İstanbul ile Moğolistan arasında mutabakat zaptı… 29.4.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Kültür Günleri kapsamında Moğolistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında İstanbul ile Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator arasında çeşitli konulara işbirliğini öngören mutabakat zaptı imzalandı.

 

Moğolistan’da düzenlenen Türk Kültür Günleri programı kapsamında ülkeyi ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başkent Ulan Bator’da Moğolistan Başbakanı Chimed Saikhanbileg ile görüştü. Moğolistan Parlamentosu’nda samimi bir havada gerçekleşen görüşmede, Türkiye ve Moğolistan arasındaki ikili ilişkiler ile yerel yönetimlerle işbirliği konuları ele alındı.

 

Başkentte Temsilciler Meclis Başkanı Dashjamts Battulga ile de biraraya gelen Başkan Kadir Topbaş, Ulan Bator Valisi ve Belediye Başkanı Erdene Bat-uul’u da ziyaret etti. Türkiye’nin Moğolistan için çok önemli bir ülke ve çok iyi bir fırsat olduğunu belirten Erdene Bat-uul, İstanbul ziyaretinde gördüğü turist yoğunluğundan çok etkilendiğini söyledi.

 

Ulan Bator’da Türk Mahallesi kurulacak…

İstanbul’un yeni açılacak havalimanıyla havacılık sektöründe önemini daha da arttıracağını dile getiren Erdene Bat-uul, “Haftada 3 gün olan uçak seferleri her gün olmalı. THY’nin her gün ülkemize Avrupa’dan turist taşımasını heyecanla bekliyoruz.” dedi. İstanbul’daki kentsel dönüşüm ve hava temizliğinin takdire şayan olduğunu vurgulayan Erdene Bat-uul, Ulan Bator’da yapacakları Türk Mahallesi’ni ve başka büyük projeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.

 

Moğolistan ve Ulan Bator’la bilgi ve deneyim paylaşımı…

“Siz de bizim için önemlisiniz. Siyasi kimliğiniz çok önemli ve büyük itibarınız var.” diyen Başkan Topbaş da, İstanbul’daki başarının altında insan, para ve zaman yönetimini çok iyi uygulamanın yattığını söyledi. Yerel yöneticilerin CEO gibi düşünmesinin ve dünyaya açılmasının büyük önem taşıdığını aktaran Başkan Topbaş, Moğolistan ve Ulan Bator’a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

Erdene Bat-uul’u bilgi ve deneyim paylaşımı için İstanbul’a davet eden Başkan Topbaş, “Bilgi ve deneyim paylaşımına hazırız. Moğolistan’ın Türkiye Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu da heyecanla ikili ilişkilerin gelişmesini istediklerini beyan ettiler.” diye konuştu.

 

İstanbul ile Ulan Bator arasında mutabakat zaptı…

Görüşmede, İstanbul ile Ulan Bator arasında çeşitli konulara işbirliğini öngören mutabakat zaptı Başkan Kadir Topbaş ve Erdene Bat-uul arasında imzalandı. Anlaşma kapsamında İstanbul Ulan Bator’a ulaşım, trafik, altyapı, doğalgaz, sağlık ve atık yönetimi alanında destek verecek.

 

Moğolistan’da Türk Günleri düzenlendi…

Başkan Kadir Topbaş ve heyeti, Moğolistan ziyareti kapsamında Ulan Bator Şehir Planlama Dairesi’ni gezdi. Türkiye Manzaraları Fotoğraf Sergisi’nin açılışına katıldı ve Bloomberg TV’ye ziyaretiyle ilgili röportaj verdi. Başkan Topbaş, Ulan Bator’da Türkiye Büyükelçisi Murat Karagöz’ün ev sahipliğinde düzenlenen Moğolistan Türk Günleri Galası’na da katıldı.