İstanbul’a bir “kardeş şehir” daha! 18.4.2016

İstanbul’un kardeş şehirlerine bir yenisi daha eklendi. İstanbul ile Tiflis arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalandı. Başkan Kadir Topbaş, protokolle iki şehir arasındaki dostluk ilişkilerinin artacağına inandıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tiflis Belediyesi arasındaki Kardeş Şehir Protokolü, Saraçhane’deki Başkanlık Sarayı’nda imzalandı. İmza törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Tiflis Belediye Başkanı Davit Narmania’nın yanı sıra iki şehrin bürokratları da katıldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Tiflis ile olan ekonomik işbirliği protokolünü kardeş şehir protokolüne çevirmek üzereyiz.” dedi.

 

Yerel yöneticiler olarak görevlerinin halkı rahat içinde yaşatmak olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Günümüz dünyasında yerel diplomasiler çok önemli. Ülkeler arasındaki ilişkilere de önemli katkı sağlamakta. Bizler siyasetin içinde olmasına rağmen siyasi anlayışımızı ön plana çıkarmayan bir yönetim anlayışımız var. Arzumuz insanların, halkımızın refahını temin etmek. Halkımıza refah içinde yaşayabileceği bir ortam sunmak.” diye konuştu.

 

“Gürcistan, Türkiye’nin en büyük ticari ortağı…”

Son yıllarda Gürcistan ile Türkiye arasından her yönden sıkı bir ilişki olduğunu ve imzalanacak olan kardeş şehir protokolüyle bu ilişkilerin daha da artacağını kaydeden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Tiflis’le daha fazla aktiviteleri ortaya koyarak böylece daha çok iş birliğimizi arttırabiliriz. Ayrıca 90 günlük vize muafiyetiyle Gürcistan’la aramızda ciddi bir ilişki ortaya çıktı. 2007 yılından beri de Gürcistan, Türkiye’nin en büyük ticari ortağı haline geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızla Batum Havaalanı’nın açılışına katılmıştım. O havaalanı sadece Gürcistan’a değil, Artvin, Rize’ye de hizmet verir hale geldi. İşte bu dostlukların yansıması olarak ortaya çıkmaktadır.”

 

“Protokoller kağıt üzerinde kalmasın…”

İmzalanan her türlü protokolün önemli olduğunu ve bu protokollerin hayata geçirilmesinin de her şeyden daha önemli olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Büyükşehir olarak bizim 39 kardeş şehrimiz var. 20 tane de işbirliği protokolü imzaladığımız şehirler var. 18 tane de iyi niyet mektubu protokolü imzaladığımız şehirler var. Şunu samimi olarak söylüyorum ki, bu protokoller sadece kağıt üzerinde kalmamalı. Gerçekten aktif ve sonuç veren protokoller haline getirmek zorundayız. Katıldığım uluslararası toplantılarda da dile getirdiğim gibi bu imzaladığımız kardeş şehir protokolleri için bir masa oluşturalım ve bu protokolleri takip eden bir sistem şekilde çalışsın. Başkanların görevi bittiğinde bu protokoller de bitmesin ve devam etsin.”

 

“İstanbul’a 40’ıncı kardeş şehir…”

Tiflis’in imzalanacak kardeş şehir protokolüyle İstanbul’un 40’ıncı kardeş şehri olacağını belirten Başkan Topbaş, “Bir penceremiz gibi gördüğümüz bize çok yakın olan bir şehirle kardeş şehir protokolünü imzalamaktan da mutluluk duyuyorum.” dedi. Protokolde yer alan maddelerden birinin de Tiflis’e 5 otobüs verilmesi olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “5 otobüsümüz bir hediye olarak İstanbul’dan Tiflis’e gidecek ve oradaki insanlara hizmet verecek. Ve bu da bizden orada bir dostluk nişanesi olarak kalacak. Bu anlaşma iki ülke arasındaki dostluğa bir milat bir tarih düşüyoruz.” diye konuştu.

 

İstanbul ile Tiflis ilişkileri gelişecek…

Tiflis Belediye Başkanı Davit Narmania da, Başkan Topbaş’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, “Umarım sizde bizi ziyaret ettiğinizde en az sizin kadar güzel bir ev sahipliği yaparız.” dedi. Türkiye ile Gürcistan arasında yıllardır var olan ilişkilerin imzalanacak olan İstanbul - Tiflis Kardeş Şehir Protokolü ile daha da güçleneceğine inancının tam olduğunu ifade eden Narmania, “Sayın Başkan’a gönderecekleri otobüsler için şimdiden teşekkür ediyorum. Eminim Tiflis halkı da çok mutlu olacak.” dedi.

 

Tiflis’te İstanbul Park…

İstanbul’u süsleyen lalelerden de çok etkilendiğini ifade eden Narmani, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gerçekten İstanbul’da gezdiğim her yerde laleler vardı. Şehrinize ayrı bir güzellik katmış. İstanbul’da düzenlemiş olduğunuz Lale Festivali gibi büyük bir festival olmasa da gelecek yıl biz de Tiflis’te Lale Festivali yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca Tiflis’in en güzel manzaraya sahip yerlerinde birinde bir park yapıyoruz ve bu parka ‘İstanbul Park’ adını verdik.”