Başkan Topbaş’tan Uzakdoğu’ya işbirliği ziyareti 29.4.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çin’de üst düzey temaslarda bulundu. Ticari ve kültürel ilişkileri geliştirme amaçlı ziyaretlerde İstanbul’a turist çekmek için önemli adımlar atıldı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çin’de Ghangzou Belediye Başkanı Wen Guohui ve Ghangzou Valisi Ren Xuefeng’i ziyaret etti. Görüşmesinde İstanbul’daki gelişmeler hakkında bilgi veren Başkan Topbaş, “İstanbul’da daha çok Çinli turist ağırlamak istiyoruz.” dedi.

 

İstanbul - Ghangzou uçak seferleri arttırılıyor…

Vali Ren Xuefeng de, İstanbul’daki havalimanı ve köprü yatırımlarının çok önemli olduğunu belirterek, “İstanbul’dan aktarma yaparak Avrupa’ya daha kısa zamanda gidip gelebiliyoruz. İstanbul - Ghangzou uçak seferlerinin artırılması konusunda sizden destek bekliyoruz. İstanbul çok güzel bir şehir ve benim rüyam. Şehirlerimiz arasındaki işbirliğini daha çok geliştirelim.” diye konuştu.

 

“İpekyolu’nu havadan canlandıralım…”

“İstanbul’u ulaşım konusunda bir aktarma noktası olarak planlıyoruz” ifadelerini kullanan Başkan Topbaş da, iki şehir arasındaki uçak seferlerinin artırılması için her türlü desteği vereceklerini kaydetti. Topbaş, İstanbul ile Ghangzou’nun turizm potansiyelinin geliştirilmesi için karşılıklı gazeteci ziyaretleri gerçekleştirebileceklerini de sözlerine ekledi.

 

İstanbul ile Hangzhou arasında mutabakat zaptı…

Başkan Topbaş, ziyareti kapsamında Ghangzou Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi ile Karton Fuarı’nı gezdi ve mimari yapılar hakkında bilgiler aldı. Kadir Topbaş, Hangzhou şehrinde de Zhejiang Eyaleti Valisi Zhao Yide ile görüştü. Ziyarette İstanbul ile Hangzhou arasında ticari, ekonomik, turizm, kentsel planlama, inşaat, eğitim ve kültür alanlarında bilgi ve deneyim paylaşımını öngören “mutabakat zaptı” imzalandı.

 

Başkan Topbaş, şehircilik çalışmaları hakkında bilgi aldı…

Vali Zhao Yide, törenin ardından Başkan Topbaş ile Hangzhou Büyük Kanalı’nda tekne turu yaparak şehircilik çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yide, THY’nin Hangzhou’ya uçuş başlatması için Kadir Topbaş’tan yardım da istedi. Topbaş, Hangzhou’da UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı Leifeng Kulesi ile Ali Baba internet mağazasının genel merkezini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

Şangay’dan İstanbul’a turizm desteği…

Başkan Topbaş, Çin’deki son durağı Şangay’da Belediye Başkanı Yang Xiong ile görüştü. Şangay ile kardeş şehir olan İstanbul’un İpekyolu üzerinde çok önemli bir geçit olduğunu belirten Yang Xiong, “İstanbul ile işbirliğine ve fikir alışverişine çok önem veriyoruz. İstanbul’un gelişmesini yakından takip ediyoruz ve ben burada İstanbul’u anlatarak şehrinize turist gönderiyorum.” diye konuştu.

 

Şangay’ın mimari olarak değişmiş ve gelişmiş olarak bulduğunu ifade eden Başkan Topbaş da, meslektaşına İstanbul’daki yatırım ve hizmetleri anlattı. Turizmin, iki kent arasındaki iyi ilişkileri daha da geliştireceğine inandığını dile getiren Başkan Topbaş, “Burada Türk öğrencilerimiz var. Onlara burs veriyorsunuz. Bu çocuklar her iki ülkenin de geleceği olacak. Şangay ile ticaret ve eğitim alanında daha sıkı işbirliğine gidebiliriz.” dedi.

 

Başkan Topbaş, Çinli Müslümanlarla biraraya geldi…

Şangay’da tekstil sektörünün temsilcileriyle bir iş toplantısına katılan Başkan Topbaş, Şangay Center ile Kentsel Planlama Merkezi ve Yu Yuan Bahçeleri’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı. Topbaş, Cuma Namazı’nı da Şangay’da 1917 yılında inşa edilen ilk ve en büyük camide Çinli Müslümanlarla birlikte kıldı. Namaz sonrasında cemaatle sohbet eden Başkan Topbaş, imamla birlikte tarihi caminin Kur’an Kursu ve müze bölümlerini gezdi.