İstanbul dünyaya örnek oluyor… 20.4.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da düzenlenen 4. Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’na katıldı. İstanbul’da başta akıllı trafik ve ulaşım sistemleri olmak üzere akıllı şehircilik konusunda önemli adımlar attıklarını ifade eden Başkan Topbaş, İBB olarak teknolojiyi en iyi takip eden ve en iyi uygulayan belediyelerin başında geldiklerini söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birlikte gerçekleştirdiği 4. Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı, Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden UGETAM’ın sponsorları arasında olduğu kongreye, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İsveç Enerji Bakanı İbrahim Baylan, Avusturya Viyana Eyaleti Şehircilik Bakanı Michael Ludwig, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ile 50’nin üzerinde ülkeden 5 bin sektör temsilcisi katıldı.

 

“Çevreci çalışmalar yapmak zorundayız…”

Kongrenin açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın hızla şehirleştiğini, bilim ve teknolojinin de büyük bir hızla geliştiğini belirterek, gezegenimizin geleceğinin konuşulması açısından kongreyi çok önemsediğini söyledi. Şehirlerin hızla gelişmesi nedeniyle insanoğlunun şehirlerin altyapısında bilim ve teknolojiyi çok fazla kullanmak zorunda kaldığını, kentlerin bir inovasyon merkezine dönüştüğünü ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Şimdi akıllı evler, akıllı altyapılar, insansız metro araçları ve hızlı trenler var. Bütün bu yatırımları yaparken çevreye etkilerini de beraberinde düşünmek zorundayız. Dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyar olacağını ve 7 milyarının şehirlerde yaşayacağını düşünürsek çok daha çevreci çalışmalar yapmak zorundayız.” dedi.

 

“Teknolojiyi en iyi uygulayan belediyelerdeniz…”

İBB ve UCLG Başkanı olarak şehirlerde teknolojiyi en iyi şekilde kullanmaya özen gösterdiklerini belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Bilim ve teknoloji o kadar çok gelişti ki artık çalışmalarda insan gücü yerine akıllı sistemler tercih ediliyor. 2-3 yıl önce yaptığınız çalışmanın bile güncellenmesi ya da yenilenmesi gerekiyor. Böyle bir süreçte şehrin altyapısını buna göre düzenlemek zorundasınız. İBB olarak, akıllı trafik ve ulaşım sistemlerinden başka birçok alana kadar akıllı şehircilik konusunda çok önemli adımlar attık. Dünyanın neresinde bir teknolojik gelişme varsa ekiplerimizi anında oraya gönderiyoruz. Yakın zamanda Genel Sekreterim ve Genel Sekreter Yardımcım, gördüğüm yeni çalışmaları incelemek üzere gittikleri Singapur’dan geldiler. İBB olarak teknolojiyi en iyi takip eden ve en iyi uygulayan belediyelerin başında geliyoruz.”

 

“İstanbul’un gelecek planı hazır…”

İstanbul’da, Türkiye ve dünyaya örnek olan bir belediyecilik modeli geliştirdiklerini aktaran Başkan Topbaş, göreve ilk geldiklerinde İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi’ni kurarak İstanbul’u çevre illeri de dikkate aldıklarını, ulaşımdan altyapıya ve ekolojiye kadar 14 ayrı departmanda inceleyerek planlamalar yaptıklarını hatırlattı. Kongrenin yerel yönetimlere önemli katkılar sunacağına inandığını ifade eden Başkan Topbaş, belediyelerin çok şeffaf olarak bilgi ve deneyim paylaşımında bulunduğunu ve bunun kazanımlarını yaşadıklarını söyledi. Başkan Topbaş, İstanbul’da üniversitelerle birlikte hareket ederek hizmetlerinde çok ileri teknolojiyi kullandıklarını da sözlerine ekledi.

 

“Akıllı şehirler kurmak için çalışmalara başladık…”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ise Türkiye’de akıllı şehirlerle ilgili yasal mevzuatı tamamladıklarını ve akıllı şehirler kurmak için çalışmalar başlattıklarını söyledi. Kentsel dönüşümü akıllı şehirler için bir şans olarak gördüklerini ancak dönüşümde şehirlerin kültürünü de ihmal etmeyeceklerini ifade eden Bakan Sarı, atık yönetimi ve akıllı şebekeler konusunda da ciddi yatırımlar yaptıklarını kaydetti.

 

Kongre kapsamında yeni teknolojiler de sunuldu…

İki gün süren kongrede, akıllı şehirler için yenilikçi uygulamalar ve örnek çalışmalar, enerji yönetim ve izleme sistemleri, akıllı şehirler ve şebekelerde enerji üretim ve depolama sistemleri, enerji tüketim teknikleri, akıllı şebekelerin ve şehirlerin korunması arızası onarımı bakımı ile akıllı ulaşım sistemleri gibi konular global yöneticiler tarafından tartışıldı. Ayrıca 150 firmanın standında yeni teknolojiler sunuldu.