Başkan Topbaş başkonsoloslarla buluştu 19.4.2016

İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla Emirgan’da bir araya gelen Başkan Kadir Topbaş, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi adına her birimize önemli görevler düşüyor” diye konuştu.

2010 yılında beri her yıl İstanbul’da görev yapan tüm başkonsoloslara yılda iki defa buluşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2016’nın ilk toplantısını Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşkün bahçesinde yaptı.

New-York’tan sonra en fazla diplomatın ve konsolosun İstanbul’da bulunduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “İstanbul bir dünya kentidir. Sizler ülkelerimizin ilişkilerinin gelişmesi adına buradasınız. Bir ülke özelliği gösterecek kadar büyük bir şehirde, 24 saat hareketli bir şehirde birlikte yaşıyoruz” dedi.

 

Dünya nüfusunun 7 milyar olduğunu ve bu nüfusun 2050 yılında da 9 milyara çıkacağının altını çizen Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “2050 yılında dünya nüfusu 9 milyara çıktığında bu nüfusun yüzde 70’i şehirlerde yaşayacak. Şehirlerdeki imkânların daha fazla olması insanların şehirlerde yaşamasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı biz yerel yöneticilerde şehirlerimizde yaşayan insanların şehirden en iyi şekilde faydalanabileceği olanakları oluşturmak zorundayız. Birleşmiş Milletler’de yaptığımız toplantılarda da çözüm ortağı olarak hükümetlerimize yardımcı olmak istediğimizi söyledik. İstanbul’da da bu yönde çok ciddi adımlar attığımızı sizlerde yaşayarak görüyorsunuz.”

 

İstanbul’da lale mevsimi…

Laleyi yaptıkları çalışmalarla anavatanı olan Türkiye’ye geri kazandırdıklarını ve artık lale yetiştiriciliği diye bir sektörün oluştuğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, bu yıl da İstanbul’da 20 milyon lalenin açtığını söyledi. “2005 yılında “Lale Evine Dönüyor” kampanyasıyla başlattığımız bu çalışmaya o yıllarda bazı kesimlerden itiraz gelmişti. O dönem 600 bin lale dikmiştik. Ama şimdi gelinen nokta itibariyle lale hem turizmimize katkı sağlıyor, hem de alım yaptığımız lale üreticileri gelir sağlıyor. İstihdam alanları oluştu. Lale adeta İstanbul’da baharın müjdecisi sayılıyor. Erguvan ağaçlarımızın açtığını da görüyorsunuzdur ve bu ağaçlardan da yüzlerce diktik.  Bizim bu girişimimiz aynı zamanda ekolojik dengeyi korumak adına da önemli. Bunu yaparken kent estetiğini ve insanların mutluluğunu da göz önünde bulundurduk.”

 

Göreve geldikleri günden bu güne İstanbul’da yaptıkları yatırımlar toplamının 35 milyar dolar olduğunu ve bu yıl ki yatırım bütçelerinin 5.5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Geçmişte maaş ödeyemeyen bir belediyeden şimdi ise bir başkan imzasıyla Avrupa Yatırım Bankası’ndan 700 Milyon Euro kredi alan bir belediye haline geldik. Dünyada tüm metroları devlet yaparken İstanbul’daki metroları bizler kendi imkânlarımızla yapıyoruz” diye konuştu.

 

Huzurun başkenti İstanbul…

8 bin 500 yıllık geçmişi ve medeniyetlere başkentlik yapmış olmasıyla birlikte İstanbul’un her semtinde farklı bir tarihi güzelliği görmenin mümkün olduğunu kaydeden Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul tüm kültürlerin ve dinlerin birbiriyle dostluk içinde huzur içinde yaşadığı dünyanın en nadide şehridir. Bir sokakta hem camiyi, hem kiliseyi hem de sinagogu görebilirsiniz. Biz bu huzurun ve kardeşliğin bozulmaması için çalışıyoruz. Eminim de sizler de dünyanın bu miras çeyiz sandığında görev yapmaktan ayrı bir keyif alıyorsunuzdur. Bizim bütün dünya ile de yakın temas halinde olmamız gerekiyor. Her yerdeki olgu tüm insanlığın değerleridir. Birbirimizle ne kadar yakın ilişki kurarsak ekonominin gelişmesi yanında dostluklar insani değerler bir ötekinin farkında olmakta gelişir. Bu yönüyle büyük sorumluluk taşıdığımızın altını çizmek isterim.”

 

Başkan Topbaş daha sonra bazı başkonsoloslarla ikili görüşmelerde bulundu…

Emirgan’daki laleleri yakından görmek isteyen vatandaşları da ziyaret eden Başkan Topbaş, vatandaşlardan gelen hatıra fotoğrafı çektirme isteğini de geri çevirmedi. Başkan Topbaş ayrıca Emirgan Korusu’nu ziyaret eden bir grup öğrenciyle de sohbet ederek derslerinde başarı diledi.