KİPTAŞ, Tahran’da konut yapacak… 10.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tahran Belediye Başkanı’nın davetlisi olarak İran’a bir ziyaret gerçekleştirdi. İstanbul ve Tahran’da gerçekleşen kültür ve turizm yatırımlarının konuşulduğu görüşmede, KİPTAŞ’ın Tahran’da konut yatırımı yapması kararlaştırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İran’ın Başkenti Tahran’ın Belediye Başkanı Mohammad Bagher Ghalibaf’ın davetlisi olarak ülkeyi ziyaret etti. Başkan Topbaş’ı İran’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Ghalibaf, “Biz de İstanbul gibi Tahran metrosunu bitirmeye çalışıyoruz. Yılda 25 km metro yapıyoruz ve toplam 300 kilometrelik hat yapacağız. İstanbul’daki yatırımları yakından takip ediyoruz. Metrolar, tüneller, Marmaray ve Üsküdar - Beşiktaş arasında tasarladığınız Boğaz altından yürüme tüneli müthiş projeler…” diye konuştu.

 

150 km’lik metro inşaatı tüm hızıyla devam ediyor…

Başkan Kadir Topbaş da, İstanbul’da 150 kilometrelik metro inşaatının devam ettiğini ve dünyada kendi kaynaklarından metro yapan tek belediye olduklarını belirterek, “Geçmişte maaş ödeyemeyen belediyeden kendi kaynaklarıyla metro yapan bir belediye haline geldik. Metroları ve diğer büyük yatırımları halkımızın desteğiyle yapıyoruz. Başaramayacağımız sözü vermiyoruz ve söz verdiğimizde mutlaka yapıyoruz. İstanbulluların güveni olmasa bu kadar büyük işleri başaramazdık.” dedi.

 

KİPTAŞ, Tahran’da konut yapacak…

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’ın da yer aldığı ziyarette, İstanbul ve Tahran’da gerçekleşen kültür ve turizm yatırımları da konuşuldu. Görüşmede, KİPTAŞ’ın Tahran’da konut yatırımı yapması kararlaştırıldı.

 

Başkan Topbaş, uluslararası fuar hakkında bilgi aldı…

Başkan Topbaş, ziyareti kapsamında şehirdeki 300 dönümlük yapay göl, mesire alanı, Tabiat Köprüsü ve Uzay Bilim Müzesi’ni gezerek, bilgi aldı. Müzede yer alan İran’a düşen 18 kiloluk göktaşını ilgiyle inceleyen Başkan Topbaş’a, Uluslararası Tahran Fuarı hakkında da bilgiler sunuldu.

 

İstanbul’a dünyanın en büyük kongre ve fuar merkezi…

Gezide İranlı meslektaşına İstanbul’da yapmayı planladıkları dünyanın en büyük kongre ve fuar merkezi projesinden bahseden Başkan Topbaş, aile bireylerinin birlikte ziyaret edebileceği tarzda çeşitli fonksiyonlarla donatılacak merkezin, bu özelliğiyle de dünyada ilk olacağını kaydetti.

 

Tahran’daki mimari gelişmeler konuşuldu…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Belediye Başkanı Ghalibaf ile birlikte, 435 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dördüncü gökdeleni ve İran’ın başkenti Tahran’ın simgesi olan Milad Kulesi’ni gezdi. Topbaş, Ghalibaf ile birlikte en yüksek noktadan şehre bakarak Tahran’daki mimari gelişmeleri konuştu.