Başkan Topbaş, dünya gençliğine seslendi 15.5.2016

9. Uluslararası Öğrenci Buluşması Final Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla İstanbul’da yapıldı. Dünya gençlerine seslenen Başkan Topbaş, “Omuz omuza verdiğinizde yarınlar daha farklı olacak.” dedi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TUGVA) düzenlediği 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması Final Programı, Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Dünya gençlerini İstanbul’da buluşturan programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

 

Gençler, 7 ülkede ve 50 farklı şehirde buluştu…

Salonu dolduran gençlere hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki misafir öğrencilerin buluşmasının, 7 ülkede yaklaşık 50 farklı şehirde düzenlenen buluşmaların, kucaklaşmaların son halkasını oluşturduğunu söyledi.

 

“Biz kuvvetimizi medyadan, sermayeden değil, seccadelerini gözyaşlarıyla ıslatan mazlumların dualarından alıyoruz. Onların hayır duaları bizimle olduğu müddetçe, yılmadan, yorulmadan, bu kutlu yolda yürümeye, haksızlıkları dillendirmeyi de sürdürerek devam edeceğiz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizin gibi gönül elçilerimiz bizimle olduğu sürece, Türkiye’yi karalamaya yönelik kampanyaların hepsi de boşa çıkacak. Ben sizlerden sosyal, ekonomik, kültürel, siyasal her alanda algınızın açık olmasını, kendinizi geliştirmenizi, gündemi takip etmenizi istiyorum. Aklınızı ve kalbinizi asla birilerine kiraya vermeyin. Maalesef bazı tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olanlar var, biliyorsunuz. Sakın onların düştüğü oyuna düşmeyin.”

 

Buluşmanın İstanbul’da olması çok anlamlı...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, kıtaların ve medeniyetlerin buluşma noktası İstanbul’da dünya gençliğinin buluşmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, “Zaman ve mekanın kısaldığı ve maalesef insanlığın can çekiştiği bir asırda gözyaşlarına tanıklık ediyoruz. Yarınları şekillendirecek olan siz gençler ideallerinizi ve hedeflerinizi doğru koyun. Kol kola girdiğinizde ve omuz omuza verdiğinizde yarınlar daha farklı olacak.” diye konuştu.

 

Avuç içine sığan dünyada gençlerin çok daha farklı fırsatlara sahip olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Medeniyetlerin birbirine olan temasının yakınlaştığı günümüzde yakın ilişkileriniz, kültür ve inanç dünyamızın verdiği değerlerle geleceği şekillendirebilirsiniz. İnanıyorum ki, bu kadim medeniyetler beşiği İstanbul, geçmişte dünyaya önemli mesajlar vermişti. Bu mesaj şehrinde eğitim alan sizler, ülkelerinize dönerken farklı tecrübelerle döneceksiniz.”

 

Müjdelenmiş şehir İstanbul…

Fransız İhtilali’nin banisi olarak bilinen Jean Jacques Rousseau’nun, fikirlerinin oluşmasında babasının İstanbul’da bulunmasının önemli bir rolü olduğunu söylediğini hatırlatan Başkan Topbaş, geçmişte İstanbul’da var olan insani değerlere önem veren yönetim anlayışının, birlikte barış içinde yaşama duygusu oluşturduğunu kaydetti. Başkan Topbaş, “Müjdelenmiş, emanet edilmiş ve ilham kaynağı olan şehrimize hoş geldiniz.” diyerek sözlerini tamamladı.