Başkan Topbaş, Güçlü Şehirler Ağı Zirvesi’ne katıldı 12.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Antalya’da düzenlenen Güçlü Şehirler Ağı Zirvesi’ne katıldı. 21. yüzyılda baş döndürücü teknolojik gelişmeler yaşandığını ifade eden Başkan Topbaş, bununla beraber de dünyanın küçülerek adeta sınırların ortadan kalktığını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Güçlü Şehirler Ağı Zirvesi’ne, Türkiye Belediyeler Birliği ve Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı da yürüten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel ile pek çok sayıda yabancı ülke belediye başkanları katıldı.

 

“İnsanların kaderleri birbirine bağlı…”

Başkan Kadir Topbaş, 21. yüzyılda baş döndürücü teknolojik gelişmeler yaşandığını ve bununla beraber de dünyanın küçülerek adeta sınırların ortadan kalktığını söyledi. Dünyayı etkileyen terör olaylarının bilim adamları tarafından sebeplerinin araştırılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Özellikle yönetimde bulunanlar, sivil toplum kuruluşları bu konuda ciddi sorumluluklar taşımaktadır. Sivrisineği öldürmek değil, bataklık nasıl kurutulur buradan başlamak gerekir. Bireysel olarak da insanlar bu konuda hassasiyet göstermelidir. Küçülen dünyamızda da tüm insanların kaderleri birbirine bağlı.” dedi.

 

Başkan Topbaş, dünyanın birçok yerinde değişik adlarla terörün kendisini gösterdiğini ve insanlığı tehdit ettiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Esasında terörizm bugün bir sektör, bir anlayış, bir mantık. Bu sektör, değişik ülkelerde değişik kisvelerle ortaya çıkıyor, kendine göre yandaşlar oluşturuyor. Bu sektöre destek verilmediği, iş havale edilmediği takdirde bu sektör karşılık, taraf bulamayacaktır. Nerelerde hata yapıldığını tüm insanlık gözden geçirmesi gerekiyor.”

 

“Bütün insanlara insancıl yaşam hakkı verilmeli…”

İnsanların doğuştan var olan yaşam, inanç hakkına ne kadar saygı gösterildiğinin gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “Toleransları yeniden gözden geçirmek gerekiyor. Samimi olarak bunun üstesinden gelebiliriz. Silahlarda vardır geri tepme, ileride terörizmde geri tepecektir ve o ülkeleri de etkileyecektir. Bu sektörün önüne geçmek için bütün insanlara insancıl yaşam hakkını vermek gerekiyor. Yaşadıkları yerlerde mutlu olmalarını sağlamak zorundayız. Maddi hırslar, çok daha zenginliğe gitmek gelecek kuşakları tehdit edecek sonuçları verir.” diye konuştu.

 

“Terör konusunda beraberce çözüm aramak gerekiyor…”

Başkan Topbaş, dünyada kaos oluştuğunu ve bunun da bütün insanlığı tehdit eder hale geldiğini ifade ederek, özellikle terör örgütlerinin finans ağlarını ortadan kaldıracak bir çalışmaya girmek gerektiğini söyledi. Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Eğer biz dünyanın geleceğinin kararmasını istemiyorsak ve dünyadaki barışçıl ortamın rüzgarının esmesini istiyorsak, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm küresel örgütler, yerel bölgesel örgütler ve hükümetler buna akılcı çözümleri bulmak zorunda. Terör sorunun çözümü için geç kalmamak gerekiyor. Tüm yönetimlerin, her birinin ilişkileri insani boyuta çekerek, beraberce çözüm aramak gerekiyor.”

 

“Türkiye tüm dünyaya örnek olacak bir tavır ortaya koydu…”

Türkiye’nin, Suriye’den gelen mültecilere de kapılarını açarak ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye tüm dünyaya örnek olacak bir tavır ortaya koymuştur. Türkiye esasında insanlığı kurtardı. Güneyde güvenli bir bölge ortaya çıkarma fikri oluştu. İnsanların kendi kültürüyle, değerleriyle orada yaşaması gerekiyor. Avrupa’da 310 kişiye bir göçmen düşüyor, Türkiye'de 26 kişiye bir göçmen düşüyor. Avrupa tedirgin...”