“Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” İstanbul’da toplandı 4.12.2010

Birbirinden önemli kongrelere ev sahipliği yapan İstanbul artık dünya adına kararların alındığı önemli bir merkez haline geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul Swissotel The Bosphorus’da yapılan Uluslararası İşbirliği Platformu “Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” Toplantısı’na katıldı.

 İstanbul Swissotel’de yapılan Uluslararası İşbirliği Platformu “Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” Toplantısı’na Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan farklılıkları bir zenginlik olarak kabul ettiklerini ortak ilkeler etrafında ülkeleri, toplumları birleştirmenin önemini vurguladı. Son yıllarda ikili olarak pek çok ülke ile yüksek düzeyde işbirliği konseyi kurduklarını hatırlatan Babacan, ''Biz dünyanın neresinde olursa olsun hep 'insan hakları, özgürlükler' diyoruz. İnsanı baz alan politikalardan bahsediyoruz. Evrensel hukuk ilkeleri her yerde geçerlidir. Hiç kimse kendisini bu temel hukuk ilkelerinden soyutlayamayız, 'sana başka hukuk, bana başka hukuk' diyemez'' diye konuştu.

Türkiye'nin çok sayıda bölgenin kesiştiği bir coğrafyada bulunduğunu ifade eden Ali Babacan, böylesine geniş bir coğrafyaya hitap eden, o kadar geniş bir coğrafya tarafından sahiplenilen ve aynı zamanda bütün bu bölgelerde işbirliği ve istikrarı destekleyen Türkiye'nin aynı zamanda çok sayıda uluslararası yapılanmanın içinde yer aldığını söyledi.

İstanbul dünyanın önemli merkezi oldu

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kadir Topbaş’ta İstanbul'un büyük kongrelere ev sahipliği yaptığına değinerek, artık İstanbul'da dünya adına kararların alındığı önemli bir merkez haline geldiğini söyledi.

 Türkiye’nin bulunduğu konum itibariyle ve güçlü yönetimiyle yeniden ekonomik bir güç olarak ortaya çıktığını belirten Başkan Topbaş, “Tabi burada merkezi yönetimlerin aldığı kararların uygulanmasında bir takım sivil örgütlerin ve yerel yönetimlerin çok ön plana çıktığı bir dünyada yaşamaktayız. Yerel ilişkiler ve özellikle yerel diplomasi dünyadaki ülkeler arasındaki ticari yapıyı ciddi anlamda etkiliyor” şeklinde konuştu.

Yerel yöneticiler olarak ülkeler arası ilişkilerde zemin hazırlamak, ortam oluşturmak adına kendilerine önemli işler düştüğüne dikkat çeken Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Hiçbir bölge ya da hiçbir ülke kendi dar çerçevesinde hayatını devam ettirmesi mümkün değil. Çağımız gereği hem komşularımızla hem de dünyadaki diğer ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek zorundayız. Ancak geleceğe bu şekilde adım atabiliriz. Kuşkusuz eskiye göre bu ilişkileri kurmak gelişen teknolojik şartlar göz önüne alındığında çok daha kolay.”

Küresel ve bölgesel yeni değişim sürecinin bölgeye ciddi bir aktörlük sorumluluğu verdiğini belirten Başkan Topbaş , “Türkiye bunun merkezidir. İstanbul bunun merkezidir. Bundan dolayı burada yapılan toplantıların getireceği sonuçlar inanıyorum ki hepimizin beklentilerine cevap verecek düzeydedir ve önemli kararlar alınacaktır. Bu kararlarla birlikte yeni iş birliği imkânları ortaya çıkacaktır” dedi.