Madde bağımlılığına büyük çözüm… 15.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da kurmayı planladıkları madde bağımlıları rehabilitasyon merkezi için İtalya’daki ünlü tesiste incelemelerde bulundu. Kapsamlı ve modern bir merkez kurulması için çalışma başlattıklarını belirten Başkan Topbaş, projenin bağımlılara özel bir köy olarak tasarlanacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte İtalya’nın Rimini şehrindeki San Patrignano Madde Bağımlıları Rehabilitasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Türkiye’de kurulacak madde bağımlıları merkezi için brifing alan heyete, Türkiye’nin İtalya Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin ve Rimini Belediye Başkanı Donenica Seivliu da eşlik etti.

 

İstanbul’da kapsamlı bir rehabilitasyon merkezi kurulacak…

Daha sonra 1.300 madde bağımlısı gençle birlikte öğle yemeği yiyen Başkan Topbaş ve Bakanlar, gönüllülerin ve eski bağımlıların çalıştığı merkezde tedavi gören kişilerle sohbet etti. Bağımlıların eğitim gördüğü ve rehabilite olduğu çeşitli atölyeleri de gezen heyet, üretim yapan gençlerle konuştu.

İstanbul’da kapsamlı ve modern bir madde bağımlıları rehabilitasyon merkezi kurulması için çalışma başlattıklarını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, projenin bağımlılara özel bir köy olarak tasarlanacağını açıkladı.

 

Otuz yılı aşkın süredir madde bağımlılığı sorunu olan bireylere tamamen ücretsiz ve karşılıksız olarak hizmet veren San Patrignano Madde Bağımlıları Rehabilitasyon Merkezi’nde futbol, basketbol ve at biniciliği gibi spor imkanlarının yanı sıra sinema ve konser alanı gibi sosyal mekanlar da yer alıyor. Rehabilitasyon merkezi, yaşam ve eğitimle ilgili 50 farklı bölümden oluşuyor. Rehabilitasyonun 3-4 yıl sürdüğü tesisten ayrılan kişilerin yüzde 35’inin kendilerine aile kurduğu, yüzde 83’ünün arkadaş çevresini değiştirdiği ve yüzde 80’inin çalışmaya başladığı tespit edilmiş.