İstanbul’un simgeleri Antalya’ya taşındı… 11.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Antalya’da düzenlenen Expo 2016’ya katıldı. Başkan Topbaş, etkinlik kapsamında kurulan ve İstanbul’un tarihi simgelerinin yer aldığı “İstanbul Bahçesi”ni gezdi.

Expo 2016 Antalya, 51 yabancı ülkenin katıldığı, ülke bahçelerinin yanı sıra Türkiye’den de çok sayıda büyükşehir ve ilçe belediyesi tarafından kurulan tema bahçelerine ev sahipliği yapıyor. Alana gelen ziyaretçiler, ülke bahçeleri ile farklı ülkeleri incelerken, Türkiye Tema Bahçeleri ile Türkiye’yi de yakından tanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. de, 2 bin 875 metrekare alanda kurduğu “İstanbul Bahçesi”yle Expo 2016 Antalya’ya gelen ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

 

Başkan Topbaş, “İstanbul Bahçesi”ni gezdi…

Güçlü Şehirler Ağı Zirvesi’ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, buradaki programının ardından Expo 2016 Antalya’yı ziyaret etti. Başkan Topbaş’ı fuar alanı girişinde İBB Park ve Bahçeler Daire Başkanı İhsan Şimşek karşıladı. Fuar alanını gezen Başkan Topbaş, ‘İstanbul Bahçesi’ne de uğradı. Yetkililerden bilgi alan Başkan Topbaş, fuar alanını gezen vatandaşlarla sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

İstanbul 5 bin yıllık geçmişi ile Expo 2016’da…

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, Roma ve Bizans medeniyetlerinin izlerini taşıyan İstanbul, 5 bin yıllık köklü geçmişiyle Expo 2016 Antalya’ya taşındı. İstanbul Bahçesi’nde İstanbul’un tarihi simgesel yapıları olan Galata Kulesi’nden Kız Kulesi’ne, camilerden bugünkü modern yapılara kadar pek çok yapının minyatürü yer alıyor. İstanbul Boğazı’na özgü türlerinden Akdeniz iklimine uygun olan bitkiler, botanik tasarım içinde İstanbul Bahçesi’nde sergileniyor.