkları için Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür ederek, “Japon halkı olarak Türk dostlarımızı her zaman yanımızda hissettik. İyi günde kötü günde hep birlikte hareket ettik. Eminim ki, bu dostluğumuz sonsuza kadar devam edecektir.” dedi. Toplantıya katılan Japon işadamları da, ayrı ayrı söz alarak Başkan Topbaş’a İstanbul’da yaptıkları işler ile ilgili olarak bilgi verdi ve Başkan Topbaş’a yardımlarından dolayı teşekkür ettiler.