Eyüp’e yatırımlar zinciri! 6.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Eyüp Belediyesi tarafından yaptırılan belediye hizmet binası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete alındı. Törende ayrıca 12 farklı eser daha İstanbulluların hizmetine açıldı.

Eyüp ilçesine kazandırılan belediye hizmet binasının haricinde 12 farklı eser daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte AK Parti Milletvekilleri ve çok sayıda İstanbullunun katıldığı törenle hizmete alındı.

 

Eyüp Sultan’sız bir İstanbul, kalpsiz bir beden gibidir…

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geleneksel mimarimizi yansıtmasıyla, çevreye duyarlı teknik özellikleriyle Eyüp Sultan’a yakışır bir eser oldu. Toplam bedeli 66 trilyon lirayı bulan yatırımların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Eyüp Sultan hazretlerinin 600’lü yıllarda başlattığı İstanbul’un Fethi sürecini Fatih Sultan Mehmet'in surları aşmasıyla son bulduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu belde kutlu bir beldedir. Eyüp Sultan’sız bir İstanbul, kalpsiz bir beden gibidir. Fetih sürecini ve ruhunu da yaşatmalıyız.” diye konuştu.

 

Hizmete alınan 13 eser tüm İstanbullulara hayırlı olsun…

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş da, hizmete alınan 13 eserin tüm İstanbullulara hayırlı olmasını dileyerek, şunları söyledi: “Yaptığımız yatırımlar İstanbulluların daha müreffeh bir hayat sürmesi içindir. Bizim köklü bir yerel yönetim anlayışımız var. İnsanoğlunun yeryüzünde var olduğu günden bu güne değişik yönetim ve yerleşim evrelerinden geçti. Yerel yönetim anlayışı ilk taslağıyla antik Roma’da görülür. Ama oradaki yönetim anlayışı sadece soyluların haklarını korumaya yönelikti. Yerel halkın haklarının korunmasını içeren yerel yönetim anlayışı da Asrı Saadet döneminde efendimiz zamanında ortaya çıkmıştır. Fatih Sultan Mehmet de, İstanbul’u fethettiğinde ilk olarak İstanbul’a belediye başkanı görevini yapan bir kadı atamıştır.”

 

Halka hizmetkar olan bir yerel yönetim anlayışı…

Türkiye’de yerel yönetim miladının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla başladığını vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Yerel yöneticiyle halkın buluşması, dokunabilmesi ve yine Sayın Cumhurbaşkanımızın kendi ifadeleriyle, ‘Halka hizmetkar olan bir yerel yönetim anlayışı’ ortaya çıktı. Halka bütünleşen gerçekten başarılı hizmetlere imza atıldı. İstanbul’un geldiği nokta ortada. Türkiye’nin geldiği nokta ortada. Bu başarıda kuşkusuz istikrarlı bir yönetimin yanında halkın kendisinin varlığıydı. Yaptığımız tüm hizmetlerdeki gaye halkın müreffeh bir hayat sürmesi için...”

 

Eyüp’e yeni hizmet binası ve 12 eser daha…

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş protokolle birlikte kurdele keserek, 13 eseri hizmete aldı. Törende, Eyüp Belediyesi Yeni Hizmet Binası, Göktürk Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru, revize edilen portatif spor salonu (10 adet), Eyüp Anadolu Lisesi Kapalı Spor Salonu, Eyüp Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binası, Rami Bir Nefes Parkı,  Göktürk Gençlik Kültür Sanat Merkezi, Eyüp Sultan Araştırmaları Merkezi, Kemerburgaz Hayvan Kliniği, Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi, Eyüp Film Akademisi, Güzeltepe Gençlik Kültür Sanat Merkezi ve Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetim Merkezi hizmete alındı