İSMEK Genel Sergi ve Festivali İstanbullularla buluştu! 18.5.2016

İSMEK’in 20. Yıl Genel Sergisi ve Festivali, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle açıldı. 236 bin İSMEK kursiyerinin eserlerini İstanbullularla buluşturan sergide konuşan Başkan Topbaş, “Cumhurbaşkanımızın başlattığı İSMEK, aynı vizyonla bir çınara dönüştü.” dedi.

İSMEK 20. Yıl Genel Sergisi ve Festivali, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle Feshane Kültür Merkezi’nde açıldı. Törende Başkan Kadir Topbaş’ın Eşi ve Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Özleyiş Topbaş, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altuner ile İSMEK’li kursiyerler ve İstanbullular yer aldı.

 

2 milyonun üzerinde kursiyer eğitim aldı…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı İSMEK’in o vizyonla bir çınara dönüştüğünü belirterek, “Bu yıl 236 bin öğrenciyi mezun eden İSMEK uluslararası ölçekte bir model ve bir halk üniversitesi… İSMEK’ten 20 yılda 2 milyon 336 bin kişi eğitim aldı. Birçoğu meslek ve iş sahibi oldu.” dedi.

 

İnsan ürettikçe mutlu oluyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hayat boyu eğitime büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul, 15 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın 123 ülkesinden büyük ve böyle bir şehirde İSMEK gibi önemli bir rehabilitasyon merkezine ihtiyaç var. Burada insanlar sadece vakit geçirmiyor, şehrin stresinden, kaygılarından kurtularak rehabilite oluyor. Avuç avuç ilaç kullananların burada eğitim alırken bundan vazgeçtiğine tanık olduk. İnsan ürettikçe mutlu oluyor ve eserler ortaya çıktıkça özgüven de artıyor.” diye konuştu.

 

Ülkelerin gücünün yetişmiş insan sayısıyla ölçüldüğünü ve genç nüfusa sahip Türkiye’de eğitimi çok önemsediklerini ifade eden Başkan Topbaş, 400 branşta eğitim veren İSMEK, modern mesleklerden ninelerimizin çeyiz sandıklarında yer alan el emeği göz nuru ürünlere kadar çok çeşitli sanat eserler ürettiğine dikkat çekti.

 

İstanbulluların huzur ve mutluluğu için çalışıyoruz…

İSMEK’in düzenlediği geleneksel sergide el emeği göz nuru ile üretilen yüz binlerce eserden sadece küçük bir miktarının sergilenebildiğini anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Öyle bir vizyon ortaya koydu ki, hangi pencereyi ve kapıyı açarsanız yeni ufuklar ortaya çıkıyor. Uluslararası toplantılarda bunu dile getiriyorum. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak aynı vizyonla tüm İstanbulluların huzur ve mutluluğu için çalışıyoruz.”

 

Törende konuşmaların adından Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler mezun olan öğrencilere diplomalarını verdi, ardından da kurdele keserek İSMEK 20. Yıl Genel Sergisi ve Festivali’nin açılışını gerçekleştirdi.

 

Sergi, sanatseverlerden tam not aldı…

Türk İslam Sanatlarından kuyumculuğa, el sanatlarından ahşap teknolojisi, giyim ve üretim teknolojilerine kadar pek çok alanda stantların yer aldığı sergi, İstanbulluların ve sanatseverlerin büyük beğenisini topladı. Ziyaretçiler, tema olarak baharı konu alan serginin her standında ayrı bir dünya ile karştı, branş stantlarında kurulan atölyelerde canlı performanslar da yer aldı. Festival kapsamındaki düzenlenen konser, müzik dinletisi ve seminer gibi etkinlikler göz doldurdu.