Sporun Başkenti İstanbul’da “ilk” madalya heyecanı 12.3.2012

2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul, tarihin en geniş katılımlı Dünya Salon Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ataköy Atletizm Salonu’ndaki şampiyonada, Türkiye 1 gümüş ve 1 bronz ile Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’ndaki ilk madalyalarını kazandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kısa bir sürede hazır hale getirilerek 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilk kapalı atletizm salonunun resmi açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Başbakan Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, ''Böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururu içerisindeyiz. Ataköy Atletizm Salonu'nda inanıyorum ki, dünyaya en güzel barış, dayanışma ve dostluk mesajları ileteceğiz. Yarışmalarda tüm ülke sporcularına başarılar diliyorum'' dedi.

IAAF Başkanı Diack’ten İstanbul’a övgü

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack, konuşmasında organizasyona övgüde bulundu. Unutulmaz bir Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için Türkiye'nin büyük çaba sarf ettiğini vurgulayan Başkan Diack şunları söyledi; “Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bizimle birlikte olması son derece önemlidir. 7500 kişi kapasiteli Türkiye'nin ilk atletizm salonu olan Ataköy Atletizm Salonu, atletizm mirasını uzun yıllar yaşatmaya devam edecektir.”

3 milyar insan İstanbul’u izledi

Açılış törenindeki dans ve ışık gösterileri, beğeniyle izlendi. Sporun Başkenti İstanbul’da yaşanan atletizm heyecanı, 18 ülke televizyonu tarafından canlı yayınlandı. 3 gün süren şampiyona 3 milyarı aşkın insana ulaştı.

Türkiye’nin Dünya Salon Şampiyonası tarihindeki ilk madalyası

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 1500 metrede yarışan Aslı Çakır Alptekin, Türkiye'ye tarihindeki ilk madalyayı kazandırdı. Final yarışını orta sıralarda götüren milli atlet, son turda seyircilerin büyük desteğiyle yaptığı atakla 3. sırayı aldı. Alptekin, kazandığı bronz madalya ile Türkiye'ye Dünya Salon Şampiyonası’nda ilk madalyasını kazandırarak, tarihe geçti.

İlk gümüş madalya İlham Tanui Özbilen’den

Erkekler 1500 metrede de İlham Tanui Özbilen Türkiye'ye tarihindeki ilk gümüş madalyasını kazandırdı. 1500 metre finalinin son iki turuna girilirken atak yaparak, ilk sırayı alan Özbilen, finişe yaklaşık 30 metre kala Faslı Iguider'e geçildi. Yarışı ikinci sırada tamamlayan İlham Tanui Özbilen gümüş madalya aldı.

İstanbul salon atletizm şampiyonası tarihine geçti

3 gün süren ve nefes kesen yarışmalara sahne olan şampiyonada ABD 10 altın, 3 gümüş, 5 bronz madalya ile birinci oldu. Büyük Britanya toplam 9 madalya ile ikinci, Etiyopya toplam 5 madalya ile üçüncü oldu. Dünya Salon Şampiyonaları tarihindeki ilk madalyalarını alan Türkiye ise şampiyonayı, 1 gümüş ve 1 bronz ile 16. sırada tamamladı.

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, 172 ülkeden 683 sporcunun mücadele ettiği en geniş katılımlı salon atletizm şampiyonası olarak tarihe geçti.